İl Müftüsü Ahmet Bulut: İlahî Rahmet ve Fırsat Ayı Mübarek Ramazan

İl Müftüsü Ahmet Bulut: İlahî Rahmet ve Fırsat Ayı Mübarek Ramazan

Milletçe Asrın vebası sayılan Korona virüsüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında, eğitim öğretim, her türlü sosyal aktivitelerin durakladığı, beden ve ruh sağlığımızı korumaya odaklandığımız bir zamanda Mübarek Ramazan Ayına eriştik..

Bütün dünyada olduğu gibi, Milletçe Asrın vebası sayılan Korona virüsüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında, eğitim öğretim, meslek ve ticari faaliyetlerin, her türlü sosyal aktivitelerin durakladığı, beden ve ruh sağlığımızı korumaya odaklandığımız bir zamanda Mübarek Ramazan Ayına eriştik.
 

Toplum olarak, dinimiz ve dünyamız için gerekli bütün sorumluluklarımızı yerine getirebilmenin en başta sağlıklı olmaya bağlı olduğu bilincini taşıyoruz. Onun için, genç ihtiyar, kadın erkek tüm duyarlı ml’minler olarak, İlahi Davetle-Ezanla çağrıldığımız Camilere geçici de olsa, gidememenin. Cuma bereketinden. Coşkulu Teravih Namazlarının, Davudi sesli, güzel kıraatli Hocalarımızın Camilerde gürül gürül okuduğu mukabelerin manevi lezzetinden, mahrum kalmanın, Ruhu Kemale erdirme Cihadı sayılan Ramazan Mektebine devam edememenin; Dînı, İlmî sohbet, Konfaransa, özlenen Cuma Hutbelerine bile hasretlik sebebiyle mahzunluğu burukluğu sineye çekerken , hamdolsun Dua ve İcabet Vakti ,Kur'an ve Oruç Ayına girdik.

 


On bir Ayın Sultanı, Ayların gözdesi, Yılın Zirvesi olan, Rahmet, Af ve bereket Ayını bütün özellikleri ve güzellikleri ile, mü’ minin feraseti ile çok iyi değerlendirmek gerekir.. Dünya Cennetimiz olan Evlerimize kapandığımız şu sıkıntılı günlerimizde, Ramazanı doya doya, duya duya yaşamak en hayırlı bir mü'min davranışıdır.

Ramazan, Kur'anı-Kerimin inmeye, mukabeye, anlatılmaya başladığı Ay'dir. Kur'an-ı Kerimde; "(O sayılı günler)insanlar için bir hidayet rehberi,doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apacık delilleri olarak Kur'a'nın kendisinde indirildiği Ramazan Ayıdır."(1)
 

Ramazan Günlerinde, Kur'an'ı öğrenmeye, okumaya dinlemeye, anlamaya, hatmetmeye, Kur'an Ahlakı ile Ahlaklanmaya ,⁷en önemlisi de, yaşamak için gönderilen Kur'an la amel etmeye gayret etmek gerekir, Tabiiki, Ramazandan sonra da.

Diyanet İşleri Başkanlığınca,2018' de yapılan açıklamaya göre, Ülkemizde Kur'an-ı Kerim okuyanların sayısı % 41,K.Kerimi okumasını bilmeyenlerin sayısı ise,% 59 dur. %99 u Müslüman sayılan Ülkemizde pek çoğumuzun Yüce Kitabımızı Yüzüne okumayı bile bilmemesi, kendi kitabımızın ümmisi olmamız gerçekten büyük bir ayıbımız sayılır. İşte evlere kapandığımız sıkıntılı günlerde, Kur’an’ı Kerimi ve Mealini dikkat ve samimiyetle okumaya, çağlara ışık tutan evrensel mesajlarını anlama gayretinde olmalıyız.
 

Ramazan Ayının en gözde İbadeti Oruçtur. “Öyle ise içinizden kim bu Aya erişirse onu oruçla geçirsin."(2) İlahi emri gereği tutulan Ramazan Orucu, içine riya karışmayan, mükâfatı sınırsız olan büyük bir ibadettir. Allah rızası ve emri olarak tutulan Farz Oruç, bedeni perhiz olduğu gibi Ruhi teçhizdir. Nefsi terbiye etmenin, Ruhu kemâle erdirmenin, güzel ahlak ve faziletlerle zinetlenmenin en kolay zamanıdır.

Ramazan Ayı aynı zamanda, Zekat, Fitre, Sadaka dayanışma ve Yardımlaşma zamanıdır., K. Kerimde; "Zenginlerin mallarında, isteyen ve utancından dolayı isteyemeyip mahrum olanlar için bir hak vardır."(3)buyurulur. İşte bu günler, düşenin elinden tutma, borçluların duasını alma, bakkal borcunu ödemediği için, utancından sürekli yolunu değiştiren fakirlerin, yetimlerin kimsesizlerin hamisi, dert ortağı olma fırsatıdır. "Zekat İslam’ın(sevgi) köprüsüdür.'(4)buyuran Allah Resul’ünün uyarısını dikkate alarak Zekat, fitre ve cömertçe yapacağımız yardımlarla, Sevgi köprülerini imar etme mevsimidir..

Şair ne güzel söylemiş;


"Kimseye bâki değil, mülkü devlet, sîm-u zer
Harap olmuş bir gönüle girmektir hüner."

Gönül köprülerinin tamir edebilme fırsatını en çok muhtaç olduğumuz sevgi ve kardeşliği ne olur ihtiraslarımıza kurban etmeyelim. Maalesef, ikbal, servet, şöhret, enaniyet, cehalet hırsı, gönüllerimizin çoraklaşmasına, bizi kaynaştıran, birleştiren sevgi tomurcuklarının kurumasına, neticede, birlik, dirlik ve dayanışma ruhumuzun zayıflamasına sebep oluyor.

Tatlı dile, güler yüze, herkesi kucaklı yan Muhammedî Sevgiye her zamankinden daha çok muhtacız.

Sevgimiz, yardımımız, mü'minler için çarpan yüreğimizin sesi ,tâ  Arakana, Keşmir’e, Filistin’e, açlık, kıtlık, hastalık çeken, üzerine konan sineği bile kovamayacak kadar mecalsiz, gıdasız kalan Afrikalı Müslümanlara kadar ulaşmalıdır. Dualarımızın kabul olması için.. Bin Aydan hayırlı Kadir Gecenin Af ve bereketine erişebilmek için, bu duyarlığımız rahmet vesilesi olur inşaallah.

Sözlerimi Namazdan sonra inleyerek yalvaran garip bir Dervişin duasıyla bitirmek istiyorum;


"Dağıldık, bizi topla Allah'ım.
Şaşırdık, bizi doğurt Allah'ım.
Ayrıldık bizi birleştir Allah'ım.
Kirlendik, bizi temizle Allah'ım.
Unuttuk, bizi kendimize getir Allah'ım"

Sağlık, birlik, dirlik ve bereket dileklerim ve dualarımla Ramazan-Şerifiniz mübarek olsun.

 

Ahmet BULUT

Emekli İl Müftüsü
Pozantı-ADANA

23.04.2020.

 

DİPNOT:
1-Bakara 2/185.

2-Zariyat 51/19..8
4-Et terğib ve't terhib c.1 s.517
3-Bakara 2/185

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.