HKÜ’de Hemşirelik’te Kültürlerarası Etkileşim ve İş Birliği Sempozyumu Düzenlendi

HKÜ’de Hemşirelik’te Kültürlerarası Etkileşim ve İş Birliği Sempozyumu Düzenlendi
Hemşirelik alanında kültürlerarası etkileşimi artırmak, iş birliği fırsatlarını değerlendirmek ve eğitimde yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla; “Hemşirelikte Kültürlerarası Etkileşim; İş Birlikleri ve Eğitim İçin Olanaklar Sempozyumu” düzenlendi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü tarafından, hemşirelik alanında kültürlerarası etkileşimi artırmak, iş birliği fırsatlarını değerlendirmek ve eğitimde yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla; “Hemşirelikte Kültürlerarası Etkileşim; İş Birlikleri ve Eğitim İçin Olanaklar Sempozyumu” düzenlendi.

HKÜ Cine Amfi’de gerçekleştirilen ve HKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Yava’nın başkanlığını yaptığı sempozyumun açılışına; HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gül Rengin Küçükerdoğan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kezban Bayramlar, öğretim üyeleri ve lisansüstü öğrencileri katıldı.

Açılış programında konuşan Sempozyum Başkanı ve HKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Yava: “Bu tür etkinlikler, aynı hedef etrafında toplanan meslektaşların bilgi, deneyim ve fikirlerini paylaştığı, yeni bilgi ve uygulamaların tartışıldığı ve geleceğe yönelik gelişim ve eylem planlarının yapıldığı benzersiz ortamlardır. Bu sempozyumun, meslektaşlarımızın uluslararası profesyonel deneyimlerini ve bakış açılarını paylaşmamıza, hemşirelik eğitimi ve hemşirelik bakımında kültürel deneyimlerimizi paylaşmamıza, samimi dostluklar kurmamıza ve hemşirelik alanında yeni iş birlikleri ve ortak projeler geliştirmemize olanak sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kezban Bayramlar ise; “Bu sempozyum için başta Prof. Dr. Ayla Yava olmak üzere, organizasyonda yer alan tüm akademisyenlere çok teşekkür ediyorum. Hem içeriği hem de sonuçları itibariyle çok güzel bir sempozyum olacak. Ayrıca desteğini esirgemeyen, Rektörümüz Prof. Dr. Türkay Dereli’ye ve Mütevelli Heyetimize de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Alanında uzman konuşmacıların katıldığı ve hemşirelik alanında mesleki gelişime katkı sağlamayı hedefleyen sempozyumda; HKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nermin Olgun “Türkiye’de Diyabet ve Obezite yönetimi ve Diyabet Hemşireliği” , Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Betül Tosun “Transkültürel Hemşirelik Ders Müfredatının Geliştirilmesi ve Derslere Yönelik Deneyimlerimiz” , Slovakya Pavol Jozef Safarik Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Lucia Dimunová ve Dr. Beáta Gress Halász “Slovakya ve Slovakya’da Hemşirelik” konularında sunumlarını gerçekleştirirken; HKÜ Lisansüstü öğrencileri Gülsen Karataş ve Merve Pişkin ise araştırma sunumlarını katılımcılarla paylaştılar.

Kaynak:Adanapost

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.