1. HABERLER

  2. BAHAR KALKANI HAREKATI

  3. Beni Kimseyle Kıyaslamayın
Beni Kimseyle Kıyaslamayın

Beni Kimseyle Kıyaslamayın

Hindistan gezisini değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin birbirini yeniden keşettiğini söyledi. Gül, Hindistan'ın planladığı 500 milyar dolarlık...

A+A-


Hindistan gezisini değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin birbirini yeniden keşettiğini söyledi. Gül, Hindistan'ın planladığı 500 milyar dolarlık yeni yatırımın Türk şirketleri için fırsat oluşturduğunu söyledi.

FEHMİ KORU / MUMBAİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hindistan'da Türkiye'ye karşı büyük ilgi olduğunu gördüğünü belirterek, ülkede yabancı sermayeye önem verildiğini söyledi. Gül, Türk iş adamlarının Hindistan piyasasını iyi araştırmasını istedi. Cumhurbaşkanı Gül, konakladığı Tac Mahal Otel'de, Hindistan ziyaretini izleyen Türk gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde siyasi ve ekonomik konuları geniş biçimde ele aldıklarını; Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın muhataplarıyla bir araya geldiğini aktardı. Gül, heyetinde bulunan Türk iş adamlarının da Hindistan iş çevreleriyle yararlı toplantılar yaptığını anlattı.

500 MİLYAR DOLAR

Hindistan'ın yapmayı planladığı yatırımların büyüklüğüne dikkati çeken Gül, yakın gelecekte 500 milyar dolarlık yatırımların planlandığını söyledi. Gül, bu miktarın yarısının inşaat sektörüne ayrılmasının Türk müteahhitlik sektörü için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı. Hindistan'da üç başkonsolosluk daha açılacağını, THY'nin Haydarabad, Kalküta ve Madras'a sefer başlatmasının öngörüldüğünü ifade eden Gül, 'Umarım bu ziyaret Türkiye ve Hindistan için yeni fırsatlar yaratır' dedi.

HİNDİSTAN DA DAVETLİ

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan'ın, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yapılan "Asya'nın Kalbi'nde Dostluk ve İşbirliği İçin İstanbul Zirvesi'ne davet edilmemesinin temaslarında gündeme gelip gelmediğini sorulması üzerine, bu konuyu konuştuklarını belirtti. Hindistan'ın bölgesindeki güvensizlikten endişe duyduğunu kaydeden Gül, Yeni Delhi yönetiminin istikrara kavuşması için Afganistan'a yardım yaptığını söyledi. Gül, Hindistan'ı önümüzdeki dönemde Afganistan ile ilgili İstanbul'da yapılacak ekonomik ve sosyal işbirliği toplantısına davet ettiklerini açıkladı.

Sarkisyan'ın mesajına cevap

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a gönderdiği mesajın sorulması üzerine, eskiden cumhurbaşkanlarının uçak seyahatlerinde hava sahasını kullandıkları ülkelerin cumhurbaşkanlarına iyi dilek mektupları gönderdiğini anlatarak, artık bu geleneğin ender olarak uygulandığını ifade etti. Sarkisyan'ın İngiltere'ye giderken kendisine iyiniyet mesajı gönderdiğini anlatan Gül, kendisinin de buna cevaben Sarkisyan'a mesaj gönderdiğini söyledi. Gül, Ermenistan ile imzalanan protokolle ilgili Ermenistan Anayasa Mahkemesi kararının hatırlatılması üzerine, 'Protokoldeki konulardan herhangi birinin değiştirilmesi, protokolün yeniden yazılıyor gibi bir durum olması bizim için kabul edilebilir değil' dedi.

Bollywood'da Mevlana filmi

ABD'li sinama sektörü Hollywood'un önemli rakiplerinden Hindistan'ın Bollywood film sektöründe Mevlana filmi çekilecek. Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan'daki ziyaretinin son gününde Mumbai'deki Bollywood film sektörünün önde gelen yönetmenleri ile bir araya geldi. Görüşmede Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Icon Europe yapım şirketi sahibi Erdal Alkış, Türkiye ile Hindistan arasında köprü olan Mevlana gibi isimler üzerine film projelerinin biran önce hayata geçirileceğini söyledi. Alkış, Cumhurbaşkanı'nın teşviki ile bazı projelere başlandığını bildirdi.

Yollarına talibiz

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, temaslarına ilişkin bilgi verirken, daha çok Hindistan'daki yol yapımı projeleriyle ilgilendiklerini söyledi. Hindistanlı muhataplarının Türk iş adamlarının Hindistan'da iş yapması için arzulu olduğunu ifade eden Yıldırım, ülkenin yeni yatırımlara ihtiyacı olduğunun kendilerine aktarıldığını kaydetti. Binali Yıldırım, Mumbai'nin deniz kenarı olmasına rağmen deniz yoluyla toplu taşıma yapılmadığını belirterek, bu konuda İDO'nun tecrübelerinin paylaşılabileceğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.