Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Başkan Meclis'i fesh edebilir mi?


 

Mustafa Yürekli, SP Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak'ın basın toplantısına katıldı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği Başkanlık Sistemi'ne ilişkin değerlendirmelerini dinledi..

Saadet Partisi, anayasa konusunda, Başkan'ın meclisi fesh etme ve Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisinin olmaması gerektiğini savunuyor.

Saadet Partisi Genel Merkezi'nde Şevket Kazan'ı ziyaret ediyordum; Kazan basın toplantısına beni de davet etti, birlikte toplantı salonuna geçtik.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, partisinin genel merkezinde, genel başkan yardımcılarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, Milli Görüş olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği Başkanlık Sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Toplantı salonunda, gazetecilerin arasına oturdum. Masanın baş tarafındaydılar; sağında Şevket Kazan, solunda bir başka başkan yardımcısı olan Mustafa Kamalak'ı dinlemeye başladık. Mustafa Kamalak, TBMM'de sürdürülen yeni anayasa çalışmalarının temelini ?Başkanlık Sistemi? kavramının oluşturduğunu belirterek, ?TBMM'de sürdürülen anayasa çalışmaları nedense kamuoyunda gizli şekilde yürütülmektedir. Ancak ana şemasını Başkanlık Sistemi oluşturduğunu basından öğreniyoruz.? dedi.

Kamalak, konuşmasına, Başkanlık Sistemi'nin ne olduğuna ilişkin değerlendirme yaparak başladı; birinin ?tam' ve diğerinin ise ?yarı' olmak üzere iki tip başkanlık sistemi olduğunu, Tam Başkanlık Sistemi'nin ABD'de, Yarı Başkanlık Sistemi'nin ise Fransa'da olduğunu belirtti. Kamalak, bu sistemlerin özelliklerini sıraladı ve Yarı Başkanlık Sistemi'nin diğerine göre farklılıklarını da ifade etti. Kamalak, Tam Başkanlık Sistemi'nde ?Başkan da, parlamento da halk tarafından seçilmektedir. Başkan'ın parlamentoyu, parlamentonun da başkanı azletme yetkisi yoktur. Başkan Kanun Hükmünde Kararname çıkarmak suretiyle parlamentoyu paspas edemez. Ayrıca eyalet sistemi var. Yarı Başkanlık Sistemi'nde ise ?Hem başkanı, hem parlamento üyelerini halk seçer. Başkan'ın meclisi, fesh etme yetkisi yoktur. Ancak yarı başkanlık sisteminde farklı olarak parlamentoya karşı sorumlu olan bir başbakan ve kabinesi vardır.? dedi.

Kamalak, ?AK Parti'nin önerdiği Başkanlık Sistemi tam mı yarı mı?? diye sorarak, kimsenin elinde bu konuyla ilgili bir metnin olmadığını da belirtti. Kamalak, AK Parti'nin hazırladığı anayasa metinini bir bakandan istediğini, ancak Bakan'ın da sözkonusu anayasa metnini kamuoyuna açıklama yetkisinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun insiyatifinde olduğunu söylediğini açıkladı. Dolayısıyla Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, AK Parti'nin hazırladığı anayasa metnine ilişkin değerlendirmelerinin medyaya yansıdığı kadarına, daha doğrusu duyumlara dayandığını açıkça konuşmasında belirtiyordu.

Başkanlık Sistemi ile ilgili AK Parti'nin önerisinin ne tam, ne de yarı başkanlık sistemi olduğunun dile getiren Kamalak, ?Öncesinde bu konuda siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından, üniversitelerden önerilerini gündeme getirmesi gerekiyordu. Bu konuda kimseye bilgi dahi verilmiyor. Edindiğimiz bilgilere göre AK Parti'nin bilinen sistemlerden farklı bir öneri dile getiriyor. Başkanı ve meclisi halk seçecek. Başkan meclisi fesh edebilecek. Başkan'a ayrıca KHK çıkarma yetkisi veriyor. Bu meclisin yetkisizleştirme ve bay-pass edilmesi demektir. Bu despotluğa götürür, kabul edilemez bir uygulamadır.? dedi. Saadet Partisi, anayasa konusunda, Başkan'ın meclisi fesh etme ve Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisinin olmaması gerektiğini savunuyor. Milli Görüş'ün başkanlık sistemini 1970'lı yıllarda gündeme getirdiğini, dolayısıyla karşı olmadıklarını söyleyen Kamalak, ?Başkanlık Sistemi'nden yanayız ama despotizme karşıyız. Burada başkanlık ismi altında getirilmek istenen despotizmdir, diktatörlüktür.? diye eleştirdi. Basın toplantısının sonunda, Şefket Kazan'la birlikte, Genel Başkan Mustafa Kamalak'ı makamında ziyaret ettik.

AK Parti için Anayasa konusunda, duyumlara dayalı değerlendirmelerden kurtulmanın tek yolu, hazırladıkları metni ortaya koymak ve başkanlık sistemine ilişkin görüşlerini kamuoyuna net bir biçimde açıklamak..

Mustafa Yürekli - Haber 7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.