1. HABERLER

  2. BAHAR KALKANI HAREKATI

  3. Beyaz renk üzerine "Evet" olacak...
Beyaz renk üzerine "Evet" olacak...

Beyaz renk üzerine "Evet" olacak...

 Cumhurbaşkanı seçiminde, sadece baş harfleri büyük olan beyaz renk üzerine "Evet", kahverengi renk üzerine "Hayır" ibareleri yazılı, iki ayrı renkten...

A+A-


 

Cumhurbaşkanı seçiminde, sadece baş harfleri büyük olan beyaz renk üzerine "Evet", kahverengi renk üzerine "Hayır" ibareleri yazılı, iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak.

 

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı seçiminde, sadece baş harfleri büyük olan beyaz renk üzerine "Evet", kahverengi renk üzerine "Hayır" ibareleri yazılı, iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak.

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak oy pusulasına ilişkin usul ve esasları belirledi.

 

Resmi Gazetede yayımlanan YSK kararına göre, cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak filigranlı birleşik oy pusulasında "Cumhurbaşkanı Adayları" ibaresi ile YSK tarafından çekilen kuraya göre sırası belirlenen adayların adı ve soyadının yer alacak. Oylamanın referandum şeklinde yapılması halinde beyaz üzerine "Evet", kahverengi üzerine "Hayır" ibareleri yazılı, iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak.

 

Cumhurbaşkanı seçimine katılacak adayların birleşik oy pusulasındaki sıralaması, YSK tarafından çekilecek kurayla belirlenecek ve sıralama seçimin ikinci oylamaya kalması halinde de geçerli olacak.

 

Oy pusulaları, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından basılacak.

 

Cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak, YSK tarafından özel surette imal ettirilen ve "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranı bulunan birleşik oy pusulaları, cumhurbaşkanı adayına ait bilgilerin yer alacağı alanın genişliği 4 santimetre olacak şekilde ve aday sütunları arasında 0,75 santimetre ve iki çizgiyle belirlenmiş aralık bırakılarak bastırılacak.

 

Birleşik oy pusulasının en üstüne "Cumhurbaşkanı Adayları" ibaresi 17 punto ile başlık olarak büyük harflerle yazılacak.

 

Cumhurbaşkanı adaylarının kendilerine ayrılan sütun içine 3,8x4,6 santimetre ebadında arka fonu beyaz (arka fonda bayrak, resim, dini sembol olmayan) vesikalık renkli fotoğraflarının altına nüfus kayıt örneğindeki ad ve soyadları 13 punto ve büyük harflerle yazılacak.

 

Cumhurbaşkanı seçiminde oylamanın referandum şeklinde yapılması halinde 17x7,5 santimetre ebadında bakış vaziyetine göre sol yarısı beyaz, sağ yarısı kahverengi, iki renk arasında ayırıcı herhangi bir çizgi bulunmayan, sadece baş harfleri büyük harf olan beyaz renk üzerine "Evet", kahverengi renk üzerine "Hayır" ibareleri yazılı, iki ayrı renkten oluşan, 30 punto siyah renkle yazılı birleşik oy pusulası bastırılacak.

 

Birleşik oy pusulaları, YSK tarafından bastırılarak, her seçim çevresi için sandık sayısına göre 420'lik paketler halinde ilçe seçim kurullarına gönderilecek.

 

Gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulaları 400'lük paketler halinde hazırlanarak, yeteri kadar paket ilgili geçici gümrük kapısı seçim kurullarına, yurt dışı temsilciliklere kullanılacak birleşik oy pusulaları ise 720'lik paketler halinde hazırlanarak, yeteri kadar paket yurt dışı temsilciliklere gönderilecek.

 

-Ek paketlerin kullanıp kullanılmadığı tutanakla YSK'ya bildirilecek

 

Birleşik oy pusulalarının öngörülemeyen sebeplerle kullanılamaz hale gelmesi riski dikkate alınarak ihtiyaten yurt içinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarında ve dış temsilciliklerde kurulan Komisyonlarca gerektiğinde kullanılmak üzere seçmen sayısının yüzde 2'si kadar paket ek olarak gönderilecek.

 

Söz konusu bu paketlerdeki oy pusulalarının kullanılıp kullanılmadığı, kullanılmış ise ne kadarının kullanıldığı düzenlenecek tutanakla YSK Başkanlığına bildirilecek, dış temsilciliklerde kullanılmayan birleşik oy pusulaları ise Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına gönderilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.