Hayati Koca: Ramazan bayramınız kutlu ve mübarek olsun!

Hayati Koca: Ramazan bayramınız kutlu ve mübarek olsun!
Giderken hüzün bırakan her ne varsa içtendir, içe aittir. Ramazan da öyledir. Başlangıcı biraz zor; ama bitişi hep sevgiliden, çok sevdiğinden, alıştığından, güvendiğinden ayrılış hissi verir, hüzünlendirir.

bayramlik.jpg

“... gelenden daha iyi onaracak yoktur içini.”

Yine gidemedik; ama o ihmal etmeyip geldi, daim olsun!

Giderken hüzün bırakan her ne varsa içtendir, içe aittir. Ramazan da öyledir. Başlangıcı biraz zor; ama bitişi hep sevgiliden, çok sevdiğinden, alıştığından, güvendiğinden ayrılış hissi verir, hüzünlendirir.

Sonunda Mevla’nın ikramı, doğrudan mükafatı olmasa; bayramlar bile sanırım eksik kalırdı.

İnsan ömrü gibidir.

Acıkan, doyan, susayan, kanan, inanan, inanmayan, susan, konuşan, sabreden, sabrı taşan,her şeyi kendinden ve kendi için bilen, hiçbir şeyin sahibi olmadığına inanan insan ve ömrü...

İnsan, insanlık; belki de ikinci defa gücünün her şeye, aslında hiçbir şeye yetmediğini sana gidemeyip de oturduğu yerde seni beklemeye mahkum ve mecbur kalınca anladı, acizliğini de.

Ömrümüzce okuyarak öğrenemeyeceklerimizi bize yaşayarak öğretti bu zor günler.

Aldığımız şu nefesi alamadığı için, son aylarda aramızdan ayrılan binlerce insanımızın; öğretisini, hayallerini, umutlarını, sevinçlerini, hüzünlerini, beklentilerini, kalp çarpıntılarını ve kırıklıklarını da bizimkilere ekleyerek geldin bayram!

Bugüne kadar yapma imkanına sahip olup da yapmadığımız, ertelediğimiz, ihmal ve iptal ettiğimiz ne kadar güzellik ve iyilik varsa onlarda hiçbir şeyin eksilmediğini, bitmediğini; asıl eksilenin içimiz olduğunu bize öğreterek geldin bayram!

Küçüklerin sevincini başlatmanın, onların sevincine ortak olmanın; büyüklerin gittikçe hassaslaşan kalplerinin ve en ufak hüzünde damlayan gözyaşlarının şahidi olup bir nebze de olsa kalp ferahlığı vermenin ne kadar insani bir görev olduğunu unutmayacak şekilde öğreterek geldin bayram!

İnsan ömrü gibisin.

Kısa; ama anlamlı, öğretici, ibretlik...

Her ne isek ona şahit olacağından eminiz.

Kutlu bir yerden geldik, dönüşümüz de o kutlu yere olsun!

Herkesin Mübarek Ramazan Bayramını kutluyor; sağlık, afiyet, huzur, umut, dirlik ve dirilik içinde nice bayramlara ve zamanlara erişmenizi her şeyin mutlak sahibinden niyaz ediyorum. Rabbim tez zamanda mazlum coğrafyamızdaki kardeşlerimize de yurtlarında emin olarak yaşamayı nasip etsin.

Hayati Koca

Ramazan bayramınız kutlu ve mübarek olsun!

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.