1. HABERLER

  2. ÜST HABERLER

  3. Hukuku uygulamak mecburiyetindeyim
Hukuku uygulamak mecburiyetindeyim

Hukuku uygulamak mecburiyetindeyim

TBMM Başkanı Çiçek, "(Soruşturma Komisyonunun çalışmaya başlayamaması) Birini suçlayacaksanız bu kişi Meclis Başkanı değil. Yaptığımız işin...

A+A-


TBMM Başkanı Çiçek, "(Soruşturma Komisyonunun çalışmaya başlayamaması) Birini suçlayacaksanız bu kişi Meclis Başkanı değil. Yaptığımız işin sonuna gelmişiz, kimsenin günahını çekmek gibi bir niyetim yok ama ben hukuku uygulamak mecburiyetindeyim" dedi.

 

TBMM (AA) - TBMM Başkan Cemil Çiçek, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun çalışmaya başlayamamasıyla ilgili, "Birini suçlayacaksanız bu suçlayacağınız kişi Meclis Başkanı değil. Ben hiçbir şeyin kaçırılmasına, göçürülmesine taraftar da değilim, bunu doğru da bulmam. Yaptığımız işin sonuna gelmişiz, kimsenin günahını çekmek gibi bir niyetim yok ama ben hukuku uygulamak mecburiyetindeyim" dedi.

 

Çiçek, CNN Türk'te canlı yayında soruları yanıtladı.

 

AK Parti'nin dört eski bakan ile kurulan komisyona isimleri bildirmesi ve CHP'den de 7 isme itirazıyla ilgili soru üzerine Çiçek, Meclis'te hangi konunun hangi gün konuşulacağına Meclis Başkanı'nın karar vermediğini belirtti.

 

Meclis soruşturmasının hangi gün konuşulacağına Genel Kurul'un karar verdiğini ifade eden Çiçek, "Ancak sayın Kılıçdaroğlu çok açık, herkesin gözünün içine baka baka 'Meclis Başkanı bunu pazartesi gününe getirdi' diyerek gerçeği söylemiyor, bu yanlıştır ve ayıptır" dedi.

 

Kimsenin gözünden bir şey kaçırmak, gizlemek gibi bir gayretinin olmadığını belirten Çiçek, "Meclis Başkanı'nın Genel Kurul'un iradesi üstünde bir iradesi olamaz. Meclis Başkanı'nın gündemi belirleme yetkisi yok" diye konuştu.

 

"Ben Meclis'in iradesiyle bu koltukta oturuyorum, sayın Kılıçdaroğlu'nun himmetiyle, lütfuyla oturmuyorum" ifadesini kullanan Çiçek, "Mevlana'nın bir sözü var: İnsanın kişiliği, dilinin altında gizlidir. Gelişi güzel insanları suçlayan bir üslup siyasette maalesef bugün egemen bir üslup haline geldi" dedi.

 

TBMM Başkanı Çiçek, 17 Aralıkta 2013'den 19 Marta kadar, 90 güne yakın bu konunun konuşulduğunu ve kimsenin Meclis'te önerge vermediğine dikkati çekerek, Soruşturma Komisyonu süreciyle ilgili hatırlatmalarda bulundu.

 

Komisyona bildirilen isimlerle ilgili Meclis Başkanlığı'nın ön inceleme yaptığını, bunda eksiklik olabileceğini belirten Çiçek, "Siyaseten konuşun ama 'hukuk, hukuk' diyorsunuz ama bir de hukuku hatırlayalım. Ben siyasi değerlendirme yapamam, hukuka uygun işlem yapmak durumundayım" diye konuştu.

 

AK Parti'nin itirazını görmediğini, buna bakacaklarını söyleyen Çiçek, şunları kaydetti:

 

"Komisyon, çoğunluk oluşması durumunda eksik olsa bile çalışabilir. Ancak çoğunluk oluşmuyor. Meclis Başkanı ne yapacak bu durumda? Yapabileceği bir şey söylesinler. Herkes kamuoyunun hoşuna gidecek laf etmek yerine bana 'İçtüzügün şu maddesine göre Meclis Başkan'nın şunu yapması gerekiyordu, yapmadı' desin.

 

'Bu komisyon 51 gündür kurulamadı, sorumlusu Meclis Başkanı...' Neye göre? Birini suçlayacaksanız bu suçlayacağınız kişi Meclis Başkanı değil. Her şey siyaset değil. Hukuku dışlayarak, sadece işimize geldiği zaman hukuktan bahsederek siyaset yapamayız. Ben hiçbir şeyin kaçırılmasına, göçürülmesine taraftar da değilim, bunu doğru da bulmam. Yaptığımız işin sonuna gelmişiz, kimsenin günahını çekmek gibi bir niyetim yok ama ben hukuku uygulamak mecburiyetindeyim, birilerinin işine gelse de gelmese de. Bunlar doğru suçlamalar değil, söyleyenlere yakışmıyor."

 

 

 

-"İnceleme ve soruşturma başlattık"

 

 

 

Çiçek, "Bugün bazı gazetelerde yolsuzluk haberi var. Meclis'teki bazı personelin nöbetçi görüldüğü saatlerde bir Meclis yöneticisinin eşine ait özel restoranda çalıştıkları, yemek taşındığı iddiaları var" sorusu üzerine, ismi geçen kişinin Genel Sekreterliğe başvurarak hakkındaki iddiaların incelenmesini, soruşturulması istediğini aktardı.

 

"Biz de hemen inceleme ve soruşturma başlattık. Şundan herkesin emin olması lazım: Türkiye'nin en şeffaf kurumlarının başında Meclis geliyor. Meclis'te hiçbir konu üç beş dakika geçmez ki duyulmasın. Bundan da memnunum. Çünkü biz denetime açığız" diyen Çiçek, "İncelemeyi başlattık ama bunlardan üzülüyorum. Soruyu soran arkadaşımız biraz araştırsaydı da ondan sonra önergeyi verseydi. Bunun yarın aslı olmadığı ortaya çıkarsa kurumsal bir itibar kaybı da oluyor. Ümit ederiz soruşturmayı kısa sürede bitiririz" ifadelerini kullandı.

 

Adı geçen kişinin iddiaların doğru olmadığı söylediğini dile getiren Çiçek, "O beyana biz tek başına itibar etmeyiz. Gerekli incelemeyi de yaptırıyoruz" dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.