1. HABERLER

  2. ANALİZ HABER

  3. Damgalamayla Olumsuzlukların Üzeri Örtülmüyor
Damgalamayla Olumsuzlukların Üzeri Örtülmüyor

Damgalamayla Olumsuzlukların Üzeri Örtülmüyor

Ceyhan Belediyesi eski başkanı Hüseyin Sözlü'nün yaptığı gerçeği yansıtmayan beyanatıyla ilgili, yine aynı kurum tarafından  mesnetli açıklamalar...

A+A-


Ceyhan Belediyesi eski başkanı Hüseyin Sözlü'nün yaptığı gerçeği yansıtmayan beyanatıyla ilgili, yine aynı kurum tarafından  mesnetli açıklamalar geldi.

Açıklamada, ?devlet geleneği ile bağdaşmayan ve muğlak ifadelerin yer aldığı beyanatlar, bütün kamuoyu tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır? denilerek şu ifadelere yer verildi;

Bugüne kadar hiç bir büyükşehir belediye başkanı bu kadar olumsuzlukları pişkinlikle ve belgesiz açıklamalarla örtme girişiminde bulunmamıştı. Üstelik adli vukuatları, siyasi kelimelerle  kapatma girişimi ise Adana'da geçtiğimiz dönemde bile yaşanmamıştı.

Hodri Meydan Demek, Belge Sunmayı Gerektirir!

?Hodri Meydan? diyerek, bilgi ve belgeleri karartıp saptırmaya kalkışmak, 2 ? 3 tane damgalayıcı kelimelerle aklanma girişimlerine de hiç kimse inanmadı. İnanmaları için ortada hiç bir delil maalesef konamamıştır.

Ceyhan'daki Hezimet, Hazımsızlık Oluşturmuş !

Şaibesiz biçimde Ceyhan'daki hem ilçe hem de büyükşehir seçimlerini kazanmamıza rağmen, bırakın başı dik şekilde devir teslime gelip devretmeyi, bırakın gelmiyorsa bile vekiliyle tebrik göndermeyi, başkanlık katındaki bütün bilgisayarları ve bazı evrakları toplatıp gitmesi çok manidardır.

Kayıp Bilgisayarlar ve Kimi Evraklar Nerede?

Bugün söylediği, ? evraklarım orada ? sözünün alt yapısının o zamandan planlanmış olduğu ortaya çıkmıştır. Bizim sorduğumuz soruya halen net açıklama vermeyerek algı oluşturmaya çalıştığının farkındayız ve tekrar soruyoruz. Bilgisayarlar ve evraklar nerede?

Bu Hesaplama Bu  Kadar Açığı Kapatmadı !

?Bugünkü borcun büyük bölümü Ceyhan'a bağlanan belediyelerden geldi (!)? ifadesi ise hiç inandırı değildir. Yuvarlak ifadeler kamuoyunda daha büyük şüpheler doğurmuştur. Ne kadar borçla devraldı, Ceyhanlıya ne kadar borç bıraktı, ne kadarı bahsettiği yerlerden geldi, büyükşehire ne kadar borç aktardı, gibi onlarca sorular, maalesef açık yüreklilikle cevaplanmamıştır.

16 Yıl Hiç Harcamadan Borcu Ödesek Yine Bitmiyor!

Çünkü İller Bankasından 16 yıl boyunca gelecek paraların toplamı, hiç harcanmadan Hüseyin Sözlü'nün devrettiği borcu ödeyememektedir.

Sorumlu Başkan Yardımcısı ise Başkan Ne İşe Yarar?

15 yıldır başkanlık yaptığıyla öğündüğü halde, açıklarının tamamını da başkan yardımcısına yıkma girişimine kamuoyu, ? görev yaptığın halde yardımcını suçluyorsan, o zaman sen ne yapıyorsun?? sorusunu akıllara getirmiştir. Halbuki suç atfetmeye çalıştığı yardımcısının yarım kalmış tek projesi bile yoktur.

Tatarlı Su İsale Hattı Zararları Ne Olacak?

Tatarlı su isale hattı yenileme işi, 4 ? 5 milyon tl'ye bitirilecekken, 4 yıldır 22 milyon tl'ye halen bitirilememiştir. Sonra da çıkıp 13 milyon tl ?civarında? borç, ASKİ'ye geçmiştir, demiştir. Ortada, yaklaşık 17 milyon tl fazla ödeme taahüdü ve faiz borcu önce Ceyhan Belediyesine, sonra da Adana Büyükşehire devredilmiştir.

Faizci Kim?

?Faizci? damgalama tabirini kullanarak, açıklarını kapatırken aslında ?kendini tarif etmiş? düşüncesi akıllara gelmiştir. Çünkü ifadeleri tamamen mesnetsizdir. Kendi yaptıklarıyla ise mesnetlidir. Çünkü Ceyhan'da kendi döneminde oluşmuş rant, faiz ve bankamatik düzeni (belgeli) bozulmuş olmasını, anlaşılan bu şekilde ifade etmiştir.

Sadece Aylık Yeni Zararlar 1 Milyon Tl'den Fazla

?Büyükşehirde yanımda kimseyle gelmedim? sözü, Ceyhan Belediyesine norm kadrosunun üç katı personel takviyesini aklayamaz. Çünkü, 300 kişilik norm kadro olan yere 898 kişi yığması bunu da devlete ödettirmesi vicdansızlıktır. Sadece bu yüzden Ceyhan Belediyesinin aylık zararı 1 milyon tl'den fazladır. Belediyeye gelen aylık para 500 bin tl iken, 1.5 milyon tl personel gideri bırakmak Ceyhanlıya reva mı?  Bazıları bankamatikçi olan personel, istifa etmemekte, işten atıldığında ise 10 kat para talep etmektedir. Siyasi rant için işe alınan bu işçileri, büyükşehire götürmeyip Ceyhan'a kambur bırakmasını da meziyet gibi sunmasına tek kelimeyle ? el-insaf? denmiştir. Dürüstlük gösterecekse, Ceyhan Belediyesini yasal kadroyu aşmamış halde bırakmasıydı. Ama bunu 3 kat aşmış şekilde bıraktı. Bu kadar alenen devleti zarara uğratmaya siyasi ikbali için bile olsa hangi kanunda yeri vardır? Bunlar bile, evrak isteyenlere, dosyalar isteyenlere yetmez mi?

Bankamatikçileri Siyasi Rant İçin Kullanma !

Kamuoyunun yakinen haberdar olduğu üzere, Adana Büyükşehir'de 600'den fazla kişinin, içinde bazı basın mensuplarıyla beraber bankamatikçi olmasına rağmen, halen hiçbirini açıklayamamış, hatta onlar üzerinden siyaset yürütmektedir.  Buna da kamu ciddiyeti demesi tam bir aymazlıktır.

Bilançoyu Açıklamalısın!

"Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm ilçe belediyelerinden bize devrolacak kurumları alıyorum. İtfaiye, ASKİ ve mezarlık gibi... Devraldığım kurumlar içinde en ciddi kurumlar Ceyhan Belediyesi'nden geçmiştir" ifadesinin gereğini acilen yapmalıdır. Çünkü merkezi yönetimin düzenlemesini kendi mahareti gibi sunup, ?bize devrolacak kurumları alıyorum? diye sanki devrettiği borcu ?cebinden? ödeyecek algısı oluşturması kabul edilemez durumdur.  Nasıl ki bütün kurumların bilançolarını kamuoyuna sunamadığı gibi, bahsini ettiği bu kurumların bile bilançosunu açıklayamamıştır.

Bu Borçlar da Mı Beldelerden Geldi?

Devrettiği dosyalar arasında; hacizler, icralar, özel giderler, seçim giderleri, karşılıksız kredi borçları, kefen borçları, şahsi SMS borçları, senetler, karşılıksız çeklerin üstünü örtmek için işi siyasete dökmesi, çıkar yolunun tükendiğinin göstergesidir.  Sadece esnaf borcu bile 20 milyon TL maalesef.

6 Milyon TL Nakit Para Nerede? Faiziyle Yaklaşık 10 Milyon !

En son seçim öncesi özel bir bankadan Ceyhan Belediyesi adına çektiği 6 milyon tl'nin nereye buharlaştığını ancak belgeyle açıklayabilir. Biz bulamadık.  Bundan aklanmak kendi problemidir. Yoksa faiziyle ekstradan 10 milyon tl daha borç devretmiştir. Bütün bunları belde belediye borcu gibi sunmak çok komiktir. Zaten Ceyhanlılar da inanmamıştır. İsteyen Ceyhan'a gelerek araştırabilir.

Suç Bastırma Taktiği Mi?

Yaptığı açıklamaya bakıldığında, devlet kurumlarının ciddiyetini zedeleyip kişisel rantı için kurumları itibarsızlaştırma söylemleri, umum ahval devlet terbiyesine uymamaktadır.

Söylenecek onlarca olumsuzluklar halen tetkik sırasını beklemektedir.

Bütün bu belgeleri karartmak için 2 -3 tane damgalama propagandasına başvurmasını Ceyhanlılar yutmamıştır. Şeffaf bir şekilde, kalem kalem açıklama yapar, kamuoyuna ve müfettişlere belgelerle cevap verebilirse, işte o zaman kendi kendine yakışıksızca mal ettiği, ?profesör? lakabı gerçek olabilecektir.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.