1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Kepenk kapatan-dükkan yakanla aynı ?
Kepenk kapatan-dükkan yakanla aynı ?

Kepenk kapatan-dükkan yakanla aynı ?

Ünal Tanık ve Hasan Öztürk'ün sunduğu 'Aslında Ne Oldu' programının konuğu Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker 12 Eylül sürecinden Güneydoğu'da...

A+A-

Ünal Tanık ve Hasan Öztürk'ün sunduğu 'Aslında Ne Oldu' programının konuğu Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker 12 Eylül sürecinden Güneydoğu'da yaşananlara kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Aslında Ne oldu programında Ünal Tanık ve Hasan Öztürk, gündemde yaşananları Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ile masaya yatırdılar.

BAKAN MEHDİ EKER'DEN AÇIKLAMALAR

Mehdi Eker hükümet olarak sorunları çözmek için yola çıktıklarını ancak her sorunun çözümünde yeni sorunlarla karşılaştıklarını dile getirdi.

Eker, Türkiye'de etnik milliyetçilik siyaseti güdenlerin yetersiz demokrasiden istifade ettiğini, demokrasideki gelişme ihtimalinin birilerinin hesaplarını bozduğunu söyledi.

Bakan Eker, insanların sözlerine dikkat etmesi gerektiğini kışkırtma noktasında birilerinin devreye girerek insanları kontrolden çıkarabileceğini, bunun tasvip edilir bir durum olmadığını belirterek "İnsanları soğukkanlı olmaya aklıselim davranmaya çağırıyoruz" dedi.

"Toplumsal sorunları daha zordur. Biz hükümet olarak zor olana talibiz. Bu nedenle toplumsal birlik projesini harekete geçirdik " diyen Eker, şiddet yolu ile hak aramaya kalkanları asla tasvip etmeyeceklerini dile getirdir. Eker, Türkiye'de bir Kürt sorunu olduğunu bunun çözülmesi gerektiğini ancak bunun demokrasi ile çözülebileceğini savundu.

YA O ZAMAN YA ŞİMDİ SAMİMİ DEĞİLLER

"Türkiye'de insanların kimliklerini taşımaları ve kültürlerini öğrenmeleri meşru taleplerdir. Biz hükümet olarak bunları yerine getirmek için adımlar attık ve bu adımları atmaya devam edeceğiz" diyen Eker, terör olaylarını meşrulaştırmaya çalışanları da hiçbir zaman hoşgörmeyeceklerini söyledi.

Bakan Eker, Türkiye mutlaka demokratikleşecek bunun başka yolu yok. Türkiye kalkınacak, Türkiye'nin sahip olduğu tarihi birikim tecrübe ve misyonu bunu gerekli ve zorunlu kılıyor. Bunun başka yolu ve alternatifi yoktur. Türkiye demokrasi ile birlikte kalkınacaktır. Referandum milletin karar vereceği birşeydir. 27 Madde ile Türkiye'nin askeri anayasasını restore etmeye yönelik geniş çaplı bir düzenlemedir." dedi. Eker, Anayasa referandumunda ortaya konan maddelere geçmişte diğer partilerin de sahip çıktığını, ancak bu düzenlemeyi Ak Parti getirdiği için karşı çıktıklarını belirterek " Bu partiler ya geçmişte 12 Eylül'le ilgili sözlerinde samimi değillerdi, ya da bugün samimi değiller" dedi.

Mehdi Eker, Anayasa paketinin geçmesi halinde Türkiye'nin ekonomisinde çok farklı gelişmeler olacaağını, insanların kendilerini daha fazla gündemde hissedeceğini bunun da ekonomiye olumlu yansıyacağını söyledi. Eker, "Siz eğer demokratik değil, bürokratik bir ülke iseniz dünyada bürokratik ülkelerde işlerin nasıl yaşandığını herkes daha iyi bilir." dedi. Eker, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sözlerine atıfta bulunarak , referandumla kayısı üreticisi de fındık üreticisi de bundan faydalanacaktır" dedi.

ZİHNİYET AKRABALIĞI

Mehdi Eker, kişilerin uğradığı haklızlık karşısında başkasına saldırma hakkı vermediğini, kepenk kapatıyor veya açıyor diye başka bir yerde ise bayrak asıyor veya asmıyor diye saldırı yapılma hakkını kimse kimseye vermiyor. Bunun arkasında zihniyet akrabalığı vardır." dedi. Eker, şiddetin terörün kendisinin gayri meşru olduğunu belirterek "Hiç kimseye bir başkasının malına zarar verme hakkı verilmemiştir. Devletin ilgili kurumları vardır. Şiddetin gerekçesi olamaz." dedi.

27 NİSAN BİLDİRİSİ VE HAYIRCILARIN ORTAK NOKTALARI

Bakan Mehdi Eker, Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği 'Büyükanıt ile Erdoğan, 27 Nisan'ı birlikte organize ettiler' iddiasının vatandaşın zihnini bulandırmaktan başka birşey olmadığını belirterek, "Bugün Türkiye'de daha acil bir konu var. Türkiye'de siyasi partilerin kapatılması gündemde idi. Biz partilerin kapatılmaması için destek istedik çağrıda bulunduk. Ama hiçbiri buna katılmadı. Biz bunu teklif olarak Meclis'e getirdik. Teklif Meclis'te reddedildi. Bazı partiler ise Meclis'e hayır oyu dahi kullanmak için gelmedi. Meclis'te açık oylama değil gizli oylama yapılıyordu. Grup kararı olamaz. İki kez oylama yapıldı. Böyle bir oylamada ne olur ne olmaz dediler. Eğer milletvekilleri vicdani kanaatlerini kullanabilirler diye red oyunu dahi kullanmasına izin vermediler. Bugün parti kapatmaya bu kadar karşı duranlar bugün referandum için hayır isteyenler 35. madde için ne kadar samimi olabilirler." dedi. Bakan Eker, defelarca partisi kapatılan bir parti dahi parti kapatmaya karşı kanunu oylamaya dahi gelmediler. Demekki onlar için parti kapatma sorunları yoktu. Çünkü parti kapatmadan faydalanıyorlardı. Ama bunu vatandaş çok iyi biliyor. AK Parti'nin teklifine karşı gelerek kimlerle saf tuttuğunu görmeyen partiler var ama vatandaş çok iyi görüyor" dedi.

Bakan Mehdi Eker, referandum paketi ile ilgili hayır kampanyası yürütenlerin çiftiçiye vatandaşa Kürtlere ne faydası var sorusuna peki ne zararı var diye sordu ve "Demokrasi paketinin en büyük faydası hakları gaspedilenler, işkence görenler ve insanca muamele görmek isteyenlere olacaktır" dedi.

MECLİS'E CUMHURBAŞKANI SEÇTİRMEMEK İÇİN YAPILANLAR

Bakan Mehdi Eker, 12 Eylül referandumu ile ilgili 12 Eylül'le hesaplaşma hakkının vatandaşa verildiğini, hükümet olarak sadece kararı millete götürdüklerini dile getirdi.  Eker, "İmkanımız olsa Anayasa'nın tamamını değiştirirdik. Bunu değiştirmek için harekete geçtik. Ancak ülkemizdeki bürokratik müesese buna karşı çıktı. Bazı müeseseler kendini yürütme yerine koydu. Meclis cumhurbaşkanı seçmesin diye çaba vardı. Meclis'i toplatmamak için çaba gösterildi. 367 kararı ile  Anayasa Mahkemesi'ne gittiler ve hukuk tarihinde çok tartışılacak benzeri olmayan bir siyasi karar alındı. O gece de e muhtara bilidirisi ile hedef Cumhurbaşkanı'nı Meclis'e seçtirmemekti. O zaman AK Parti ve Meclis Cumhurbaşkanı'nı seçemedi.  AK Parti demokrasi tarihine geçecek tavır göstermiş ve Türkiye'nin gidişi değişmiştir.

MİLLET KENDİ KADERİNE SAHİP ÇIKACAK

Kenan Evren'in ' tek kurşun yeter' sözüne o kendi takdiridir biz kişilerle uğraşmıyoruz diyen Bakan Mehdi Eker, 12 Eylül referandumunda Evet çıkacağına inandığını, çok değişik yörelerde değişik vatandaşlarla görüştüğünü dile getirerek kendisi sormadan vatandaşların 'Evet' diyeceklerini dinlediğini belirterek" çiftçisinden esnafına kadar her kesimin karanını Evet'ten yana olduğunu herkes görecek. Egemenliğin kaynağı millettir. Biz milletin egemenliğinin üstünde bir güç tanımıyoruz. Millet kaderine sahip çıkıyor.

Bakan Eker, 2009 yılında demokratik açılım terörün sona ereceğine ilişin büyük bir beklenti oluştuğuna ancak farklı gelişmelerin yaşandığına ilişkin soruya değinerek "Demokratik açılım bir süreçtir. Bu kısa bir zamanda olacak bir iş değil. Bugün o sürec devam ediyor. AK Parti Türkiye'deki 81 vilayetin 80'inde milletvekili çıkardı. Vatandaş ile devlet arasında oluşan sorunları çözmeye yönelik büyük çaba gösteriyor. AK Parti Türkiye için bir şanstır. AK Parti hükümetleri vatandaşın sorunlarını çözmek için gece gündüz gayret gösteriyor. Ancak malesef ülkemizde tarihsel yanlışlar vardır. 12 Eylül öncesinde farklı görüşler arasındaki çatışmaları çözmek yerine o çatışmaları kullanıp darbeye gidildiyse bugün hala olayları yanlış yorumlayıp ondan ders çıkamayanları görüyoruz.  Biz sorunu doğru tespit ediyoruz. Bölgeci anlayışla vatandaşların bir kısmını dışlayarak sorunu çözemeyiz. Biz birilerinin bölüşmeyi artırıyorsunuz iddiasında olanların bakışı ile ülkeye bakmıyoruz. Onların kriterleri bizim kriterimiz değil. Bugün bizim için bir parti bizi terör örgütü ile aynı dili kullanmakla itham ediyor. Terör örgütü ise demokratikleşme süreci bizi yok etmeyi hedef alıyor aman saldırın diyor ve bizim il ve ilçe başkanlıklarımız bombalanıyor. Ak parti bunun için hedef oldu. AK Parti süreci başarı ile sürdürür ve başarı elde ederse benim varlığımın sebebi ortadan kalkacak deniyor. Hayır diyenler AK Parti'nin açılımını kendilerinin konjoktürel varlıklarına aykırı buldukları için karşı çıkıyorlar.

Haber7.com

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.