Erdoğan'dan Gerçeker'e jet cevap...

Erdoğan'dan Gerçeker'e jet cevap...

Adli Yıl açılışında konuşan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e Başbakan Erdoğan'dan mesajlı cevap...Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir hukuk devletinin...

Adli Yıl açılışında konuşan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e Başbakan Erdoğan'dan mesajlı cevap...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir hukuk devletinin bütün kurumlarıyla var olması ve yaşatılmasının öncelikle adil ve tarafsız bir yargı sistemiyle mümkün olduğunu belirtti.

Erdoğan, yeni adlı yılın açılışı dolayısıyla yayınladığı mesajda, tarafsız ve adil bir yargı vurgusu yaptı. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin ancak böyle bir yargı sistemiyle yaşayacağı ve geleceğe taşınabileceğini ifade eden Erdoğan, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'Adalet, mülkün temelidir' diyerek adil ve tarafsız bir yargı sisteminin önemini çok veciz bir şekilde ifade etmiştir. Unutmamalıyız ki adalet, hukuk devletinin olduğu kadar hakların, özgürlüklerin ve toplumsal barışın da en güçlü teminatıdır. Yargı mekanizmalarının, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı kalarak hızlı ve uyum içinde çalışması, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güveni de güçlendirecektir." dedi.

Erdoğan, devletin yasama ve yürütme gibi temel kurumlarından biri olan yargı organı; hâkimleri, savcıları, avukatları ve diğer çalışanlarıyla bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeleri için çaba gösterdiğini kaydetti.

Hükümet olarak, adalet sistemindeki sorunların bir bütün halinde ele alınarak kalıcı çözümler üretilmesine büyük önem verdiklerine ifade eden Erdoğan, mesajında şu görüşleri dile getirdi: "Yargı kurumlarımızın, çağın ve hizmetin gereklerine uygun olarak donatılması, bütün hukukçularımızın en iyi şartlarda en iyi imkânlarla çalışması için gerekli düzenlemeleri yapmaya devam ediyoruz. Bu düşüncelerle, 2010?2011 adli yılı açılışını kutluyor, adaletin yerine getirilmesinde yüce bir görev üstlenen başta yüksek mahkemelerimizin başkan ve üyeleri olmak üzere hâkim, savcı ve avukatlarımız ile tüm yargı çalışanlarına başarılar diliyorum."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler