İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Devlet İcraatında Helal Ve Haramda Titizlik

Devlet İcraatında Helal Ve Haramda Titizlik

Bir kısım hızlı AK Parti taraftarları sadece dini ve milli hizmetleri baz alarak müzmin partili oluyorlar. Haklılar. Kimse bunları böyle gördükleri için onları suçlamasın. Ancak onları da bu konuda rahatsız görüyorum. Hatta bu konuda savunmasız görüyorum.

Müslüman’ın en çok helal-haram konusuna ihtimam etmesi gerekir. Sadece Allah'a karşı görevlerimizde değil, dünyevi imkanlarda da bu prensiplere itina edilmesi şarttır.

Devletin sağladığı birçok maddi imkanlar vardır. Bunlarda da hem bu imkanları sağlayanların hem de bu imkanlara ulaşanların titizlik göstermeleri gerekir. Devlet hizmetleri emanettir. Devlet başkanından köy muhtarına seçilmişlerin, validen en alt kademede memur bekçiye kadar atanmışların imkanları emanettir. Emanete hıyanet büyük günahtır. Emaneti ehline vermemek mazlum kanı dökmekten, eli kanlı cani olmaktan daha kötüdür. Cani bir iki kişi öldürür. İşi ehline vermeyen toplumu öldürür.

AK Parti on yedi senedir iktidardadır. Devlet imkanlarını dağıtma merciindedir. Bu imkanları resmen konulan prensiplere uygun olarak kişilere tevdi etmesi gerekir. "uygun hale getirerek değil..”

Toplumda bu konuda titizlik gösterilmediği, iktidar çevrelerinin korunduğu, muhalefet çevrelerine göre peşkeş çekildiği inancı yaygındır. Bu hayra alamet değildir. Veren de, alan da dinen sorumludur. Kimin imkanlarını kime veriyorsun. Veren de, alanda, rüşvet veren ve alan gibi, Hadiste ifade edildiği veçhile Cehennemliktir.
Bir kısım hızlı AK Parti taraftarları sadece dini ve milli hizmetleri baz alarak müzmin partili oluyorlar. Haklılar. Kimse bunları böyle gördükleri için onları suçlamasın. Ancak onları da bu konuda rahatsız görüyorum. Hatta bu konuda savunmasız görüyorum. Diğer konularda aslanlar gibi, kale gibi dururken bu konuda ve torpil ile işlerin yürütülmesi konusunda çaresiz,savunmasız kaldıklarını görüyorum. Bir yerde torpil haramdır dedim. Karşımdaki akademisyen kişi ya haklar bile torpilsiz elde edilemiyorsa dedi. Cevap bulamadım. Bu derecede mi dedim. Daha fazla dedi. Apışıp kaldım.
Falan partilerin hırsızı kötü de benim hırsız iyidir. Falan falan vakıflara yardım ediyor anlayışının iler tutar tarafı yoktur
Hiç olmazsa bundan sonra iktidar çevrelerinin titizlik göstermesini bekliyorum. Alışkanlıklar bir çırpıda değiştirilemez. Alışmış kudurmuştan beterdir diyen oluyor. Zülüm ile abad olunmaz. İşin ehline verilmemesi zulümdür. Bazıları eli kamçılı zalim arıyor. Makamı birinci ehile değil de ikinci ehile verilmesi tercih değil, zulümdür. Devletin maddi imkanının birinci ehile değil de ikinci ehile tevdi edilmesi gasptır. Oho demeyin, Gasp hırsızlıktan beterdir.
Son defa bir daha not düşelim. Torpil ve iltimas yok edilmeden, hizmet İslami olmaz. Lütfen kendinizi Cehennemden koruyunuz.

İrfan Küçükköy

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.