1. HABERLER

  2. BAHAR KALKANI HAREKATI

  3. Kadınlara şiddeti imamlar önleyecek!
Kadınlara şiddeti imamlar önleyecek!

Kadınlara şiddeti imamlar önleyecek!

Kadına şiddetin artması ve en son 7 aylık hamile bir kadının koca dayağıyla hayatını kaybetmesi hükümeti harekete geçirdi. Kadın ve Aileden Sorumlu...

A+A-

Kadına şiddetin artması ve en son 7 aylık hamile bir kadının koca dayağıyla hayatını kaybetmesi hükümeti harekete geçirdi. Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan Kavaf şiddete karşı mücadelede izlenecek yolu açıkladı.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, kadına karşı şiddetin önlenmesi için harekete geçti. Önce imam, vaiz ve müezzinler eğitilecek daha sonra şiddete karşı mücadele edilecek.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ''Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması Projesi'' çerçevesinde, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanlığı arasında, 12 Nisan Pazartesi günü bir iş birliği protokolü imzalanacak.

Proje çerçevesinde, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce, Diyanet İşleri Başkanlığında görevli, başta Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu görevlileri olmak üzere, vaiz, imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur'an kursu öğreticilerine eğitim verilecek.

Toplumda öncü rollerinin bulunması ve vatandaşlarla yakın diyalog kurmaları göz önüne alınan din görevlilerine verilecek duyarlılık arttırma eğitimleri, ''toplumsal cinsiyet eşitliği ve bunu engelleyen geleneksel kabuller, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ve uygulanması, aile içi şiddet ve Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarında görev yapanların yaklaşım tarzları ve gerekli yönlendirmeler, aile içi şiddeti artıran geleneksel kabuller, şiddet mağdurlarına yaklaşım tarzı, kadına yönelik şiddeti artıran geleneksel kabuller'' gibi konu başlıklarından oluşacak. Eğitim alan din görevlileri sahada kadına şiddete karşı mücadele verecek.

Proje ile kadına şiddete karşı toplumda farkındalık ve duyarlılığı arttırmak amaçlanıyor.

Proje çerçevesinde gerçekleştirilecek eğitimler, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün uygun bulduğu yerlerde yapılacak. Teknik ve finansal destek ise Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından verilecek.

Protokolün imzalanmasının ardından, projenin pilot uygulaması Mayıs ayında Ankara'da start alacak. Projenin 2011 yılında tüm Türkiye'de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

-DEVLET BAKANI KAVAF-

Açıklamaya göre, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ''Kadına karşı şiddetin önlenmesinde din görevlilerinin rolü'' eğitim projesine ilişkin ilk çalışmaların 2008 yılının ilk aylarında başlatıldığını belirtti.

Kavaf, projenin, toplumda önemli görevler üstlenmiş Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı çalışan birimlerin personelinin, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bilgilendirilmesi, kurum içinde bu konuya hakim bir grup uzmanın yetiştirilmesi ve ilgili Başbakanlık genelgesi uyarınca Diyanet İşleri Başkanlığının kendine düşen görevi gerçekleştirilmesi amacıyla başlatıldığını kaydetti.

Projede, başta Aile İrşat Bürolarının bulunduğu iller olmak üzere tüm Türkiye'de din görevlilerine duyarlılık artırma eğitimleri verileceğini ifade eden Kavaf, şunları kaydetti:

''Planlanan eğitim projesi iki adımda gerçekleştirilecek. Birinci adımda, pilot il seçilen Ankara'da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre seçilen 40 personele eğitici eğitimi verilerek eğitici kadrosu oluşturulacak. Yetiştirilen bu eğitici kadro ile Ankara'da görev yapan vaiz, imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur'an kursu öğreticilerinin eğitimi sağlanacak.

İkinci adımda, projenin pilot olarak gerçekleştirilme, sonuç ve değerlendirilmesinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurt dışında görevlendirilecek din görevlileri ve başkanlığa bağlı faaliyet gösteren Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarının bulunduğu iller tercih edilmek suretiyle diğer bölgelerden seçilecek illerde de proje uygulaması gerçekleştirilecek.

Kadına karşı şiddet, tüm insanlığın ortak utancıdır. Kültür, inanç, töre ya da gelenek bahanesine sığınarak kadına yöneltilen şiddet, kabul edilemez. Kadına kalkan elleri indirmek için topyekun mücadelemiz sürecektir. Daha önce polis, sağlık görevlileri ve yargı mensuplarına verilen eğitimlerin büyük yararını gördük. Bu çerçevede, vatandaşla yakın diyalog içinde olan din görevlilerimizin de kadına karşı şiddetle mücadeleye önemli katkı sağlayacağı kanısındayım.''

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.