BDP heyetinden Dörtyol sağduyusu?

BDP heyetinden Dörtyol sağduyusu?

Dörtyol'da çıkan olaylar sonrası bölgeye gitmek isteyen BDP heyetine Hayat valiliği olumsuz cevap verdi. Erzin'de görevlilerce durdurulan heyet gergin günler...

A+A-

Dörtyol'da çıkan olaylar sonrası bölgeye gitmek isteyen BDP heyetine Hayat valiliği olumsuz cevap verdi. Erzin'de görevlilerce durdurulan heyet gergin günler geçiren Dörtyol'a girmekte ısrar etmeyip Valiliğin kararına uydu...

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı milletvekillerinin de bulunduğu heyetin yer aldığı araç konvoyu, Hatay'ın Dörtyol ilçesine giriş yapmadan Adana-İskenderun otoyolunun Erzin bölümünden dönüşe geçti.

Demirtaş ve beraberindekiler, yakınlardaki dinlenme tesisinde bulunan Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağsuz, İl Jandarma Komutanı Albay Vedat Çolak, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile görüştükten sonra, kendi aralarında toplantı yaptı.

Toplantı sonrasında, Demirtaş'ın teşkilat yöneticilerine ''amaçlarına ulaştıklarını'' belirterek, her partiliye geldikleri ile dönmeleri talimatını verdiği öğrenildi.

Otobanda bulunan gruptakiler, zılgıt çekip zafer işareti yaparak araçlarına bindiler. Araçlar daha sonra otobanda hareket ederek ayrıldılar.

VALİLİK İZİN VERMEMİŞTİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''Hassas durumu göz önünde bulundurarak Barış ve Demokrasi Partisi (BTP) heyetinin Hatay'ın Dörtyol ilçesine girmesine izin vermeyeceklerini'' bildirdi.

Lekesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede gerginliğe yol açacak davranış ve hareketlerden kaçınılması gerektiğini, bunu yapmak isteyenlere izin vermeyeceklerini kaydetti.

BDP yöneticilerinin ziyaret zamanlamasını doğru bulmadıklarını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:

''Hassas durumu göz önünde bulundurarak BDP heyetinin ilçeye girmesine izin vermeyeceğiz. Telafisi olmayan olayların önüne geçmek için herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Bu konuda ısrarcı olunması halinde güvenlik ekipleri gerekli müdahaleyi yapacaklar. Dileriz, bu hassas durumu kimse sabote etmek istemez. Kamu düzenini sağlanması ve devamı için buna asla izin vermeyeceğiz.''

Bu arada, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı milletvekillerinin Dörtyol'a geleceğini açıklaması dolayısıyla ilçede önlemlerin artırıldığı belirtildi.

Esnafın işyerlerini açtığı ilçede Ankara, Kayseri, Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Mersin'den gelen takviye çevik kuvvet ekiplerinin önlemler aldığı görüldü.

BDP GENEL BAŞKANI DEMİRTAŞ: ''HUKUK DIŞI BİR KARARLA, DEVLET ELİYLE İLÇEYE GİRİŞİMİZ YASAKLANIYORSA DURUM DAHA DA VAHİMDİR''

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hatay'ın Dörtyol ilçesine girişlerine izin verilmemesini eleştirerek, ''Bugün burada fitili ateşlenmek istenen etnik çatışmadır'' dedi.

Demirtaş, Hatay'ın Dörtyol ilçesine girişlerine izin verilmemesi üzerine konvoyun geri dönüşü öncesinde yaptığı açıklamada, çeşitli illerden getirilen güvenlik ekipleriyle ilçenin adeta abluka altına alındığını ve girişlerinin önlendiğini savundu.

''Hukuk dışı bir kararla, devlet eliyle ilçeye girişimiz yasaklanıyorsa durum daha da vahimdir'' diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

''Bu durumu Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Bahçeli görmeli. Bunların siyasi rantı uğruna halk eziliyor. Özellikle Kürtlere saldırılıyor. Hepsi bundan sorumludur. Dört günden bu yana Dörtyol ilçesinde bir grup, örgütlü provokasyon yaparak ve güvenlik güçlerinin gözü önünde özellikle Kürt vatandaşlara saldıran, ev ve iş yerlerini yakan, taşlayan bir faaliyet içindeler. Biz ilk günden bu yana bakanlık, valilik ve güvenlik güçleri nezdinde girişimlerde bulunuyoruz. Oradaki vatandaşların canına zarar veriliyor, ama müdahale edilmiyor, engellenmiyor.''

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile dün akşam görüştüklerini ve ilçeye nasıl gideceklerini anlattıklarını, ancak bunun sağlanamamasının vahim olduğunu ifade eden Demirtaş, ''İçişleri Bakanı istifa etmeli ya da açıklama yapmalıdır. Durumu değerlendireceğini söyleyen Bakan, yapa yapa böyle bir şey yaptı. Tanklarla panzerlerle, kimlik kontrolleriyle karşılaştık.'' diye konuştu.

Bu durumun faturasının AK Parti'ye çıkartılacağını vurgulayan Demirtaş, şunları söyledi: ''Kışkırtmalar karşısında durmayan, hiçbir sağduyu çağrısı yapmayan CHP, MHP bu işlerin sorumlusudur. Herkes aklını başına alsın. Bu ülkede kim ki çatışma istemiyorsa bu saldırıları durduracak önlemleri, tedbirleri alsın. Bu iş ülkeyi kaosa kargaşaya sürükleyecek bir iştir.''

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.