Jandarma'nın buharlaşan 7.5 milyon lira nereye gitti?

Jandarma'nın buharlaşan 7.5 milyon lira nereye gitti?

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde örtülü ödenekten buharlaşan 7.5 milyon liranın izini sürdü.Başbakanlık...

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde örtülü ödenekten buharlaşan 7.5 milyon liranın izini sürdü.

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde örtülü ödenekten buharlaşan 7.5 milyon lirayla ilgili inceleme raporunu tamamladı. Müfettişler, örtülü ödeneğin amacı dışında kullanıldığını saptarken, çarpıcı bilgilere ulaştılar.

Paranın bir bölümüyle,Ergenekondavasından tutuklu bulunan yazar Ergün Poyraz'ın AK Parti'yi hedef alan "AKPapa'nın Temel İçgüdüsü" ve "Kanla Abdest Alanlar" kitaplarından yüzlerce adet alınıp Jandarma teşkilatına dağıtıldığı belirlendi. Ayrıca yazar Necati Ulunay Ucuzsatar'ın "Dağların Gözyaşları" kitabı da örtülü ödenekten alınıp Jandarma personeline dağıtılmış. Ergün Poyraz'a kitaplar dışında 2 bin 600 TL ve 450 dolar elden ödeme yapılmış.

BAŞÇAVUŞ'A 1 MİLYON LİRA

Müfettişler, Şener Eruygur'un hesabından 1.1 milyon lira aktarılan Jandarma Kıdemli Başçavuş Recep Cömert'i de mercek altına aldı. Paranın tamamını nakit çeken Cömert ifadesinde tatmin edici bir bilgi vermese de, bu paranın istihbarat amacıyla dağıtıldığı kanısına varıldı. Bu paranın dağıtımına ilişkin tutanakların da, Cömert'in altında imzası bulunan emirle imha edildiği saptandı.

ADD'YE 200 BİN DOLAR

Müfettişler, örtülü ödenekten Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) gibi dernek ve Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG) gibi bazı oluşumlara para aktarıldığını da saptadı. Eruygur'da ele geçirilen CD'deki bilgilere göre, CÇG'ye 2003-2004 yıllarında, 200 bin dolar kaynak aktarılmasının kararlaştırıldığı, Eruygur'un Cumhuriyet Çalışma Grubu üyelerinin çay, sigara ve kontör ihtiyaçlarını da örtülü ödenek parası ile karşıladığı saptandı.

2 MİLYON 400 BİN LİRA BUHARLAŞTI

Başbakanlık müfettişleri, Maliye Bakanlığı'na ödeme yapılan 3 firmayla ilgili yazı yazdı. 2 firmayla ilgili cevap veren Bakanlık, diğer firmayla ilgili incelemelerini sürdürüyor. Firmalardan birindenbilgisayaryazılımı alındığı, diğerinden ise herhangi bir şey alınmadan ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Örtülü ödenekten bilgisayar sarf malzemeleri ve çeşitli malzemeler alındığı da tespit edildi.

BELGELER İMHA EDİLMİŞ

Maliye ve İçişleri müfettişlerinden oluşan bir komisyon, Jandarma Genel Komutanlığı'na girerek, "kayıp örtülü ödenek" parasıyla alınan dinleme cihazlarının envanterde kayıtlı olup olmadığını araştırdı. Askeri bölgede yapılan arama bir jandarma Albay gözetiminde yapıldı. İnceleme sonucunda envanterde kayıtlı 8 adet internet, 5 adet GSM takip cihazı bulundu ancak bu cihazlardan hangilerininŞener Eruygurdöneminde örtülü ödenekten alındığı belirtilen dinleme cihazları olduğu tespit edilemedi. Jandarmadan müfettişlere verilen yanıtta, İngiltere'den alınan Rus malı cihazlara ait fatura ve ithalat belgelerinin imha edildiği belirtildi.

İNCELEME SÜRÜYOR

Şener Eruygur döneminde kaybolan örtülü ödenekle ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun yanı sıra BDDK murakıpları, Maliye Bakanlığı kontrolörleri ve İçişleri Bakanlığı da soruşturma yürütüyor. Bugüne kadar yapılan incelemelerde, Eruygur'un hesabına geçen 7.5 milyon liranın 5.5 milyon TL'lik bölümünün Rem Mümessillik ve Dış Ticaret A.Ş'nin yetkilisi Mehmet Sanibal'ın hesabına aktarıldığı saptandı. bu isim Ergenekon iddianamesinde, dinleme cihazları ithal eden şirket olarak geçmiş, şirket yöneticisi Hakan Şanlı tutuklanmıştı. Mehmet Sanibal'ın bu paranın 3.5 milyon TL'sini hesabından çektikten sonra yaklaşık 1.1 milyon liralık bölümüyle yurt dışından teknik malzeme satın alındığı ortaya çıktı. Müfettişler, bu malzemenin "dinleme cihazı" olduğunu tespit etti ancak cihazlarının ne amaçla kullanıldığı netlik kazanmadı. Örtülü ödenekten kalan 2 milyon 400 bin liranın nereye harcandığı konusunda ise incelemeler sürüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler