Kadir Gecesi'nde Kur'an sergisi?

Kadir Gecesi'nde Kur'an sergisi?

Türk İslam Eserleri Müzesi, Kur'an-ı Kerim'in indirilişinin 1400. yılında önemli bir sergiye ev sahipliği yapacak. Serginin açılışı Kur'an-ı Kerim'in...

A+A-

Türk İslam Eserleri Müzesi, Kur'an-ı Kerim'in indirilişinin 1400. yılında önemli bir sergiye ev sahipliği yapacak. Serginin açılışı Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başladığı Kadir Gecesi'ne denk gelecek ve sabaha kadar açık olacak.

ŞAMİL KUCUR /İSTANBUL
Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile Antik A.Ş.'nin işbirliğinde düzenlenecek olan '1400. yılında Kuran-ı Kerim Sergisi', Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde ziyaretçileriyle buluşacak. Yıldız Holding'in desteği ile restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapılan eserler, Antik A.Ş.'nin organizasyonu ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin uzman kadrosunun çalışmalarıyla sergilenecek. Yıldız Holding'in eserlerin restorasyon ve konservasyon çalışmalarına da destek verdiği sergi, Antik A.Ş.'nin organizasyonu ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin kadrosunun çalışmalarıyla hazırlandı. Küratörlüğünü Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nden Sevgi Kutluay ve Ali Serkander Demirkol yürüttü.

ŞAM EVRAKI KOLEKSİYONU

'1400. Yılında Kuran Sergisi'nde, Kur'an-ı Kerim'in ilk nüshaları olarak kabul edilen 250 bin yapraklık Şam Evrakı'ndan örnekler gösterilecek. Şam Evrakı Koleksiyonu, Kur'an-ı Kerim yaprakları sanatsal özelliklerinin yanı sıra bilinen, üzerinde tarihli bir vakıf kaydı bulunan en erken örnekler olması nedeniyle de büyük önem taşıyor. Bu örneklerdeki tarih, Hicri 262 ve Miladi 875-876 yıllarını gösteriyor. Sergide ayrıca Emevî ve Abbasî dönemine tarihlenen kutu ciltler, parşömen üzerine yazılmış rulo Kur'an-ı Kerim örnekleri de yer alacak. Sergide, çok değerli dünya çapında ses getirecek Kuran'lar olduğunu söyleyen Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam, "Yurtdışından önemli araştırmacılar gelecek. Buradaki Kuran'lardan sadece bir kaçı görülmüştü. Sergide ise üç-beş tanesi sergileniyordu. Şimdi 250 Kuran sergilenmiş olacak" dedi.

Kur'an'ın ilk nüshası ilk kez İstanbul'da

Türk İslam Eserleri Müzesi'nin envanterine kayıtlı elyazması Kur'an-ı Kerim ve cüzlerin büyük bölümü, indirilişinin 1400. yılında ilk defa sergilenecek. 5 Eylül - 1 Aralık 2010 tarihleri arasında görülebilecek sergi, Türkiye'de ilk ve dünyada da sayılı sergiler arasında yer alacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.