İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Demirtaş’ın Başkanlığında Gerçekleştirildi

İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Demirtaş’ın Başkanlığında Gerçekleştirildi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde de etkili olması nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda oluşturulan “İl Pandemi Kurulu’’ Vali Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında toplandı.

il-pandemi-kurulu.jpg

İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Demirtaş’ın Başkanlığında Gerçekleştirildi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde de etkili olması nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda oluşturulan “İl Pandemi Kurulu’’ Vali Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında toplandı.

Çukurova Kalkınma Ajansı toplantı salonunda ilgili kurul üyelerinin katılımıyla ve 81 ille eş zamanlı olarak gerçekleştirilen toplantıda; koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla il genelinde alınan tedbirlerin etkileri değerlendirilip bundan sonraki süreçte alınması gereken yeni tedbirler görüşüldü.

6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutan Vekili Ertuğrul Sağlam, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve kurul üyelerinin katıldığı toplantıda; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ali Tanju Altunsu ile Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova’nın gerçekleştirdikleri konuşmaların ardından bir değerlendirmede bulunan Vali Demirtaş; Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü günden itibaren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri istikametinde bakanlıkların ve bağlı kurumların teyakkuza geçip alınan tedbirlerin hayata geçirilmesi için yoğun bir mesai yürütüldüğünü belirterek yeni koronavirüsle mücadeleyi, ülke genelinde olduğu gibi Adana’da da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bakanlıkların talimatları doğrultusunda büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti.

kovid-19-001.jpg

 

Alınan tedbirlerin, yayımlanan genelgelerin odak noktasının; hareketliliğin ve temasın azaltılması, kişilerin kendilerini mümkün olduğunca izole etmesinin sağlanması olduğunu kaydeden Vali Demirtaş, “Vatandaşlarımızın dış dünyayla ilişkisini kesebildiğimiz ölçüde koronavirüse karşı yürüttüğümüz mücadelede başarıya ulaşacağız.” dedi.

Konuşmasını “Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuyla paylaştığı ve özellikle 30 büyükşehirde uygulanması talimatını verdikleri tüm tedbirlerin uygulanması noktasında çalışmalarımızı hassasiyetle yürüteceğiz. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarımız, üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirecekler. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesinde kaymakamlıklarımız, yerel yönetimlerimiz, STK’larımız gereken duyarlılığı mutlaka gösterecekler. Bu vatandaşlarımızdan ihtiyaç sahibi olanların iaşelerinin karşılanması noktasında hayırsever vatandaşlarımızla iş birliği yapacak ve insanımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için çalışmalarını dikkatle sürdürecekler.” ifadeleriyle sürdüren Vali Demirtaş, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Adana’da Pandemi Kurulunun kurulmasıyla ilgili çalışmaları tamamladıklarını belirtti.

“Koronavirüsle Mücadeleyi Kazanmanın Yolu Alınan Tedbirleri Soğukkanlılıkla, Ciddiyetle Ve Titizlikle Uygulamaktan Geçiyor.”

Koronavirüsle ilgili tüm çalışmaları gelecek dönemde Pandemi Kurulu eliyle yürüteceklerini ve gerçekleştirilen tüm çalışmaları değerlendirerek kurumlar arasındaki iletişimi, en üst düzeyde tutacaklarını ifade eden Vali Demirtaş, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun çalışmalarını mesai mefhumu gözetmeksizin sürdürdüğünü biliyoruz. Bizler de bu çalışmaların bir örneğini Adana özelinde mutlaka sergilemeli; hastalığın etkisinin en alt seviyede seyretmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeliyiz. Yönettiğimiz kurumları ve sivil toplum kuruluşlarını, sahibi olduğumuz işyerlerini, mücadelenin Adana’daki paydaşı olarak görecek; üzerimize düşen vazifeden geri durmayacağız. Bilelim ki koronavirüsle mücadeleyi kazanmanın yolu alınan tedbirleri soğukkanlılıkla, ciddiyetle ve titizlikle uygulamaktan geçiyor.” dedi.

“Hayat Eve Sığar.”

Birlik ve beraberlik, eşgüdüm, iletişim ve kolektif çalışma ruhunun sıkı tutulması gerektiğini kaydeden Vali Demirtaş, Adana’da Şehir Hastanesi başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında verilen sağlık hizmetlerinin ve kapasitesinin çok iyi ve yeterli olduğunu belirtti. Bu süreçte tüm kurumların, yerel yönetimlerin, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının Adana’ya yakışan birlik ve beraberliği sergileyeceklerine yürekten inandığını belirten Vali Demirtaş, hayatın eve sığacağını hatırlatıp çalışmaları yürüten kurum ve kuruluşlara çalışmalarında başarılar diledi.

Toplantı, görüş alışverişinde bulunulmasıyla sürdü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.