1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Davutoğlu'ndan emekli monşerlere yemek
Davutoğlu'ndan emekli monşerlere yemek

Davutoğlu'ndan emekli monşerlere yemek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığının her düzeyde hizmet etmiş çalışanlarına "bir vefa borcunu ifa etmekten" çok memnun olduğunu...

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığının her düzeyde hizmet etmiş çalışanlarına "bir vefa borcunu ifa etmekten" çok memnun olduğunu söyledi.

Ankara Palas'ta 2009 yılında emekli olan Dışişleri mensupları için verilen kokteylde konuşan Davutoğlu, Dışişleri camiasında yürütülen misyonu bizzat müşahede ettiğini belirterek, Dışişleri misyonunun usta-çıraklık ilişkisi, temsil ve aile mesleği şeklinde üç ana unsurda değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nda gerçek eğitimin kurum içerisinde çalışırken verildiğini belirterek, "güçlü bir usta-çırak" ilişkisinin olduğunu kaydetti.

"Yeni jenerasyon Büyükelçilerimiz temsil bayrağını devraldılar" diyen Davutoğlu, bütün nesillerin de, devraldığı temsil bayrağını kendilerinden sonrakilere aktaracağını dile getirdi.

Davutoğlu, bu faaliyetin bir ilk olduğunu ve bir geleneğe dönüşmesini arzu ettiklerini kaydetti ve Dışişleri Bakanlığının her düzeyde hizmet etmiş çalışanlarına "bir vefa borcunu ifa etmekten" çok memnun olduklarını dile getirdi.

"Emeklilik, temsilin bittiği anlamına gelmiyor" diyen Davutoğlu, bu anlamda emekli büyükelçilerin Türkiye'nin son dönemde yürüttüğü dış politikayı medya ve düşünce kuruluşlarında anlatarak, bir nevi sözcülük vazifesi üstlenmelerini arzu ettiklerini kaydetti.

Davutoğlu, bu mesleğin tek başına bir kişinin yürüttüğü bir meslek olmadığına vurgu yaptı ve "Dışişleri mensuplarının aile fertlerinin katlandığı fedakarlıkları bir kez daha hatırlıyor ve onlara bütün camia adına teşekkürü bir borç biliyorum" diye konuştu.

"Bu mesleği icra ederken kaybettiğimiz şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz" diyen Davutoğlu, "Onların emaneti en üst düzeyde yeni hedeflere taşınacaktır" dedi.

Davutoğlu, her camianın kendini yenilemek zorunda olduğunun altını çizerek, Dışişlerinde yeni bir reform sürecinde olduklarını ve bu bağlamda emekli büyükelçilerin tavsiyelerini istedi.

Konuşmasının sonunda "sizleri hiç unutmadık, unutmayacağız" diyen Davutoğlu, bu organizasyonun her yıl düzenleneceği mesajını verdi.

Emekli Dışişleri mensupları adına konuşan emekli büyükelçi Uğur Ziyel, Dışişleri Bakanlığının büyük bir aile olduğunu vurgulayarak, "Sayın Bakanımıza gösterdiği teveccüh için çok teşekkür ederiz" dedi.

"Biz elimizden gelen her yardımı yapmaktan ancak memnuniyet duyarız" diyen Ziyel, muvazzaf oldukları dönem gibi çalışmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Program, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun 58 emekli büyükelçiye verdiği teşekkür hizmet belgeleri ve gümüş plaketlerin ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.