Bardakoğlu'ndan Ramazan için çağrı ?

Bardakoğlu'ndan Ramazan için çağrı ?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 'iradelerin merhametle eğitildiği ve özgürleştiği' Ramazan ayı ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken dünyadaki...

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 'iradelerin merhametle eğitildiği ve özgürleştiği' Ramazan ayı ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken dünyadaki yurttaşlarımız için aldıkları önlemleri de açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ''Ramazan ayının dünyanın sayısız nimetleri içinde Allah'ın lütfuna mazhar olan insanın belli bir süre zarfında bunlardan kendini uzak tutarak, bir bakıma nimetin kadrini daha yakından bildiği, muhtaçların halini anladığı ve paylaşmayı öğrendiği, rahmet ve bağışlanma mevsimi olduğunu'' bildirdi.

Bardakoğlu, Ramazan ayı dolasıyla yayımladığı mesajda, ''iradelerin merhametle eğitildiği ve özgürleştiği, ferdi hayatta dindarlığın, sosyal hayatta kaynaşma ve paylaşmanın yoğun olarak yaşandığı, Kur'an-ı Kerim'in evrensel mesajını anlamak ve içselleştirmek için daha çok okunduğu müstesna bir zaman dilimi olan Ramazan ayınının, 10 Ağustos Salı akşamı ilk teravih namazının kılınarak idrak edileceğini'' hatırlattı.

''Ramazan ayının dünyanın sayısız nimetleri içinde Allah'ın lütfuna mazhar olan insanın belli bir süre zarfında bunlardan kendini uzak tutarak, bir bakıma nimetin kadrini daha yakından bildiği, muhtaçların halini anladığı ve paylaşmayı öğrendiği, rahmet ve bağışlanma mevsimi olduğunu'' kaydeden Bardakoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

''Günümüzde, inanç ve ahlak değerlerimizin korunması, sağlıklı bir din anlayışının muhafaza edilerek geliştirilmesi ve kalıcı mutluluğun yakalanması açısından, nüzulünün 1400. yılını idrak ettiğimiz Kur'an-ı Kerim ve onun hayata tatbikinin en güzel örneği olan Sevgili Peygamberimizin sünneti ile sadece duygu değil, bilgi ve amel yönüyle de irtibat kurmamız, son derece önem arz etmektedir. Çünkü Kur'an ve sünnet, Rabbimizi ve varoluşun sırrını tanıtan bir hakikat bilgisi olarak 14 asırdır bizleri korumuş, dünya hayatının engebeli yolculuğunda dimdik ayakta durmamızı ve dosdoğru yol üzere yürümemizi sağlamıştır.

Başkanlığımız, Kur'an ikliminde, ilahi kelamın esintisi ile üzerimizdeki ölü toprağını silkeleyerek dirilme, varoluşa hikmetle bakarak ve kalp gözümüzü açarak huzur bulma fırsatı veren Ramazan günlerini, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın en iyi şekilde değerlendirebilmesine yardımcı olmak amacıyla gereken tedbirleri almıştır.''

-GÖREVLİ PERSONEL-

Mesajında Ramazan ayı boyunca yurt içi ve yurt dışında görev yapacak personel hakkında da bilgi veren Bardakoğlu, şunları kaydetti:

''Ramazan ayı süresince müftüsü ve vaizi bulunmayan il ve ilçelerde istihdam edilmek üzere 186 personel görevlendirilmiş, camilerimizin görevlisiz bırakılmaması için imkanlar ölçüsünde gerekli tedbirler alınmıştır.

Vatandaş ve soydaşlarımıza din hizmeti sunmak, dini konularda aydınlatmak, vaaz ve sohbet toplantıları düzenlemek ve konferanslar vermek üzere, daimi görevlilere ilaveten 131 erkek, 13 bayan olmak üzere toplam 144 personel daha yurt dışına görevlendirilmiştir.

Vaaz ve hutbelerde, dinimizle ilgili konular inancın sosyal, dindarlığın ibadet boyutu yanında ahlak boyutu öne çıkarılarak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirici üslup kullanılarak, yanlış anlamalara sebep olabilecek ifade ve yorumlardan kaçınılarak, şahsiyet ve siyaset yapılmadan işlenecektir. Ses cihazları lüzumundan fazla açılmayacak, çocukların cemaate katılmaları teşvik edilecek, bayanların da rahatlıkla ibadet edebilmeleri için camilerde gerekli tedbirler alınacaktır.''

Bardakoğlu, Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanlarının, Ramazan ayı boyunca 295 76 59 - 295 76 60 nolu telefonlarla kendilerine ulaştırılan soruları, tatil günleri de dahil olmak üzere 09.00-23.00 saatleri arasında cevaplayacaklarını bildirdi.

Oruç ve zekatla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları içeren bilgilerin Diyanet İşleri Başkanlığının web sayfasının ''duyurular'' bölümünde yayınlandığını belirten Bardakoğlu, ayrıca vatandaşların internet aracılığıyla http://sorusor.diyanet.gov.tr adresine e-mail ile gönderdikleri dini sorulara da cevap verileceğini ifade etti.

-İFTAR VE SAHUR PROGRAMLARININ İÇERİĞİNE KATKI YAPILACAK-

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, TRT televizyonları başta olmak üzere, ulusal ve yerel televizyon kanallarında yayınlanacak iftar ve sahur programlarının içeriğine katkıda bulunacağını bildiren Bardakoğlu, mesajında şu bilgilere yer verdi:

''TRT Avaz'da ortaklaşa iftar sahur programı hazırlanacak, hazırlanan iftar ve paket sahur programları talepte bulunan televizyon kanallarına ücretsiz olarak verilecektir. Programlar talep eden yayın kuruluşlarına verilmesi için 81 İl Müftülüğü'ne gönderilmiştir. Ayrıca Müftülüklerimizce, yerel televizyonlar tarafından hazırlanacak Ramazan programlarına, talep geldiği takdirde yetkin personelin katılması hususunda yardımcı olunacaktır.

İl ve ilçe müftülüklerince Ramazan ayı hazırlıkları tamamlanmış olup, imkanlar çerçevesinde irşat faaliyetleri ve özellikle bayanlara yönelik dini aydınlatma faaliyetleri artırılacak, sosyal dayanışmayı, paylaşmayı ve kaynaşmayı güçlendirici çalışmalara, ihtiyaç sahiplerinin gözetilmesine öncülük edilecek, buna yönelik iftar programları ve toplantılar düzenlenecektir.

Ramazan ayı boyunca, yurt içi ve yurt dışında görevlilerimiz; huzurevi, hastane, çocuk yuvası, çocuk ıslahevi ve cezaevi gibi yerleri ziyaret edecekler, ihtiyaç sahibi, öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimselerin yanında olmanın ve onların sıkıntılarını paylaşmanın dini ve ahlaki sorumluluklarımız olduğu hususunda toplumu bilgilendireceklerdir.

Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından her gün Kocatepe Camii avlusunda yaklaşık 2000 kişiye iftar yemeği, 1000 fakir ve muhtaç aileye 50 TL tutarında gıda paketleri verilecektir. Ayrıca il ve ilçe müftülüklerimiz de imkanlar ölçüsünde, ihtiyaç sahipleri ile mahalli yöneticiler ve hayırseverleri iftar sofralarında buluşturacaktır.''

-''BİRBİRİMİZİ ANLAMAYA İHTİYACIMIZ VAR''-

''Bugün, fert ve toplum olarak insanların birbirini anlamaya, birbirine karşı dürüst olmaya, sevgi ve saygı göstermeye, ellerindeki malı, gönlündeki sevgiyi, zihnindeki bilgiyi ve dualarını paylaşmaya, kişisel zaaflardan kaynaklanan eksikleri ve hataları gidermeye, kaynaşmaya, karşılıklı saygı ve sevgi içinde kardeşlik bağlarını güçlendirmeye ekmek, su kadar ihtiyaçları olduğunu'' belirten Bardakoğlu, ''Bu sebeple, din ile olan sarsılmaz bağını asırlardır sürdüren bir milletin fertleri olarak onun kuşatıcı mesajları ile manevi dünyamızı inşa edelim, dayanışma, paylaşma ve kaynaşma ile pekişen kardeşliğimizi derinlemesine yaşayalım ve yaşatalım, sosyal ve kültürel hayatımız bakımından da canlı bir dönem haline getirelim'' dedi.

Bardakoğlu, ''Ramazan ayının şahsımız, ailemiz, milletimiz, ülkemiz, bütün İslam alemi ve insanlık için hayırlar, huzur ve barış getirmesini, bizleri manevi yönden yüceltmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum'' ifadesini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler