Mahmut Eraslan

Mahmut Eraslan

Bu şehirde sadece siz mi yaşıyorsunuz?

Bu şehirde sadece siz mi yaşıyorsunuz?

Bu şehirde sadece siz mi yaşıyorsunuz?

Portakal çiçeği festivali ile ilgili sosyal medyada yaptığım bir paylaşıma verilen tepki  “bu şehirde sadece siz mi yaşıyorsunuz” hem her şeye karşı çıkıyorsunuz sorusu yeni değil sıkça karşılaştığımız ve artık cevaplanması gereken bir soru.

“Bu şehirde sadece siz mi yaşıyorsunuz ”diyerek aynı soruyu bizde muhataplarımıza sorabiliriz fakat bu şehirde birlikte yaşadığımızı hatırlatıyorum.

Anlama çabası olmayan ön yargılı insanlar, sizi dinlemiyor sadece konuşuyorsa anlaşmak gerçekten zor oluyor.

Birbirimizden farklı düşünebilir, farklı yaşayabilir farklı tercihlerde bulunabiliriz burada bir sorun görmüyorum.

İslam karşıtlığı, kültür erozyonu, sinsi plan, ahlaki yozlaşma kısacası içerik toplumu ifsat içeriyorsa evet bura da bir sorun vardır.

Etkinliğe değil ama içeriğine itiraz edebiliriz düzeltilsin diye.

Adana’da festival adı altında birçok etkinlik yapılıyor. Bunlardan bir tanesi lezzet diğeri sağlık festivalidir ben her ikisinde katıldım destekliyorum.

Tarihi ulu cami yanında yapılmak istenilen rakı festivaline de karşı çıktım peki neden?

İnsan sağlığına zararlı olduğundan dolayı devlet ve STK’lar tüm Türkiye’de uyuşturucu ve alkol ile mücadele ederken böyle bir rezalete nasıl sessiz kalabilirdik?

Kötülüğün günahın yaygınlaştırılmasına ve alıştırılmasına sessiz kalamayız.

Büyüklerimiz ne güzel söylemişler ibadette kabahatte gizlidir diye.

Evet, ibadet gizlidir çünkü riya olmasın. Evet, kabahat gizlidir çünkü özendirici olmasın.

Bu gün yapılmak istenilen nedir?

İbadet gizli(kendisi yapmaz ama yapana karışır)

Haram ve günahlar alenen(özgürlük var hiç kimse bana karışamaz)

Ben bir gazeteci ve STK temsilcisi olarak bu topluma karşı sorumluyum. Olayları sorgular araştırır sonuçlarını kamuoyu ile paylaşır, yetki sahiplerine de sorumluluklarını hatırlatırım.

İşte misyonumuz ile ilgili bir hatırımız; Dönemin Seyhan belediye başkanı Sayın Azim Öztürk’ü ziyaret etmiş ve bir konuda kendisini uyarmıştık.

Ramazan ayı içerisinde düzenledikleri etkinlikte sahneye alkollü çıkan sanatçı, yarı çıplak dans gösteresi yapan kızla çocukları…

Sayın başkan etkinliğin içeriği sorunlu uyarımız karşısında maalesef yine o meşhur sözü işittik!

”bu şehirde sadece siz yaşamıyorsunuz”

Ramazan etkinlikleri Kuranı kerim tilaveti, kaside, hocalardan sohbetler bu ayın ruhuna daha uygun olmaz mı?

Etkinlikler ve içerik neden oruç yiyenlere yönelik?

Hiç kimse bir diğerinin ne ibadetine ne eğlencesine karışmasın fakat kitlesel bir etkinlik yapılıyorsa bu artık özel değildir, harcadığınız paralar sizin değildir. Toplumun her kesimini ilgilendirir ve herkes görüşlerini ifade eder destekleyende karşı çıkanda olabilir ama hepimiz sorumluluk bilinci ile hareket etmek zorundayız.

Ben kişisel olarak Adanalı sanatçılar, yazarlar, sporcular, yerel oyunlar, kültür ve geleneği, tarihi taş köprüsü ulu cami ve medreseleri, büyük saati, kebabı, şalgamı, şırdanı, bicisi ile tanıtım ve Adana ekonomisine katkı olabilecek tüm etkinliklere evet diyor destekliyorum. Yeter ki batıdan ithal toplumu ifsat eden ahlak ve kültürümüze aykırı olmasın. Bize ait kendi değerlerimizi üreten nitelikli kaliteli milli ve yerli olsun.

Tüm farklılıklarımıza rağmen birlikte yaşama kültürünü geliştirme adına iletişime anlayışa ve diyaloğa ihtiyacımız var. Hiç kimse kimseyi yok saymasın, toplumu ilgilendiren bir şeyi biz yaptık oldu diyerek oldubitti ye getirmesin.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mahmut Eraslan Arşivi