İsrail basını: Türkiye Başbakanı, İsrail'i korkutmayı başardı...

İsrail basını: Türkiye Başbakanı, İsrail'i korkutmayı başardı...

İsrail basını Gazze yardım konvoyuna düzenlenen baskının ardından hükümeti suçlamayı sürdürürken, eleştiri oklarının hemen hemen tamamı, operasyonunun...

İsrail basını Gazze yardım konvoyuna düzenlenen baskının ardından hükümeti suçlamayı sürdürürken, eleştiri oklarının hemen hemen tamamı, operasyonunun sorumlusu Savunma Bakanı Ehud Barak'a yöneldi. Gazeteler, Barak'a istifa çağrısında bulunurken, Maariv gazetesi, "Türkiye Başbakanı İsrail'i korkutmayı başardı" diye yazdı.

Operasyonla ilgili kararların sadece Başbakan Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak arasında alındığını belirten gazeteler, diğer bakanlara operasyon planları hakkında bilgi verilmediğini vurgulayarak, "Operasyon ne 7 bakanın üyesi olduğu İç Kabine, ne de Bakanlar Kurulunda oylandı" diye yazdılar.

Üst düzey bakanların da Barak'ın istifasını istediği belirtildi.

Maariv gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gözaltındaki tüm Türk vatandaşlarının derhal serbest bırakılmasını istemesi ve yaralılar için ambulans uçak göndermesi üzerine hükümetin İsrail askerlerini linç etmeye kalkışanlar dahil tüm eylemcilerin sınır dışı edileceğini duyurduğuna işaret etti.

Güvenlik kabinesinin dün yaptığı toplantıda alınan salıverme kararına Barak ile İçişleri Bakanı Eli Yişai ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın destek verdiği, Kamu Güvenliği Bakanı Yitzhak Aharonovich, Adalet Bakanı Yaakov Neeman ve Devlet Bakanı Beni Begin'in karşı çıktığı kaydedildi.

"Mavi Marmara gemisindeki El Kaide ve Hizbullah bağlantılı olduğu tahmin edilen 50 eylemcinin İsrail askerlerine direnmek için hazırlıklı olduklarının anlaşıldığını" yazan Maariv gazetesi, şu ifadelere yer verdi:

"Bunlar düzenli bir ordu gibi timlere ayrılmış ve herbirine farklı bir görev verilmişti, çelik yelek, gece görme teçhizatı, gaz maskeleri gibi donanıma sahiptiler. Bu kişiler kimlik taşımıyorlardı, her birinin üzerinde binlerce dolar bulunması ise dışarıdan finanse edildiklerini gösteriyor."

Gazete, gemide çok sayıda bıçak, elektrikli testere ve cop bulunduğunu da öne sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü konuşmasında ilk kez İsrail ile ilgili olarak "düşman" kelimesini kullandığını kaydeden gazeteye göre İsrail'deki siyasi yetkililer, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerin düzeyini indireceğinden, hatta ilişkileri tamamen koparacağından endişe ediyor.

İsrail basınında, Mossad Başkanı Meir Dagan'ın parlamentonun Dışişleri ve Güvenlik Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmaya yer verilerek, Dagan'ın, "Türkiye'nin İslam koridorunda ilerleyerek yeniden uluslararası alandaki nüfuzunu kazanmayı amaçladığı, Erdoğan'ın Hamas'a yaklaşmanın Arap dünyasının kapılarını açacağına inandığı" değerlendirmesine yer verildi.

Basına göre, bir İsrailli yetkili ise iki ülke arasındaki ittifakın sona erdiğini ifade etti.

-OPERASYON, ABD-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE DE KRİZ YARATTI-

Öte yandan, Yedioth Ahranot gazetesi, operasyonun İsrail-ABD ilişkilerinde yeni bir krize yol açtığı değerlendirmesini yaptı.

ABD'nin İsrail'i kınayan BM kararını önlemediği, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un olay hakkında inceleme başlatılmasını desteklediği yönündeki açıklamalara işaret edildi.

Gazetede, Mossad Başkanı Dagan'ın İsrail'in artık ABD'nin öncelik sırasında birinci konumda yer almadığı, iki ülke arasındaki ortaklığın azaldığı yönündeki sözlerine yer verildi.

İsrailli yetkililerin, "Türk liderlerin sert beyanlarına rağmen" İsrail'in iki ülke ilişkilerinde gerginliğin daha da artmaması için Türkiye ile söz düellosuna girişmeyeceği ve ilişkilerin kötüleşmeyeceği umudunu taşıdıkları ve ilişkilerin kesilmesinin Ankara'nın siyasi ve ekonomik çıkarlarıyla bağdaşmayacağı görüşünde oldukları kaydedildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler