Karakaya’dan köklü soruna kalıcı çözüm önerisi…

Karakaya’dan köklü soruna kalıcı çözüm önerisi…

 MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Türkiye’nin öncelikli hedefi besilik sığırları ithal etmek değil...

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Türkiye’nin öncelikli hedefi besilik sığırları ithal etmek değil etçi ırkları ve üretim alanlarını artırmak olmalıdır” dedi.

 

Karakaya’dan köklü soruna kalıcı çözüm önerisi

 

MHP’li Karakaya’dan “O soruna” ‘Reçete’

 

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, kırmızı et ve besilik sığır üretiminde dışa bağımlılığı bitirecek politikaların uygulanması gerektiğini söyledi.

İTHALAT, ÖNCELİĞİMİZ OLMAMALI

Türkiye, kırmızı et ihtiyacını karşılamak için ithalat seçeneğine mahkum olurken, Et ve Süt Kurumu’nun geçtiğimiz Temmuz ayında ‘100 bin başlık besilik sığır ihalesi’ de, tarihi bir rekora ulaştı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya ise, ülkenin bu sarmaldan kurtulmasının mümkün olduğunu kaydetti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Karakaya, “Türkiye’nin öncelikli hedefi besilik sığırları ithal etmek değil etçi ırkları ve üretim alanlarını artırmak olmalıdır” dedi.

DIŞA BAĞIMLILIK BİTİRİLMELİ

Karakaya, önergesinde devamla şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde geçimlik ve yarı geçimlik aile işletmeleri var. Buralarda üretilen buzağıların değerlendirilmesi ve damızlık süt işletmesinde yetiştirilen buzağıların besiye alınması doğru bir tercih olacaktır. Doğu Anadolu’da besilik canlı satmak isteyen üreticilerimiz değerlendirilmeli ve ileriye yönelik desteklenmelidir. Bir canlının, dışarıya bağımlı olarak ithal edilip beslenmesi stratejisi hatalıdır; sürdürülebilir ve milli bir hayvancılık politikası değildir. Bakanlığınız tarafından gerçekleştirilen bu kontrolsüz hayvan ithalatları sonucunda Türkiye’deki hayvan varlığının değeri kaybolmakta ve hayvancılık sektörü zarara uğramaktadır. Ülkemizde besilik sığır üretimini geliştirmek, büyütmek ve ihraç etmek üzerine çalışmalar yapılmalı; orta ve uzun vadede dışa bağımlılığı bitirecek politikalar uygulanmalıdır.”

BAKAN ÇELİK’E YÖNELTİLEN SORULAR…

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, önergesinde Bakan Faruk Çelik’e şu soruları yöneltti:

“Ülkemizde besilik sığır üretimini geliştirmek amacıyla hangi çalışmalar yapılmaktadır? Besilik sığır üretimi yapan üreticilerimize yeni teşvik ve destekler verilecek midir? Besi sığırı ithal edilecek işletmelerin denetimleri nasıl yapılmaktadır? İthal edilecek besilik sığırların seçimleri nasıl yapılacaktır?”

adanapost.com

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.