İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Haliç ne halde?

Haliç ne halde?

Yeğenin düğünü dolayısıyla Üsküdar'dayım... İlk önce Eyyüp Sultan Hazretlerini ziyaret edeyim, istedim. Eşimle ve rahmetli biraderimin eşiyle Üsküdar'dan Haliç vapuruna bindik. İlk durak Karaköy İskelesi, dokuzuncu ve sonuncu durak Eyyüp iskelesi olmak üzere on dakikalık yolu bir buçuk saatte alarak Eyyüp'e ulaştık. Yirmi sene önce ayrıldığım Haliç'in iki yakasında önemli bir değişiklik göremedim. Sanki daha da körleşmiş.

Halbuki iskeleler ve civarı rengarenk örtülü çay bahçeleri ile, başka projelerle çok cazip hale getirilebilir. Dünyada bir daha böyle haliç yok. İstanbulun görünen yüzü haline getirilebilir.

Fetihte Karadan yürütülen gemilerle ilgili bir sembol göremedim. Kasımpaşa'ya uğradık. Bu yakada başka iskelelere uğradık. Nerede Haliçten görünen dev camiler... Haliç'in İstanbul yakasında yeni cami, Süleymaniye camisi muhteşem görünüyor. Yavuz Sultan Selim Camisi dekoru tamamlıyor. Fenere, Balat'a uğradık. Fener Rum Patrikhanesi dev bir görüntü sunuyor. Bulgar klisesi yaldızlarla, rengarenk biblo gibi görünüyor. Sütlücenin şimdi tiyatro olan meşhur Mezbahane binası kendini gösteriyor. Ama görüntü kaba. Daha çekici hale gelmeli,, getirilmeli. Böylece Eyyüp semtine ulaşıyoruz. Eyyüp camisi ve çevresi Haliç'ten muhteşem gözüküyor. Burada gördüklerimi ve ziyaretimi daha sonra anlatayım, inşallah.

Haliç'e ciddi bir proje uygulanmalıdır. Sırf Haliç’in cazibesine binlerle Turist gelebilir. Bir güzelliği köreltmişiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.