1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Canlı hayvanlar Adana, Et ithalatı ihalesi 4 Mayıs'ta yapılacak..
Canlı hayvanlar Adana, Et ithalatı ihalesi 4 Mayıs'ta yapılacak..

Canlı hayvanlar Adana, Et ithalatı ihalesi 4 Mayıs'ta yapılacak..

 Et ve Balık Kurumu, Estonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan'dan 4 bin 25 ton kasaplık canlı sığırı ithal etmek üzere ihale açtı.Et ve Balık Kurumu'nun...

A+A-

 

Et ve Balık Kurumu, Estonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan'dan 4 bin 25 ton kasaplık canlı sığırı ithal etmek üzere ihale açtı.

Et ve Balık Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, ihale 4 Mayıs 2010 tarihinde saat 10.00'da Ankara'da ''pazarlık usulü'' ile gerçekleştirilecek.

İthal edilecek canlı kasaplık sığırlar Angus, Hereford, Montofon, Holstein, Simental ırkı veya melezlerinden, yaşları 16 ay ile 28 ay arasında olacak.

İthal edilecek toplam 4 bin 25 ton canlı kasaplık sığırların özellikleri şöyle:

''Cinsiyeti erkek, canlı ağırlığı asgari 450 kilogram, azami 650 kilogram olacak, hayvanlar kendi ırk özelliklerini taşıyacak ve herhangi bir fiziki kusur (ayak, göz, kulak, kuyruk ve benzeri kısımlarında) bulunmayacak, hayvan üzerinde bireysel tanımlamayı sağlayan (kulak küpesi veya microchip) bulunacak.''

-HAYVAN SEÇİMİ-

Hayvan seçmede ve ara denetimde Et ve Balık Kurumunca görevlendirilen ara denetim komisyonu, çiftliklerden alınacak hayvanların seçimi ve nakil vasıtalarına yüklenmesine nezaret edecek.

Muayene ve kabul işlemlerinde, kombinalara getirilen canlı kasaplık sığırlar, padoklarda 24 saat bekletildikten sonra idarenin görevlendirdiği muayene ve kabul komisyonu tarafından fiziki muayeneleri yapılacak.

Fiziki muayene sonucunda uygun bulunan hayvanların ilgili belgeleri kontrol edilerek kabulleri yapılacak.

-TARTIM-

Tartımda ise seçimi yapılan hayvanlar ihracatçı ülkede yükleme yapılmadan önce ara denetim komisyonu gözetiminde/denetiminde tartımları yapılacak, tartımları yapılan hayvanların kulak küpe numaraları listelenecek ve buna ilişkin yüklenici firma yetkilileri ve ara denetim komisyonu elemanlarının ortak imzası ile bir tutanak düzenlenecek.

Faturalandırma işlemi tartım sonucu toplam ağırlıktan yüzde 8 tokluk ve yüzde 2 nakliye firesi düşülerek ödemeye esas ağırlık tespit edilerek yapılacak.

-TESLİM YERLERİ-

Canlı hayvanlar Adana (1750 ton), Ankara (500 ton) ve Sakarya Kombina Müdürlüğüne (1775 ton) teslim edilecek.

İstekliler ihaleye ait dokümanları Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğünden temin edebilecekler.

Teklif mektupları ise ihale günü ihale saatine kadar Et ve Balık Kurumuna verilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.