Çelikcan mahkeme kararına itiraz edecek?.

Çelikcan mahkeme kararına itiraz edecek?.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, başkan vekilliğine yapılan itiraz sonucu yürütmeyi durdurma kararına sagyı duyduklarını ve...

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, başkan vekilliğine yapılan itiraz sonucu yürütmeyi durdurma kararına sagyı duyduklarını ve ancak karar tebliğ edildikten sonra itiraz haklarını kullanacaklarını belirtti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, başkan vekilliğine yapılan itiraz sonucu Adana 2. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararına saygı duyduklarını, ancak karar tebliğ edildikten sonra itiraz haklarını kullanacaklarını belirtti.

Çelikcan, Büyükşehir Belediyesine girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Adana'da yapılan başkan vekilliği seçimlerinin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, bu nedenle seçimle ilgili farklı yorumların yapıldığını söyledi.

Adana 2. İdare Mahkemesinin verdiği karara saygı duyduklarını ifade eden Çelikcan, ''İtirazımızı yapacağız. Tebligat daha elime ulaşmadı. Tebligat bize geldikten sonra 7 gün içinde itiraz etme hakkımız var. Bu hakkımızı kullanarak Bölge İdare Mahkemesine itirazımızı yapacağız'' dedi.

Kararın bazı gazete ve televizyonlarda ''başkan vekilliği düştü'' şeklinde yorumlandığının altını çizen Çelikcan, ''Eğer itirazımız kabul edilirse hukuki süreç devam edecek. Esastan görüşme sürecek. Burada hukuki süreci atlamamak lazım'' diye konuştu.

Çelikcan, bir gazetecinin ''Karar tebliğ edilince görevi bırakmanız gerektiği yönünde iddialar var'' şeklindeki sorusu üzerine, şöyle devam etti:

''İdari yargıda, yargı kararlarının uygulama süresi var. Her iki tarafın da mağdur olmaması için yasa koyucu bunu ön görmüş. İdari yargı kararlarının uygulanma süresi tebliğ tarihinden itibaren 30 gündür. Biz de o süreyi kullanacağız. O süreç içinde Bölge İdare Mahkemesi kararın kaldırılmasıyla ilgili karar verirse bu süreç devam eder, 2. İdare Mahkemesinin verdiği karara onlar da katılırsa zaten bu süreç sonlanmış olacak. Herkesin bağımsız Türk yargısına güvenmesi lazım. Ben sonuna kadar güveniyorum. Adil ve şeffaf bir yargılama sürecinin olacağına inancım tam. Maalesef karar daha açıklanmadan, avukata tebliğ edilmeden bazı kesimlerin elinde bu kararların dolaşmasını yargıyı baskı altına alma, yargının güvenirliğine bir saygısızlık olarak görüyorum. Bu durum hayret verici ve üzücü bir durum. Karar açıklanır herkes bunu saygıyla karşılar. Yargıyı rahat bırakacağız, yargı çalışacak ve güveneceğiz. Güvenmekten başka yolumuz yok.''

İtirazının ret edilmesi durumunda kararın İçişleri Bakanlığı ve Valilik tarafından değerlendirileceğini belirten Çelikcan, ondan sonraki süreçle ilgili durumun bu makamlar tarafından duyurulacağını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.