İşte AK Parti'yi harekete geçiren anket

İşte AK Parti'yi harekete geçiren anket

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü grup toplantısında sözünü ettiği ve anayasa taslağının şekillenmesinde etkili olan kamuoyu araştırmasının...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü grup toplantısında sözünü ettiği ve anayasa taslağının şekillenmesinde etkili olan kamuoyu araştırmasının ayrıntıları ortaya çıktı. İşte yön veren anketin sonuçları

Baran Şevişoğlu'nun haberi

Pollmark Araştırma Şirketi'nin geçen ay yaptığı kamuoyu yoklaması, anayasa taslağının hem yol haritasını belirledi hem de olası referandum sonrasında nasıl bir tablo çıkabileceğinin ipuçlarını verdi.

Türkiye'nin 7 bölgesi, 25 ilinde 5 bin 39 seçmenle yüz yüze gerçekleştirilen çalışmanın sonuçları 15 Şubat'ta AKP Genel Merkezi'ne teslim edildi.

CHP'LİLERİN YÜZDE 54'Ü "EVET" DEDİ 

Buna göre, deneklerin yüzde 58.9'u yeni bir anayasaya 'Evet' dedi. Anayasa 'Evet' diyen CHP'liler yüzde 54, MHP'liler yüzde 53, BDP'liler ise yüzde 75 oranında.

Katılımcılara, 'Hükümet, anayasa için referanduma gitse evet mi hayır mı dersiniz?' sorusu da yöneltildi. Deneklerin,  yüzde 41'i 'Evet', yüzde 13.8'i 'Hayır' karşılığını verirken, 'İçeriğine bakırım' diyenlerin oranı yüzde 28.2 olarak belirlendi. 

Bu sorunun parti seçmenlerine göre dağılımı şöyle oldu: Yüzde 53. 9 AKP, yüzde 26 CHP, yüzde 32.8, yüzde 62.8 BDP. 'Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, AKP'yi kapatma davası açsa bunu nasıl karşılarsınız?' sorusuna ise katılımcıların yüzde 26.9'u 'Olumlu', yüzde 63.3'ü 'Olumsuz' yanıtını verdi.

Akşam

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler