1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Çavuşoğlu'ndan 'hayır'a AKPM'li cevap ?
Çavuşoğlu'ndan 'hayır'a AKPM'li cevap ?

Çavuşoğlu'ndan 'hayır'a AKPM'li cevap ?

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''12 Eylül darbe anayasasının kısmen de olsa önemli bir bölümünden kurtulma...

A+A-

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''12 Eylül darbe anayasasının kısmen de olsa önemli bir bölümünden kurtulma imkanı doğdunu söyledi Avrupa'yı örnek gösterdi.

AK Parti Antalya İl Başkanlığınca düzenlenen İl Danışma Kurulu toplantısında partililere seslenen Çavuşoğlu, referandum sürecinde anayasa değişikliğiyle birlikte Türkiye'de çok önemli bir karar verileceğini söyledi.

TBMM'de halkın seçtiği milletvekillerinin oylamaya katılmaması gibi bütün olumsuzluklara rağmen, son sözü milletin 12 Eylülde söyleyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, ''12 Eylül darbe anayasasının kısmen de olsa önemli bir bölümünden kurtulmak için önemli bir tarihe doğru gidiyoruz. Türkiye'nin ayıplarından kurtulması için önemli bir fırsattır'' diye konuştu.

AK Parti'ye gönül verenlerin, bugüne kadar Türkiye'yi ayıplarından kurtarmak, ekonomik, sosyal, demokratik haklar ve insanları ile Türkiye'nin özgürlükler bakımından güçlü bir ülke olması için çalıştığını, referandum sürecinde de partililere çok önemli görev düştüğünü anlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

''Çünkü böylesine büyük bir ayıptan Türkiye'yi kurtarmak, her Türk vatandaşının bireysel haklarını ve Türkiye'de hukukun üstünlüğünü sağlamak bizlerin görevidir. AK Parti olarak tüm arkadaşlarımızın 12 Eylül için gece gündüz çalışması lazım. Vatandaşlarımıza, halk oylamasında sadece 'evet' oyu vermek için sandık başına gitmek değil, bu önemli başlangıcı çok iyi anlatmamız lazım.''

Kendisinin Türk başkan olarak AKPM'de 61 yıl sonra ilk kez seçildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, ''AKPM'nin başında ilk defa bir Türk başkan varsa, bu Türkiye'nin gücüdür. Bu Türkiye'nin ekonomik ve politik olarak güçlenmesinin sonucudur. Türkiye'nin ayıplarından kurtulmasından dolayı olmuştur. Türkiye'nin demokratikleşme, insan hakları ve özgürlüklerde bugüne kadar kat ettiği mesafenin bir sonucudur'' dedi.

Türkiye'nin geçmişten gelen ayıplarından kurtulmaya devam ederek, etkili bir dış politikayla elde edeceği birçok başarının daha bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, ''Türkiye ne kadar çabuk bu ayıplarından ve 12 Eylül darbe anayasasından kurtulursa, tüm uluslararası alanda ayıpları azalan, ayıpları olmayan bir ülke olacaktır. AKPM olarak bu anayasa paketine tam destek veriyoruz'' diye konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Rusya'nın ardından en çok dosyası bulunan ikinci ülkenin Türkiye olduğuna da işaret eden Çavuşoğlu, ''Bu bir ayıptır'' dedi.

AİHM'nin yargıçlarını, başkanlığını yaptığı AKPM'nin seçtiğini de hatırlatan Çavuşoğlu, ''47 ülkenin yargıçlarını, başkanlığını yaptığım kurum seçiyorsa, halkın iradesiyle gelen milletvekilleri Anayasa Mahkemesi'nin üyelerini neden seçemesin?'' diye sordu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.