İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Haplemitoğlu'nun öldürülmesinin 17. Yıl dönümü

Haplemitoğlu'nun öldürülmesinin 17. Yıl dönümü


28 Kasım 1954 doğumlu olan Tarihçi ve yazar Necip Habletmioğlu 18 Aralık 2002'de suikasta uğramış ve hayatını kaybetmiştir. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.
Yazdığı “Köstebek” kitabı
ile Fethullah Gülen'in cemaat yapılanmasını, organizasyonunu ve eylemlerini anlatan Dr. Necip Hablemitoğlu, kitap basım aşamasında iken Basın'da konu olmuş, evinin önünde suikasta uğramış ve hayatını kaybetmiştir.
Haplemitoğlu, Ankara Üniversitesi’nde doktor öğretim görevlisi olarak yirmi yıl görev yapmış, Osmanlı bakiyesi dış Türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Orta Avrupa ve Balkanlar’da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve Türk şehitlikleri konularında bilimsel çalışmalar yürütmüştür.1977-1978 yıllarında “Dilde, Fikirde, İş de Birlik” adlı aylık bir dergi yayımlamıştı. Şengül Hablemitoğlu ( Prof. Dr.) ile evli olan Necip Hablemitoğlu çiftinin Kanije ve Uyvar adında iki kız çocukları vardır (Kanije, Osmanlı devletinin en batıdaki kalesi, Uyvar Osmanlı devletinin en kuzeydeki kalesidir.)
Alman Vakıfları davalarında raporları hazırladığı ve Devlet içerisinde Fethullah Gülenci yapıyı araştırdığı esnada öldürülmesi manidardır. Bunu niçin böyle ifade ettim. Katilleri hala yakalanmamış, uzun süren soruşturma toplumu korkutucu hale gelmiştir. "Alman Vakıfları" araştırmasında Hablemitoğlu, Alman vakıfları'nın Türkiye'de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik-mezhepsel ayrılıkları körüklediğini ve İzmir'deki altın madeni karşıtlarını finanse ettiğini yazdı.
İlk Akparti Hükümeti'nin İçişleri Bakanı AKP'li Abdülkadir Aksu'nun "Biz bütün cinayetleri çözdük, bir Hablemitoğlu cinayeti kaldı, içimde ukde kaldı" açıklaması şaşırtıcıdır.
Hablemitoğlu'na Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı Cennet olsun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.