İsrail'in İnternet Savaşı

İsrail'in İnternet Savaşı

Web siteleri okuyucu yorumlarında, chat forumlarında, bloglar'da, Twitters ve Facebook'da İsrail'e verilen tutkulu destekler göründüğü gibi olmayabilir.İsrail...

A+A-

Web siteleri okuyucu yorumlarında, chat forumlarında, bloglar'da, Twitters ve Facebook'da İsrail'e verilen tutkulu destekler göründüğü gibi olmayabilir.

İsrail Dışişleri Bakanlığının, işi günün 24 saati internette sörf yapıp İsrail hakkında olumlu fikirler yaymak olan ücretli, özel, gizli bir ekip oluşturduğu söyleniyor.

İnterneti kavramış İsrailli gençler ? daha ziyâde dil bilen yeni mezunlar ve terhis olmuş askerler - sıradan kullanıcılar gibi internette dolaşarak Ortadoğu çatışmasında İsrail hükümeti yanlısı görüşler serdedetmek üzere işe alınıyorlar.

Projeden sorumlu Ilan Shturman "internet, tüm niyet ve gâyeleriyle, İsrail-Filistin çatışmasının harekât sahasıdır ve bu harekât sahasında faal olmalıyız, aksi takdirde kaybedeceğiz" dedi.

Bir "internet savaş ekibinin" mevcudiyeti, gider kalemi olarak dışişleri bakanlığının 2009 bütçesine dâhil edilmesiyle ortaya çıktı. İlk sahfa için 150.000 dolar ayrıldı. Mâli kaynağın gelecek yıl artması bekleniyor.

Ekip, İsrallilerin "Hasbara" adını verdikleri, resmi olarak "kamu açıklaması" olarak tercüme edilen ama daha ziyâde propaganda anlamına gelen [dışişleri bakanlığındaki] daha büyük bir bölümün çatısı altında olacak. Hükümetin halkla ilişkilerinin yanısıra bakanlığın medyada (yazılı basın, TV ve internette) İsrail'in imajını yükselten bir dizi özel örgütler ve inisiyatiflerle gizli alışverişlerini de içeriyor.

Bakanlığın Hasbara bölüm başkanı Shturman, İsrail'de yayınlanan iş dünyası gazetesi Calcalist'te bu ay yayınlanan bir söyleşide, ekibinin gizlice çalıştığını kabul etti: "Adamlarımız 'Merhaba, İsrail Dışişleri Bakanlığı Hasbara Bölümü'ndenim ve size şunu anlatmak isityorum' demeyecek; yahut ne de kendilerini İsrailli olarak tanıtacaklar"; "internet sörfçüleri ve vatandaşlar gibi konuşacaklar, kişiselmiş gibi görünen fakat dışişleri bakanlığının hazırladığı bir listeye göre cevabî yazılar yazacaklar" dedi.

İsrail'in en popüler haber sitelerinden Ynet yazarı Rona Kuperboim, İsrail'in "düşünce-polis devleti" olduğuna işaret ettiğini söyleyerek bu inisiyatifi kınadı. İyi bir halkla ilişkilerin işgal edilmiş topraklardaki gerçekliği daha sevimli yapmayacağını, çocukların öldürüldüğünü, evlerin bombalandığını ve ailelerin açlıktan kırıldığını söyledi.

Bazı okuyucular, Rona Kuperboim'ın makalesini, dışişleri bakanlığındaki bu ekibe katılmak üzere iş başvurusunu nasıl yapılabilecekleri sorularıyla karşıladılar.

Proje, İsrail'in geçen Aralık ve Ocak ayında Gazze'ye düzenlediği saldırı için bakanlığın özellikle geliştirdiği halkla ilişkiler uygulamasının resmileştirilmesi oluyor.

Shturman "Kurşun Dökme Operasyonu sırasında yurtdışındaki Yahudi câmiaya başvurduk ve onların sayesinde, İsrailli gönüllülerle birlikte, binlerce gönüllü istihdam ettik"; "evveliyat'a dair bilgiler ve hasbara malzemeleri verdik ve onları haber sitelerinde, internette yapılan anketlerde İsrail bakış açısını temsil etmek üzere gönderdik" dedi.

Video paylaşım sitesi YouTube'da yer alan en popüler sitelerden birisi İsrail ordusuna aitti; çekimlerde gösterilenlerin izleyicileri yanlış yola sevkettiği gerekçesiyle İnsan hakları grupları tarafından eleştirilmesine rağmen düzenli olarak klipler yüklüyordu.

Shtruman, Dışişleri Bakanlığı'nın Gazze saldırısı sırasında, [izleyici, dinleyici ve okur kitlesinin] İsrail politikasına daha hasmane tutum takındığı Avrupa'daki web sitelerine yoğunlaştığını, yeni projenin hedef sitelerinin başında BBC Online ve Arapça yayın yapan web siteleri bulunduğunu söyledi.

Calcalist'e konuşan internet ekibinin başındaki Elon Gilad, pek çok insanın Gazze saldırısı sırasında bakanlıkla temasa geçtiğini söyledi: "İnsanlar bilgi istiyorlardı ve daha sonra gördük ki istenilen bilgi internette paylaşılıyor." Göçmen Kabul Bakanlığının, web sitelerine ana dillerinde İsrail yanlısı mesajlar bırakan yeni göçmenlerin irtibat adreslerini vermesi sûretiyle İsrail hükümetinin genel işbirliğini ifade ediyordu Gilad.

Yeni ekibin, Giyus.org adlı özel yandaş bir grup üzerinden bakanlığın yakın eşgüdümünü artırması bekleniyor. Yaklaşık 50.000 eylemcinin, İsrail'i eleştiren bir makale yayınlandığında bilgisayarlarına alarm gönderen Megaphone adlı bir programı indirdiği belirtiliyor. Alarmın gelmesinin ardından İsraili destekleyen yorumlarla siteyi bombardıman etmeleri bekleniyor.

İsrail medyasını izleyen Nasıra merkezli Nasser Rego of Ilam adlı bir grup, hasbara gruplarının kişilik katli amacıyla belirledikleri düzenli hedefleri arasında İsrail'deki Arap örgütlerin bulunduğunu belirtti. Ekibin, bu işi daha profesyonel ve daha inandırıcı bir şekilde yapmasından endişe ediliyor. "Eğer bu insanlar kendilerini kasıtlı olarak yanlış tanıtıyorlarsa, hakkında yazdıkları kişi ve grupları yanlış tanıtmaktan dolayı üzüntü duymayacaklarını tahmin edebiliriz. Amaçları açıktır, Filistinliler için insan hakları ve adalet talep edenleri gözden düşürmek" deniliyor.

The National, dışişleri bakanlığına çağrı yaptığında, bakanlığın Yigal Palmor adlı bir sözcüsü internet ekibini varlığını inkar etmiş ve fakat yetkililerin yeni medyadan istifade etmeyi hızlandırdıklarını kabul etmişti. Shturman veya Gilad'ın hangi yorumlarının İbranice yayın yapan medyada yanlış takdim edildiği hakkında konuşmamış ve bakanlığın bu haberlerle ilgili bir şikayette bulunmayacağını söylemişti.

İsrail, "Brand Israel" kampanyası başlattığı 2005 yılından bu yana yeni medyayı hayli gelişmiş bir yaklaşımla ele alıyor.

Pazar araştırması, İsraillilerin iş dünyasıdaki başarıları, çığıraçıcı bilimsel ve tıbbi buluşları hakkındaki iyi haberleri döndürüp durması gerektiğine dair İsrailli yetkilileri ikna etti.

Shturman, kadrosunun "İsrail'in, çevrenin kalitesine ve insanlığa katkı sunan gelişmiş bir ülke imajını" iyileştirmek üzere web sitelerini kullanmanın yollarını arayacağını söyledi.

İsrail'in New York konsolosluğu halkla ilişkiler müdürü David Saranga, geçen hafta, İsrail'in Filistin savunucularına karşı dezavantajlı durumda olduğunu söyledi. Ynet'teki yazısında " İsrail'i yerden yere vurmak için Filistin anlatısını benimsemiş yüz milyonlarca destekçisinin olduğu müslüman dünyanın aksine, Yahudi dünyası sadece 13 milyondur" dedi.

İsrail, desteğin bilhassa Avrupa ve ABD'deki genç nesiller arasında azalmasından kaygılanıyor. 2007 yılında, ABD'de yayınlanan Maxim adlı erkek dergisinde İsrailli bir kadın askere ait olduğu söylenen bikinili bir kadın fotoğrafı yayınlanmıştı. Bu fotoğrafın arkasında dışişleri bakanlığının olduğu ortaya çıktı.

Jonathan Cook

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.