İşte rektörün intihar mektubu

İşte rektörün intihar mektubu

İntihar eden rektör, ailesine bıraktığı intihar mektubunda 'Hatam oldu ama suçum yok. Siz böyle bir yükü hak etmediniz' diye yazdı...Erzincan Üniversitesi...

A+A-

İntihar eden rektör, ailesine bıraktığı intihar mektubunda 'Hatam oldu ama suçum yok. Siz böyle bir yükü hak etmediniz' diye yazdı...

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap'ın perşembe sabahı kendini asmadan hemen önce kaleme aldığı mektuptaki ifadeleri, intihar etmesine üniversitede 3 kişinin tutkuklandığı ihale yolsuzluğu operasyonunun neden olduğunu ortaya koydu.

Rektör Prof. Dr. Büyükkasap ailesine bıraktığı intihar mektubunda "Hatam oldu ama suçum yok. Siz böyle bir yükü hak etmediniz" diye yazdı.

Üniversite kampusundaki yalnız başına kaldığı Rektörlük Konutu'nda kablo ile yatak odasında hayatına son veren Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap'ın, kendini asmadan önce eşi ve çocuklarına birer cümlelik mesajların yer aldığı mektup yazdı. Emekli öğretmen olan eşi Gülten Büyükkasap'a 'Sen iyi bir annesin' diyen Rektör Prof. Dr. Büyükkasap, ondan Atatürk Üniversitesi'ne ait Erzurum'daki lojmanı boşaltarak Ankara'ya taşınmasını istedi. Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, eşi Gülten ve kızı Nisa'ya, Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan oğlu Çağrı'nın yanına gitmelerini önerererek, 'Oğlumun yanına gidin. Bundan sonraki hayatınızı orada idame ettirin' dedi. Oğlu Çağrı'ya 'Sen iyi bir doktor olacaksın, aileye sahip çık' diye vasiyette bulunan Prof. Dr. Büyükkasap, Erzurum'da Özel Bilkent Lisesi'nde okuyan kızı Nisa'ya da 'Sen iyi bir mimar olacaksın' diye yazdı.

İNTİHAR NEDENİ 'ADLİYEYE' ÇIKMA ENDİŞESİ

Rektör Prof. Dr. Büyükkasap mektubunda, üniversitede kalorifer dairesi inşaatı ihalesindeki yolsuzluk iddiasıyla 11 Mart günü gerçekleştirilen, 10 kişinin gözaltına alındığı ve aralarında Yapı İşleri Dairesi Başkanı'nın da bulunduğu 3 kişinin tutuklandığı operasyonunun intiharına neden olduğu mesajını da şu ifadelerle verdi:

"Hatam oldu ama suçum yok. Hiç haberim olmadığı bir işten adliyeye çıkmak ihtimali ağrıma gidiyor. Siz böyle bir yükü hak etmediniz. Sizleri çok seviyorum."

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Rektör Prof. Dr. Büyükkasap'ın intiharının hemen ardından yaptığı açıklamada, "Rektör operasyonun şüphelisi ve tarafı değil" açıklaması dikkati çekmişti. Başsavcılık bu açıklamada, "İhaleye fesat karıştırma konusunda yürütülen soruşturmanın Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap ile ilgisi bulunmamaktadır. Sayın rektör dosyanın şüphelisi ya da herhangi bir şekilde tarafı da değildir" ifadesine yer vermişti.

MAKAM ŞOFÖRÜNE ÜZÜLMÜŞTÜ

Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap'ın bir ay kadar önce kalp krizi geçirerek ölen makam otomobilinin şoförü Aslan Bakan için çevresindekilere "Çok üzüldüm. Sanki içimden bir parça gitti" dediği bildirildi.

Eşi ve kızı Erzurum'da oğlu da Ankara'da bulunduğu için Eğitim Fakültesi bahçesinde bulunan Rektörlük Konutu'nda yalnız kalan Rektör Prof. Dr. Büyükkasap'ın akşamları sık sık konuttan dışarı çıkarak dolaştığı, sigara kullanmadığı halde son günlerde sigaraya başladığı da ifade edildi.

Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap bugün memleketi Kastamonu'nun Tosya İlçesi'nde toprağa verilirken, oradaki törene Erzincan Üniversitesi'nden 3 otobüsle giden öğretim üyeleri ile Erzincan Valisi Abdulkadir Demir ve Erzincan Belediye Başkanı Ak Partili Yüksel Çakır da katıldı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.