İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

CHP, bildiğiniz gibi….

CHP, bildiğiniz gibi….

Cumartesi günü mükerrer imza krizi ile başlanan CHP’nin 36. kurultayında; CHP’deki klasik demokrasi anlayışının gereği genel başkan Kemal Kılıçtaroğlu’nun karşısına, genel başkan adayı olarak soyunan üç isim ortaya çıktı. CHP’nin popüler muhaliflerinden Yalova milletvekili Muharrem İnce,   İstanbul Barosu başkanı Ümit Kabasakal ve YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu. Kabasakal ve Eminağaoğlu delegelerden yeterli imzayı toplayamayınca Kılıçtaroğlu ile İnce arasında yapılan seçimi doğal olarak Kılıçtaroğlu kazandı. Böylece Genel başkanlığı döneminde yedi seçim kaybetmesine karşılık Kılıçtaroğlu altıncı kez CHP genel başkanlığına seçildi.

 

Genel başkan adaylarından Muharrem İnce’nin “Vur vur inlesin, genel merkez dinlesin” sloganı ile çıktığı kürsüde, o bildik üslubu ile parti yönetimini sert bir şekilde eleştirdi. İnce’nin büyük bölümünün haklılığı tartışmayacak konuşması, salonda İnce taraftarlarından ayrı oturan Kılıçtaroğlu taraftarlarından da cılızda olsa alkış aldı. Kurultayın genel başkan seçimi yapılan ilk günü mükerrer imza krizi dışında CHP’de o gelenekselleşen tartışma ve kavganın yaşanmaması dikkat çekici ve memnun ediciydi. Belki de bu kurultayda CHP’de tek önemli gelişme buydu.

 

Milletvekili ve delegeler hayatından memnun;

Şu an sol’da CHP’ye ciddi anlamda rakip olacak HDP’den başka parti yok. Zaten HDP’de etnik siyaset yapan terörden beslenen bir parti. Önemli isimleri cezaevinde, terör kozunun artık etkinliği de kalmadı. Üstelik bazı konularda CHP ile HDP birliktelik içerisinde. Yani özetle CHP’ye sol’da ciddi anlamda bir rakip yok. Buda 18 Nisan 1999 seçimlerinde olduğu gibi seçim barajının altında kalma riskini ortadan kaldırıyor. Kaldı ki, “Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” CHP’nin kalıplaşmış oy potansiyeli göz önüne alındığında ikinci parti olmasını garantilediği gibi TBMM’de sandalye sayısını da artırmasına etki etme olasılığı yüksek.

 

Buda CHP’nin her halükarda mecliste temsil edileceği, mevcut milletvekili kadrosunu veya genel merkezin göstereceği, merkez yoklaması ile belirlenecek adayların meclise gireceğinin garantisi anlamına geliyor.

 

CHP’de iktidar yürüyüşü başka bahara kaldı;

Bugün (Pazar), CHP kurultayının ikinci günü Parti Meclisi seçimi, CHP’nin, Kılıçtaroğlu’nun önümüzdeki dönem yönetim kadrosu belirlenecek. Olağan üstü bir durum, olağanüstü bir kongre yapılmaz ise; Kılıçtaroğlu’nun CHP’nin başına geldiği o ilk kurultaydan bu yana izlediği politika mantığında CHP’yi, 2019’da Cumhurbaşkanlığı, milletvekili ve mahalli idareler seçimine bu kadro hazırlayacak, adayları bu kadro belirleyecek.

 

Bu kurultayda da CHP’yi toparlayacak, fabrika ayarlarına döndürecek, etkin muhalefet yapacak dahası iktidara taşıyacak nitelikte bir adayın çıkmaması, güçlü bir parti yönetiminin oluşmaması, CHP’de iktidar yürüyüşünü bir başka kongreye, uzak bir bahara ötelendi.

 

Buda MHP lideri Devlet Bahçelinin peşin desteğini alan Kılıçtaroğlu’nun “Recep bey”inin 2019’da Cumhurbaşkanı (Başkan) seçilmesi büyük ölçüde etki edecektir. Olsun, Kılıçtaroğlu ve ekibi nasıl olsa parti yönetimini garantiledi, yeni sistemde de milletvekilliği garanti.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

04.02.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi