HSYK'da atama krizinde ne oldu?

HSYK'da atama krizinde ne oldu?

Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan unvanlı hakim ve savcıların atanmasına ilişkin çalışmalar sabah saatlerinde kesilmişti. Görüşmelerde yaşanan krizin...

Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan unvanlı hakim ve savcıların atanmasına ilişkin çalışmalar sabah saatlerinde kesilmişti. Görüşmelerde yaşanan krizin perde arkası aralanmaya başladı. İşte yaşanan süreç...

HSYK yaz kararnamesi ile ilgili olarak kritik 12 atama dışında 25 kişinin görev aldığı özel yetkili mahkemelerden 24 kişinin yerinin değiştirilmesi istendi. Bakanlık ise görev süresi dolmayan hakim- savcı atamalarına karşı çıktı.

HSYK Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı'nın yerinin değiştirilmesini istedi.

HSYK'NIN GÖREV YERİNİN DEĞİŞİTİRİLMESİNİ İSTEDİĞİ İLK İSİMLER

Turan Çolakkadı, Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel, Erzurum özel yetkili ağır ceza mahkemesi savcı ve hakimleri, Diyarbakır özel yetkili ağır ceza mahkemesi hakim ve savcıları.

HSYK'DA KRİZİN NEDENİ KARARNAME

Bu güne kadar yaşanan atama krizlerinin nedeni Adalet Bakanı veye Müsteşarının katılmaması iken bu sefer ki atama krizinin nedeni bakanlıkça hazırlanan kararnamenin HSYK üyelerince kabul edilmemesi. Bu nedenle tıkanan görüşmelerde bakanlık kararnameyi geri çekmişti.

''KURULDA GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLANILMIŞ OLAN KARARNAME TASLAKLARINI ADALET BAKANLIĞININ GERİ ÇEKME YETKİSİ BULUNMAMAKTADIR''

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), ''Kurulda görüşülmeye başlanılmış olan kararname taslaklarını Adalet Bakanlığı'nın geri çekme yetkisinin bulunmadığını'' öne sürdü.

HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay'dan seçilen üyelerince yapılan yazılı açıklamada, ''Adalet Bakanlığı kaynaklı bu kriz, kurulun tüm yapıcı çabalarına rağmen, son yıllarda sistemli bir biçimde yürütülen kurulu yıpratma ve çalışamaz hale getirme uğraşının ürünü ve sonucudur'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca ''HSYK bu kararname döneminde de her türlü ön yargıdan uzak bir şekilde yetki ve sorumluluğun bilincinde olarak hareket etmiştir'' görüşü savunuldu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.