1. HABERLER

  2. ÇUKUROVA GÜNDEMİ

  3. Çıtırık: ?Çocuk suçluluğunda cezalandırılmayı değil, önleyici politikalar esas alınmalıdır?
Çıtırık: ?Çocuk suçluluğunda cezalandırılmayı değil, önleyici politikalar esas alınmalıdır?

Çıtırık: ?Çocuk suçluluğunda cezalandırılmayı değil, önleyici politikalar esas alınmalıdır?

Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, her geçen gün suça sürüklenen çocuk sayısının arttığını aktardı. Çıtırık, ?Çocuğun korunması, gelişiminin...

A+A-Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, her geçen gün suça sürüklenen çocuk sayısının arttığını aktardı. Çıtırık, ?Çocuğun korunması, gelişiminin sağlanması ve çocuğun üstün yararının mutlaka gözetilmesi gerekmektedir. Çocuk suçluluğunda cezalandırılmayı değil, önleyici politikalar esas alınmalıdır? dedi.

Adana Barosu tarafından düzenlenen "Çocuk, Adalet Sistemi" konulu Çalıştayın açılışında, yaptığı konuşmada,

çocuklarımızın, bedensel, zihinsel, cinsel gelişimlerinin önem taşıdığını belirten Çıtırık, "Çocuklar gelişim ve bilgilendirmeyi tamamlama evresinde cinsel istismara, sömürüye maruz kaldıkları, suça sürüklendikleri bir ülke gerçeğidir. Dünya sağlık örgütü, çocuk istismarı veya çocuğa karşı kötü muameleyi şu şekilde tanımlamıştır. "çocuğun, sorumluluk, güven ve yetenekle ilgili genel durumunda sağlığına, yaşamına, gelişimine ve değerine zarar verebilen, fiziksel veya en emosyonel (duygusal) kötü davranışı, ihmali, her türlü ticari çıkar için çocuğun kullanıldığı davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Yine çocuğun bir yetişkin tarafından, cinsel uyarı ve doyum için kullanılması, fuhuşa zorlanması,pornografi gibi suçlarda cinsel obje olarak kullanılmasıdır. Cinsel istismarın mutlaka şiddet içermesi gerekmektedir.

Her geçen gün suça sürüklenen çocuk sayımız artışgöstermektedir. Çocuğun korunması, gelişiminin sağlanması ve çocuğun üstün yararının mutlaka gözetilmesi gerekmektedir. Çocuk suçluluğunda cezalandırılmayı değil, önleyici politikalar esas alınmalıdır.

BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin ve Anayasamızın ilgili maddeleri çocukların, her türlü istismar, ihmal ve sömürüye karşıkorunmasını, çocuğun kişisel gelişimini anlayış ve sevgiye ihtiyaç duyduğu, çocuğun asla eğitim - öğretiminden yoksun bırakılamayacağı düzenlenmiştir. Sosyal adalet olgusunun gereği de budur.

Çocuk yaşta evlendirilen küçükler, aslında çocuk yaşta gelinlik değil kefen giymektedirler. Çocukluklarını tamamlayamadan yetişkin rolü üstlenmek zorunda kalarak ağır travmalar yaşayan sonuçlarıintihar ve ölüme kadar gidebilen, umutsuz ve mutsuz insanlar yaratılmaktadır. Ülkemiz, Avrupa ülkeleri içerisinde Gürcüstan'dan sonra çocuk yaşta evliliğin en fazla görüldüğü ikinci ülke konumundadır.

Çocuklarımızın, çocukluklarını yaşayabildikleri, her türlü sömürü ve istismarın son bulduğu bir ülke ve dünya özlemiyle sözlerime, Sezen Aksu'nun "Çocuk" adılı şiiri ile bitirmek istiyorum:

Çocuk

Bir yerlerde bir çocuk doğdu
Sancısını içimde duyuyorum
Kimbilir kimin çocuğusun
Gözlerinde güneşi görüyorum

Gözlerinde hayat pırıl pırıl
Ellerinde ümitlerimiz var
Dünyanın tüm pisliklerine
Sıkılmış o minik yumruklar

Güzel bebek buram buram
İnsan, sevgi kokuyorsun
Bir küçük dünya gibi varlığın
Sırtında dünyayı taşıyorsun

Kim olursa olsun anan, baban
Sorumluyum onlar kadar senden
Adını hiç bilmesem bile
Benim öz be öz çocuğumsun sen "

Adana Barosu tarafından düzenlenen "Çocuk, Adalet Sistemi" konulu Çalıştay, Seyhan Oteli Toros Salonu'nda gerçekleştirildi. Oturum Başkanlığını Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Veysel Tuncil yaparken; Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr. Mete Korkut Gülmen, "Çocuğun Cinsel İstismarı ve Adli Tıp Boyutu", Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, "Çocukların Cinsel İstismarı", Adana Adliyesi Çocuk Bürosu Cumhuriyet Savcısı Cumali Tülü, "Suça Sürüklenen Çocuklar ve Ceza Soruşturması"ve Ankara Barosu Çocuk Hakları Kurulu Üyesi Avukat Şahin Antakyalıoğlu "Çocuk Gelinler" konusunda görülerini sundular.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.