1. HABERLER

  2. BAHAR KALKANI HAREKATI

  3. Hangi parti lideri uçtu hangileri çakıldı?
Hangi parti lideri uçtu hangileri çakıldı?

Hangi parti lideri uçtu hangileri çakıldı?

Prof. Dr. Ali Atıf Bir, her ay köşesinde yer verdiği "Liderlerin Form Grafiği"nin Şubat ayı sonuçlarını da yayınladı.. Geçtiğimiz ay siyasetin gündemini...

A+A-


Prof. Dr. Ali Atıf Bir, her ay köşesinde yer verdiği "Liderlerin Form Grafiği"nin Şubat ayı sonuçlarını da yayınladı.. Geçtiğimiz ay siyasetin gündemini belirleyen 'Balyoz Darbe Planı' bakın hangi lideri uçurdu!

Balyoz etkisi Erdoğan'ı uçurdu Merakla beklediğimiz TNS "Liderlerin Form Grafiği" araştırmasının Şubat sonuçları geldi.

Fazla sözü uzatmaya gerek yok. Şubat ayında "Balyoz etkisi", Kürt açılımıyla yere çakılan Erdoğan'ın formunu adeta fırlattı.

Demokrasinin yanında yer almak, eski sistemle mücadele, darbeye karşı yan almak, dik durmak dikleşmemek, Kürtler'e karşı fazla da açılmamak Başbakan Erdoğan'ın yaptığı eylemleri onaylayanların oranını %25.1'den %30,7'ye çıkardı.

Erdoğan'ın formunun bu seviyelere gelmesi AK Parti'nin oylarının da %42'lere doğru yol aldığının işareti!

Yani ekonomide istikrarlı günler yeniden geliyor demektir.

Nereden mi biliyorum? Çünkü benim size verdiğim rakamlar hem yurtiçinde hem de yurtdışında ekonomik kurmaylar tarafından yakından takip edilen rakamlar.

Mart ve Nisan aylarında da Erdoğan formunu daha da artırmayı başarırsa "ekonomik istikrar" beklentisi yeniden Türkiye'ye güneşli günler olarak geri döner. Erdoğan'ın formunu artırmasının yolu ise "güç" göstermekten değil "ikna" etmekten geçiyor.

"Güç" yerine "ikna"nın nasıl kullanılacağını ise daha fazla anlatmayayım sanırım Erdoğan'ın danışmanları ne yapacaklarını anlamışlardır. Hele de başarısız "Kürt açılımı" operasyonu ile Erdoğan'ın formunu iki seksen bir doksan yere serdikten sonra...

Baykal ve Bahçeli "Kürt kozu" ellerinden alınınca formlarından çok şey kaybettiler. Biri %11.4'e diğeri ise %11'e geriledi. Bu CHP ve MHP'nin oylarında makul miktarda gerileme demektir.

Formunu Erdoğan'dan sonra tek artıran lider Sarıgül... %7'den %9'a artış, Sarıgül'ün kuracağı partinin oylarının da %10 ile %12 arasına doğru ilerlediğini gösteriyor.

Türkiye yeniden aynı filmi yaşıyor, köşelerinde bazı entelektüeller burun kıvırıp zihinsel mastürbasyon yaparken, halk onların beğenmediği Sarıgül'ü başının üstüne almaya hazırlanıyor.

Daha önce de yazdığım gibi entelektüeller burun kıvırmaya devam ettiği sürece Sarıgül barajı aşacak oyu alacak. Daha fazlası ise geliştireceği içerikli söylemlere değil pozitif duruşunu kavgacı, olmayan söylemlerini daha fazla anlatmasına bağlı.

Kurtulmuş cephesinde yeni bir şey yok. Kurtulmuş baskın Erdoğan karakteri arkasında sesini duyuramıyor. DSP'nin sorunu ise lider falan değil düşüncelerde artık DSP modeline gereksinim duyulmaması.

0.6'lık bir lider formu olan DSP'nin anayasa teklifini köşesinde tartışan Oktay Ekşi'ye de bu sonuçlar kapak olmalı!Oktay Ekşi "başyazar" kisvesi altında tarafsız davranmıyor, goygoyculuk yapıyor. Bunun en güzel kanıtı da yazdığı DSP yazısı. Daha sonra da ortaya çıkıp "Bizim yazarlar olarak suçumuz yok, basın özgürlüğü, iletişim özgürlüğü cart curt" diye ahkam kesmenin alemi yok. Her şey Ekşi'nin yazdığı DSP yazısıyla kabak gibi ortaya çıkmış durumda.

Oktay Ekşi kösesinde iletişim kurmuyor, iktidarla kazanıp kaybetme üzerinden maç yapıyor. Bu tür köşe yazarlığının sonu da artık pek hayırlı değil. Hatta sonu mutlaka gelmeli, getirilmeli. Nokta.

Liderlerin Form Grafiği

Liderler          Kasım   Aralık     Ocak    Şubat
Erdoğan          25,01   25,04       25,06    30,7
Bahçeli            13,0     10,3         12,7      11,4
Baykal             13,3     10,6         12,1      11,0
Sarıgül              7,2       8,1            7,0       9,0
Kurtulmuş         5,4       5,5            3,2       3,1
Türker               2,0       1,1            1,1       0,6

Kaynak: TNS Piar, 2000 kişi, Türkiye temsili

Ali Atıf Bir / BUGÜN

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.