Eyüplü çocuklar her hafta 'Masalcı Dede' ile buluşuyor

Eyüplü çocuklar her hafta 'Masalcı Dede' ile buluşuyor

Tiyatro oyuncusu 67 yaşındaki Balakoğlu, Eyüp Belediyesince düzenlenen "Masal Ağacı" programında, 3-7 yaş arasındaki çocuklara masal anlatarak, onların hayal dünyasını ve kelime haznelerini geliştirmeye çalışıyor.

İSTANBUL - KENAN IRTAK

Eyüplü 3-7 yaş arasındaki çocuklar, tiyatro oyuncusu 67 yaşındaki Ercüment Balakoğlu'nun "Masal Ağacı" adlı programında, her hafta yeni bir masaldinleme imkanı buluyor.

Eyüp Belediyesinin kültürel etkinlikleri kapsamında hazırlanan "Masal Ağacı" programının ilki, 16 Ekim Pazar günü yapıldı. Her pazar düzenlenen programın ikinci haftasına, yoğun talep üzerine yer darlığı nedeniyle sadece kayıt yaptıran çocuklar alındı. Çocukların yanı sıra velileri de masalı dinlemek için birbiriyle yarıştı.

"Masalcı Dede", yaklaşık 45 dakika süren masalın sonunda çocuklara çeşitli sorular sorarak, ne anladıklarını öğrenmeye çalışıyor. Programın sonunda çocuklara çeşitli hediyeler de veriliyor. Bu yıl kültür sezonu boyunca devam edecek masalları dinlemek, kayıt olmak ve bilgi için "444 30 00" numaralı telefon aranabilecek. 

"Her masalın bir mesajı vardır"

Masallarla çocuklara iyiyi, güzeli, doğruyu ve sevgiyi anlatmaya çalıştığını vurgulayan Balakoğlu, "Çünkü çocuklara ne verirseniz gerçekten de onu alıyorlar. Vurdulu kırdılı, savaşlı şeyler var internette. Beni bile etkiliyor internet. Çocukların üzerinde bazıları az, bazıları çok ama mutlaka büyük bir etkisi oluyor masalların. Masal dinleyen çocuklarla internetle büyüyen çocukları ayırmak hiç zor değil. Hayal dünyalarında, konuşmalarında ve davranışlarında bunu açıkça belli ediyorlar. Her masalın bir mesajı vardır ve ben bu mesaj üzerinden çocukların büyüme çağında onlara değerlerimizin alt yapısını sunmaya çalışıyorum fakat unutmamak lazım ki temeli atan ailelerdir." diye konuştu.

"Çocuklar için son derece faydalı"

Kızını masal dinlemeye getiren Aslı Özkan, belediyeden gelen mesaj üzerine kızını masal dinlemesi için kaydettirdiğini söyledi. Programdan oldukça memnuniyet duyduğunu dile getiren Özkan, "Kızım masal, hikaye dinlemeyi çok seviyor. Çok güzel oldu. Evde ben de kızıma masal anlatmaya, kitap okumaya çalışıyorum. Bu tür etkinlikleri de kaçırmıyorum. Bu tür programlar kaynaşmalarına vesile oluyor. Çocuklar için son derece faydalı." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.