'Kıtaları bile aşan zafer'

'Kıtaları bile aşan zafer'
Katar merkezli "Al Jazeera" televizyonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim başarısı için "Kıtaları bile aşan zafer" değerlendirmesinde bulunurken, Arap basını seçimlerdeki yüksek katılımı ön plana çıkardı.

tebrik.jpg

Al Jazeera: Kıtaları bile aşan zafer

Katar merkezli "Al Jazeera" televizyonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim başarısı için "Kıtaları bile aşan zafer" değerlendirmesinde bulunurken, Arap basını seçimlerdeki yüksek katılımı ön plana çıkardı.

KAHİRE

Arap ülkelerinde yayın yapan gazeteler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim başarısını okuyucularına farklı şekillerde yansıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim başarısını "tarihi" olarak nitelendiren Katar merkezli "Al Jazeera" televizyonu, konu ile ilgili haberinde "Kıtaları bile aşan zafer" değerlendirmesinde bulundu.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı'nın sadece Türkiye'de rakiplerini yenmekle kalmadığı, aynı zamanda zaferin uluslararası boyutta olduğu vurgulandı.

Katar'da yayın yapan "Şark" gazetesi de tam sayfa kutlama mesajı yayınlandı. Mesajda "Erdoğan'ı zafere Türk halkına olan güveninin taşıdığı" ifade edildi.

Mısır

Mısır'ın en önemli gazetelerinden "Şuruk", Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimleri kazandığını "Oyların yüzde 97,7’sinin sayılmasının ardından Erdoğan seçimleri kazandı" başlığıyla duyurdu. Gazete, Anadolu Ajansı'nın (AA) Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine dayandırdığı haberine göre Erdoğan'ın kazandığını yazdı.

Haberde ayrıca "YSK Başkanı Sadi Güven'in, kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyların salt çoğunluğunu aldığını açıkladığı" belirtildi.

Mısır'ın en önemli devlet gazetesi "El-Ahram" da dünkü seçimleri "Türkiye'de seçimlere katılım yüzde 87" başlığı ile gördü. Seçim sonuçlarına değinmeyen gazete, TRT'ye dayandırdığı haberinde, seçimlere katılımı öne çıkararak seçmenlerin yüzde 87'sinin sandık başına gittiğini ifade etti.

Muhalefetin tutumuna dikkati çeken "Masravi" gazetesi ise haberinde "Erdoğan'ın kazandığının açıklanmasının ardından muhalefet halkı sakin olmaya çağırdı" başlığını kullandı.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan'ın bir açıklama yaparak sonuçları değerlendirdiğine işaret edilen haberde, "Tezcan'ın, sonuç ne olursa olsun halkın taşkınlık yapmaması gerektiğini söylediği" aktarıldı.

Fas

Fas'ın en çok takip edilen haber sitesi "Hespress", Erdoğan'ın seçim başarısını "Recep Tayyip Erdoğan başkanlık seçimini rahat bir zaferle kazandı" başlığıyla gördü. Haberde, seçimlere katılım oranının çok yüksek düzeyde olduğu belirtilirken, Erdoğan'ın en yakın rakibiyle arasında büyük bir fark olduğu vurgulandı.

"Ahbar Al-Yawm" gazetesi de seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Erdoğan'ın yaptığı açıklamada kullandığı, "Türkiye seçimlere yaklaşık yüzde doksanlık katılım oranıyla dünyaya bir demokrasi dersi verdi." cümlesini başlığa çekti. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimden zaferle çıktığı vurgulandı.

Tunus

Tunus'taki "Es-Sabah" gazetesi, “Erdoğan seçimleri kazandığını ilan etti” başlığını kullandı. Gazete, gayri resmi sonuçlara göre Türk halkının Erdoğan’a cumhurbaşkanlığı makamını tevdi ettiğini okuyucularına duyurdu.

Ülkede en çok okunan bir diğer gazete "Eş-Şuruk" da Türkiye'deki seçimi "Erken seçimlerde Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve parlamentoyu kazandı" ifadeleriyle sayfalarına taşıdı.

Tunus'ta Fransızca yayın yapan "Huffington Post Mağrib" haber sitesi de "Sürpriz yok: Erdoğan ve partisi seçimlerde lider" başlığı ile seçimleri okuyucularına aktardı.

Irak

Irak’ta yayın yapan ülkenin en büyük gazetelerinden "Es-Sabah" Türkiye'deki seçimleri, "Başkanlık seçimi: Adaylar arasında sıcak savaş" başlığı ile gördü. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyların çoğunluğunu alarak seçimlerden zaferle çıktığı belirtildi.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan'ın en çok okunan gazetelerinden "Ukaz" seçimi, Muharrem İnce'nin açıklaması ile gündeme taşıdı.

Gazete haberinde İnce'nin Erdoğan'ı "herkesin cumhurbaşkanı olmaya" çağırdığını yazdı.

 

abd-004.jpg

Amerikalı Müslüman liderlerden Erdoğan'a övgü

Amerikalı Müslüman kanaat önderleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim başarısını tebrik ederek, bu başarının hem Amerikalı Müslümanlar hem de dünya Müslümanları için büyük önem taşıdığını ifade etti.

WASHINGTON

Amerikalı Müslüman kanaat önderleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim başarısını tebrikederek, bu başarının hem Amerikalı Müslümanlar hem de dünya Müslümanları için büyük anlam taşıdığına işaret etti.

AA muhabirine açıklamalar yapan ABD'nin önde gelen Müslüman kanaat önderleri, Türkiye'nin tüm İslam ülkeleri için çok önemli ve örnek bir ülke olduğu yorumunda birleşti.

ABD'deki en büyük Müslüman hakları savunucusu kurum konumundaki Amerikan İslam İlişkileri Konseyinin (CAIR) başkanı Nihad Awad, başarılı geçen seçimden dolayı Türk halkını tebrik ettiğini belirtti.

"Türk insanı tercihini yapmıştır"

Awad, "Türk insanı bir kez daha yoğun bir şekilde sandık başına giderek tercihini yapmıştır. Bu başarısından dolayı Türk halkını ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ediyoruz. Türkiye'deki bu seçimler, özellikle bu zor dönemde ve zor coğrafyada Müslüman bir ülkede demokrasinin bu denli güzel bir şekilde işlediğini göstermesi bakımından son derece önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

Müslüman ülkelerdeki demokrasinin önemine değinen Awad, Türkiye'nin bu noktada özel bir konumda olduğuna işaret etti. Awad, "Zira demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin garantisi olan bir rejimdir. Türkiye de bunun örneklerini gösteren önemli bir Müslüman ülke olması hasebiyle tüm Müslüman coğrafyadan destek görmektedir." dedi.

ABD'deki Müslüman sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu olan ABD Müslüman Organizasyonları Konseyinin (USCMO) genel sekreteri Usame Cemal de seçimlerin olgunlukla tamamlanmasına dikkati çekti.

"Bu, Türkiye'nin tüm dünyaya gönderdiği demokrasi mesajıdır"

Cemal, şunları kaydetti:

"Yüzde 90'a varan seçime katılım oranıyla Türkiye, hakkındaki tüm seçim şaibelerini ortadan kaldıracak bir sonuç ortaya koymuştur. Türk halkını tebrik ediyorum. Seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ediyorum. Bu, Türkiye'nin tüm dünyaya gönderdiği çok güçlü bir demokrasi mesajıdır. Daha önce bu denli katılımcı bir seçim takip ettiğimi hatırlamıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başarısının tüm Müslüman coğrafyada sevinçle karşılandığını kaydeden Cemal, "Erdoğan'ın zaferi, ümmetin hala ayakta olduğunu göstermesi bakımından büyük bir umudu temsil etmektedir. Zor bir dönemden geçerken ümmetin hala böyle liderlere sahip olduğunu görmesi son derece önemlidir. Bundan dolayı çok mutluyuz." diye konuştu.

"Ümit ederiz ki İslam ülkeleri de Türkiye'nin yolunu takip eder"

Sosyal yardım alanında Chicago bölgesinin en önemli kurumlarından Zekat Vakfının başkanı Halil Demir de Müslüman ülkelerdeki demokrasi tecrübesine ve Türkiye'nin örnek olduğuna değindi.

Demir, "Hem Amerikalı Müslümanlar hem de İslam ülkelerine örnek olması bakımından Müslüman bir ülke olarak Türkiye'nin demokrasiyi nasıl güzelce uygulayabildiğini göstermesi önemlidir. Ümit ederiz ki diğer İslam ülkeleri de Türkiye'nin yolunu takip eder ve sorunlarını barış içinde çözerler." ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece AK Parti'nin değil, tüm ülkenin Cumhurbaşkanı olduğunu vurgulamıştır. Onun bu vizyonu Türkiye'yi olduğu kadar tüm dünya Müslümanlarını da ilgilendirmektedir." diyen Demir, Müslümanların kendi sorunlarını kendilerinin çözebileceğini dile getirdi.

Demir, "Türk milletini tebrik ederim. Tüm dünyaya nasıl kardeşçe bir demokrasinin işletilebileceğini gösterdiler. Amerikalı Müslümanlar ve dünya Müslümanları için çok önemli bir ülke olan Türkiye'de güçlü bir liderliğin olması değerlidir." yorumunu yaptı.

Muhabir: Hakan Çopur,Safvan Allahverdi

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.