'Darbe girişimine 'tiyatro' diyenleri üzecek bilgilere ulaşıldı'

'Darbe girişimine 'tiyatro' diyenleri üzecek bilgilere ulaşıldı'
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Darbe girişimine 'tiyatro' diyenleri üzecek, bu işin aslını öğrenmek isteyenler için de çok önemli bilgilere ulaşıldı." dedi.

'Darbe girişimine 'tiyatro' diyenleri üzecek bilgilere ulaşıldı'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Darbe girişimine 'tiyatro' diyenleri üzecek, bu işin aslını öğrenmek isteyenler için de çok önemli bilgilere ulaşıldı." dedi.

GAZİANTEP

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep'teki seçim çalışmaları kapsamında A Haber canlı yayınında Ata Gündüz Kurşun'un sorularını yanıtladı.

Gül, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk yargısının emniyet ve istihbarat birimleriyle çok yoğun çalışmaya girdiğini söyledi. 

"Son gelişmelerde darbe girişimine 'tiyatro' diyenleri üzecek, bu işin aslını öğrenmek isteyenler için de çok önemli bilgilere ulaşıldı." diyen Gül, şunları kaydetti:

"Bunlar hem iade dosyasına hem de bu süreçte yargı dosyasına girecek. Tiyatro diyenlerin, 'bilmedim görmedim' diyenlerin ezberini bozacak herkesin göreceği yargılamalarda kullanılacak bilgilere ulaşılıyor. Yargılamada bir delil değil birçok delil var. Bunların hepsi de darbenin bizzat FETÖ tarafından yapıldığını ve yaşananların darbe olduğunu açıkça gösteriyor. CHP halen iki yıl geçmiş bu olaya (15 Temmuz) tiyatro olarak bakmaya devam etsin ama Türk yargısı tüm bu delillere ulaşmaya devam ediyor. Bunlar da geldikçe dosyalara ilave edilecek."

"Oldukça ciddi deliller"

Bakan Gül, sunucunun "Söz konusu delil, oldukça ciddi galiba" demesi üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

"Evet, oldukça ciddi deliller çıkıyor. Önceden de çok ciddi deliller vardı. Zaten bundan sonra da ortaya çıkacak delillerin deşifresi devam ediyor, devam edecek. Bu yargılamalarla ilgili çok önemli gelişmeler oldu diyebiliriz. Ben Türk yargısına, emniyetine, istihbaratına bu süreçte gösterdikleri hassasiyet nedeniyle teşekkür ederim."

FETÖ lideri Fetullah Gülen'in Türkiye'de iadesi konusunda hem hukuki hem de diplomatik görüşmelerin devam edeceğine işaret eden Abdulhamit Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"FETÖ’nün de Türkiye’ye iadesi konusunda hukuken hiçbir engel kalmadığını ve Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda da önemli gelişmelerin olacağını ümit ediyorum. FETÖ ile ilgili de bugün de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının sürdürdüğü çalışmalar neticesinde mahkemelerin yaptığı yargılamalar neticesinde delillerin hepsi gönderildi, usule uygun talepler yapıldı. Yine bu deliller mahkemelerden çıkan tüm belgeler Amerika'ya yine gönderiliyor. Bu konuda bir çalışma grubumuz var Amerika'yla şifahi görüşmeler, bu hususta değerlendirilecek, resmi temaslar da sürecek."

"Anadolu Ajansı kendini ispat etmiş bir kurumdur"

Gaziantep'te AA muhabirine açıklama yapan Gül, seçim günü sayım döküm cetveli tutanağının tutulacağını ve o tutanakların da siyasi parti temsilcilerine verileceğini aktardı.

Gül, şöyle konuştu:

"O veriler girilecek. Anadolu Ajansı da sandık başından aldığı bu rakamları paylaşacaktır. Anadolu Ajansı da açıklama yaptı 'Bir test olarak sistemde abonelerine ulaşabiliyor mu diye bir test yaptığını' söyledi. Bugüne kadar da Anadolu Ajansı sandıktan çıkan tüm sonuçları aboneleri ile paylaştı, herkes istifade etti. Dolayısıyla bu bir anlamda habercilikle ilgili seçim gününde verilecek bir hizmetin ön bir lansmanı olarak ifade edildi." 

Bakan Gül, seçimi sandıktan çıkacak sonuçların belirleyeceğini ve buna da milletin karar vereceğini vurgulayarak, "Dolayısıyla buradan manipülasyon yaparak Anadolu Ajansı'nı yıpratmaya çalışmak da büyük bir haksızlık olur ve bu konuda da Anadolu Ajansı kendini ispat etmiş bir kurumdur. Yine her seçime olduğu gibi bu seçimde de abonelerine ve kamuoyuna aldığı bilgileri paylaşmış olacak." diye konuştu.

Muhabir: Kerem Kocalar

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.