CHP'li Bulut: Salgın süreci şeffaf yönetilmiyor..

CHP'li Bulut: Salgın süreci şeffaf yönetilmiyor..

Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacıları Birliği gibi bilgi birikimi yüksek, köklü örgütlerin sürecin dışında bırakılmasını eleştiren Bulut, “Türkiye’de koronavirüs salgınının en başında uygulanan yöntemler şeffaftı, olumluydu. Ancak bugünlerde maalesef..

CHP'li Bulut: Salgın süreci şeffaf yönetilmiyor..

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronavirüs salgını sürecini iktidarın şeffaf bir şekilde yürütmediğine yönelik halkta bir güven problemi oluştuğunu söyledi.  Sağlık Bakanı’nı şeffaf olmaya ve tüm bilgileri topluma doğru aktarmaya çağıran Bulut, salgınla mücadelede Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacıları Birliği gibi köklü örgütlere de yer verilmesi gerektiğini bildirdi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,  ülkemizde Koronavirüs vaka sayısının diğer ülkelere göre hızla yükseldiğini belirtti. Covid19 pandemisine karşı ülkelerin farklı yöntemler uyguladığını kaydeden Bulut, bu uygulamalar arasında Güney Kore’nin aldığı önlemlerin öne çıktığını söyledi.

Güney Kore Modeli

Güney Kore’nin İlk günden bu yana süreci şeffaf yürüttüğünü, test yapma oranını en yukarıda tuttuğunu, tüm verileri doğru bir şekilde halkla paylaştığını belirten Bulut, Güney Kore’de her gün yaklaşık 20.000 kişinin koronavirüs testinden geçirildiğini bildirdi. Ülkede bir kamu ve özel laboratuvar ağı oluşturulduğunu söyleyen Bulut,  bu yöntemlerin koronavirüsün ilk görüldüğü ülke Çin’le sınır komşusu olan Güney Kore’deki ölüm oranlarını en aza indirdiğini kaydetti.

TTB ve TEB Sürece Dahil Edilmeli

Türkiye’nin de yapması gerekenin, belirli bir salgın planı çerçevesinde, bu virüse karşı toplumsal bir mücadele vermek olduğunu belirten Bulut, toplumun tüm kesimlerinin bu mücadelenin içerisine dahil edilmesi gerektiğini ifade etti.  

Halkta Güven Problemi Oluştu

Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacıları Birliği gibi bilgi birikimi yüksek, köklü örgütlerin sürecin dışında bırakılmasını eleştiren Bulut, “Türkiye’de koronavirüs salgınının en başında uygulanan yöntemler şeffaftı, olumluydu. Ancak bugünlerde maalesef bu şeffaflığı göremiyoruz. Halk artık açıklanan rakamlara inanmıyor, verilen bilgilerin eksik olduğu kanaatinde iti. İktidar ile halk arasında bir güven problemi oluşmuş durumda. Bu nedene Sağlık Bakanı, bugün itibariyle tüm bilgileri şüpheye mahal vermeyecek şekilde topluma aktarması, toplumun tüm kesimlerini, kimseyi ayırmadan bu mücadelenin içine alması, vaka sayısının şehir şehir açıklaması gerekiyor ” dedi.

kovid-19-001.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.