1. HABERLER

  2. BAHAR KALKANI HAREKATI

  3. Dağdan adam getir milletvekili yapalım
Dağdan adam getir milletvekili yapalım

Dağdan adam getir milletvekili yapalım

CHP, Baykal'ın 20 militanı milletvekili yapma teklifini yalanlayadursun, 1999'da CHP-HADEP ittifakını yürüten Cemil Aydoğan'dan balyoz gibi iddialar geldi....

A+A-

CHP, Baykal'ın 20 militanı milletvekili yapma teklifini yalanlayadursun, 1999'da CHP-HADEP ittifakını yürüten Cemil Aydoğan'dan balyoz gibi iddialar geldi. Baykal'la birçok kez biraraya geldiğini anlatan Aydoğan şöyle konuştu: "Bana, istersen dağdaki insanı getir. Hepsini milletvekili yaparım, dedi."

 


BDP'li Sırrı Sakık, açılıma karşı çıkan CHP lideri Baykal'ın 1999'daki seçimlerde 20 PKK militanını Meclis'e sokmak için kendilerine teklif getirdiğini ifşa etmişti. CHP iddiayı yalanlarken o dönemde CHP-HADEP görüşmelerinin koordinatörü ve İHD Mardin Şube Başkanı olan Cemil Aydoğan'dan çarpıcı iddialar geldi. Baykal'ın benzer teklifi kendisine de yaptığını anlatan Aydoğan şunları söyledi: "Baykal makam odasında bana, 'Sen ve Ahmet Türk, başımın üstünde yeriniz var. Ama 18 yeni isim getirin. İstersen dağdaki insanı getir. Yeter ki Yüksek Seçim Kurulu geri çevirmesin. Ben hepsini milletvekili yaparım, dedi."

PKK YÖNETİCİSİNE RANDEVU VERDİ

Mezopotamya Gazeteciler Derneği Başkanı Aydoğan, basın toplantısı düzenleyerek Sakık'ı doğruladı. Baykal'la koordinatör olarak birçok kez bire bir görüştüğünü ifade eden Aydoğan şunları söyledi: "Bir konuşmamızda, 'örgütün Avrupa'daki üst düzey sorumlularından Tuncelili biri gelip benimle görüşecek' dedi. Baykal kamuoyu baskısından çekindiği için, listeye alacağı isimlerin tanınmayan kişiler olmasını istiyordu."

10-15 DEFA BİRARAYA GELDİK

"CHP ile HADEP arasında mekik dokuyordum. İttifak görüşmeleri kapsamında Baykal'la 10-15 defa makamında görüştüm. Baykal, HADEP'in kamuoyunca tanınan yöneticilerini istemiyordu. HADEP yöneticileri ise seçilmek istiyorlardı. Baykal, Sakık'ın açıkladığı cümlelerinin benzerlerini bana da söyledi."

SES KAYDI DA VARDI

"Baykal makam odasında bana, 'Sen ve Ahmet Türk, başımın üstünde yeriniz var. Ama 18 yeni isim getirin. İstersen dağdaki insanı getir. Yeter ki Yüksek Seçim Kurulu geri çevirmesin. Ben hepsini milletvekili yaparım. Ama sizin durumunuz beni sıkıntıya düşürür, siz aday olmayın. Onları seçilecek yerlere koyarım.' dedi. Ara formül getirdim. Listelerde yer almak amacıyla bölgede demokrat sivil toplum başkanlarının adaylıklarını önerdim. Baykal sıcak baktı. Bu sefer HADEP yöneticileri kabul etmedi. Öcalan'ın yakalanmasıyla çalışmalar sona erdi. Baykal, o dönem beni ve Ahmet Türk'ü CHP'li kabul ediyordu ve ikimize güveniyordu. Bende görüşmelerin ses kaydı da vardı. Ama sonra kayboldu."

Sırrı Sakık'ın söylediği doğru

Bir Kış Öyküsü (Çirokek Zivistane) müzikalinden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran kapatılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Milletvekili Sırrı Sakık'ın CHP ile ilgili söylediklerinin doğru olduğunu söyledi. Eşref Erdem'in de görüşmeyi inkar etmediğini ifade eden Türk şöyle konuştu: "Sırrı Bey'in söyledikleri doğru. O dönemde ittifak yapmayı esas alıyorduk. Yakın gördüğümüz CHP idi. Şimdi orada yaptığımız görüşmeler daha önce Sırrı Bey'in yansıttığı şekilde, biz de zaten söyledik. Ama burada bir cümleyi özellikle düzeltmek istiyorum. 'Halk tarafından bilinen bazı insanlarla ben bunu götüremem. Size yakın, sizin istediğiniz fakat Türkiye kamuoyunun bilmediği bazı isimleri getirirseniz, olur.' Biz de hayır olmaz öyle şey, partinin genel başkanı var, parti var dedik. Militan değil."

Buzları çözen oyun

Cevat Fehmi Başkut'un 'Buzlar Çözülmeden' adlı eserinden ünlü tiyatro sanatçısı Haldun Dormen ve Kemal Uzun tarafından müzikale uyarlanan 'Bir Kış Öyküsü' müzikali, Diyarbakır'da 'Çirokek Zivistane' adıyla Kürtçe olarak seyircisiyle buluştu. İki perdelik oyunu, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Leyla Zana ve BDP'li vekiller izledi. Oyun bitiminde sahneye Kürtçe olarak davet edilen Dormen, Kürtçe 'iyi akşamlar' diledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.