1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. 'Böylesine feci bir tabloyla karşı karşıyayız'
'Böylesine feci bir tabloyla karşı karşıyayız'

'Böylesine feci bir tabloyla karşı karşıyayız'

Numan Kurtulmuş, "Dün belki Afrika kıtasındaki insanların bir kısmı köle ticaretinin konusuydu ama bugün öyle bir dünyada yaşıyoruz ki dünya nüfusunun...

A+A-

Numan Kurtulmuş, "Dün belki Afrika kıtasındaki insanların bir kısmı köle ticaretinin konusuydu ama bugün öyle bir dünyada yaşıyoruz ki dünya nüfusunun yaklaşık 3'te 1'i zaten köleleştirilmiş durumda. Böylesine kötü, böylesine feci bir tabloyla karşı karşıyayız" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen "Yeryüzü Doktorları Malatya Buluşması"nda yaptığı konuşmada, insanların maddi refah açısından imkanların en fazla olduğu bir dönemde yaşadığını söyledi.

Böylesine zengin bir dünyada çok temel ihtiyaçlarını karşılayamamış birçok insan bulunduğunu belirten Kurtulmuş, "Aşağı yukarı dünya nüfusunun yarısına yakını 2 doların altında geçimle hayatını sürdürüyor. Bir tarafta böyle bir dünya var, bir tarafta dünyada her türlü imkanlardan istifade eden, her türlü lüksü, refahı yaşayan bir tüketim toplumu var. 40 bin, 50 bin, 60 bin dolar kişi başına gelirle yaşayan ülkeler var" diye konuştu.

Kurtulmuş, "Dün belki Afrika kıtasındaki insanların bir kısmı köle ticaretinin konusuydu ama bugün öyle bir dünyada yaşıyoruz ki dünya nüfusunun yaklaşık 3'te 1'i zaten köleleştirilmiş durumda. Böylesine kötü, böylesine feci bir tabloyla karşı karşıyayız. Esas olarak dünyadaki bu bakış açısını değiştirmemiz lazım. Dünyada hakim olan medeniyetin paradigmalarını değiştirmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Dünyaya adaleti, hakkaniyeti, ihsanı, yardımlaşmayı ve paylaşmayı getirecek yeni bir bakış açısını ortaya koyabilmek gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu da ancak bizim temsil ettiğimiz medeniyet havzasından çıkacak bir iştir. Bugün Afrika'nın fukara bölgesine bizim insanlarımız gidiyor. Bizden çok daha zengin milletler var. Onların da bu işin bir tarafından tutması gerekir ama bu tür sorunların olduğundan haberleri dahi yok. Hatta varsa üstünü örtüp o sorunları görmezden geliyorlar. Burada bizim coğrafyamızın tezlerine, görüşlerine ihtiyaç var. Bunu da ortaya koyabilecek olan Türkiye'nin insanlarıdır. Yeryüzü Doktorları, bu sorumlulukların farkında olan az sayıda arkadaşımız tarafından kuruldu. Bir devrin ayak seslerini bu tür çabalar getiriyor."

''HAZRETİ MUHAMMED'İN SÖZÜNE DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN BİR DÖNEMDEYİZ''

Kurtulmuş, daha sonra, AK Parti Yeşilyurt İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen programa katıldı.

Programda konuşan Kurtulmuş, bugün Türkiye'de ve dünyada karşılaşılan problemlerin çözümü için Hazreti Muhammed'in fikirlerine, rehberliğine ve sünnetine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Hazreti Muhammed'in rehberliğini bugüne aksettirmenin gayreti içinde olmak gerektiğini vurguladı.

Hazreti Peygamber'in, insanlık tarihinde adı en çok anılan ve ismine en çok hürmet gösterilen en büyük insan olduğunu belirten Kurtulmuş, "Hazreti Peygamber, söylediği her söz ezberlenilmiş ve milyarlarca insan tarafından bugüne kadar getirilmiş ve kıyamete kadar götürülecek olan tek insandı. Mezheplerimiz, hayat tarzımız, ekonomik seviyemiz ne olursa olsun Hazreti Muhammed'in ümmetinden bir fert olmak, taşınacak her türlü sıfatın en üstünde olan sıfattır ve Allah bizleri, Hazreti Peygamber'in ümmeti olmak sıfatından, sınıfından ayırmasın" şeklinde konuştu.

Hazreti Muhammed'in yaşayan bir Kur'an olduğunu dile getiren Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Peygamberi ahlaka ne kadar muhtacız bugünlerde değil mi Bir tarafta böyle bir ahlak, bir tarafta bırakın kendisiyle savaşmayı şehirlerin içerisinde sıradan hayatını süren gencecik, ufacık çocukları öldüren ahlaksızlar. Hazreti Peygamber'in tebliğinin en önemli tarafı, insanların eşitliğine vurgu yapan tarafıdır. Mekke'nin ulularının 'ya Muhammed, sen nereden çıkardın bunu. Biz Mekke'nin uluları, şu kara derili kölelerle eşit olacağız öyle mi' diyordu. Hazreti Peygamber'in Mekkelilerle kavgası bir cümledir, 'Herkes eşittir. Herkes Allah'ın kuludur ve hiç kimse birbirinden üstün değildir.' Bugün dünyaya bakın, aynı Mekke ulularının söylediği devam ediyor. Şimdi Hazreti Muhammed'in sözüne daha çok ihtiyacımız olan bir dönemdeyiz."

Programda, konuşmaların ardından, hafızlar, Kur'an-ı Kerim tilaveti sundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.