İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

KOBANİ’de zafer, Davutoğlu’nun kardeşlerinin

KOBANİ’de zafer, Davutoğlu’nun kardeşlerinin

 

 

Suriye'nin KOBANİ  kentinde iki terörist grupYekineyen Parastina Gel (YPG) ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında dört aydır devam eden çatışmaları ABD ve koalisyon güçlerinin de hava operasyonları ile destek verdiği, 29 Ekim 2014’de K.Irak’lı Peşmerge’lerin Türkiye’den KOBANİ’ye kortej havasında geçişine müsaade eden AKP iktidarının dolaylı desteğiyle YPG kazanmış görünüyor .

KOBANİ bizimde meselemiz” diyerek Pazar günü AKP Diyarbakır il kongresinde Diyarbakır’dan “Kobani’ye selam gönderiyorum. Oradaki kardeşlerimin alnından öpüyorum” mesajını gönderen başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kardeşleri şimdi hem KOBANİ’de hem de Türkiye’de zafer! Sarhoşluğu içerisinde bir yandan kutlamalar yapıyor diğer taraftan da Türkiye’ye tehditli göndermeler yapıyorlar.

KOBANİ Kentinde kontrolün tamamen YPG'ye geçtiği ve IŞİD'in püskürtüldüğü haberleri sonrası.  Cizre ve Diyarbakır’da silahların susmadığı, Hakkâri, Şırnak, Siirt, Mardin, Şanlıurfa, Van, Hilvan güneydoğu’da pek çok kentte havai fişek ve halaylı kutlamalar yapılırken.  İstanbul Taksim meydanına toplanan PKK yandaşları bölücübaşı posterleri ve PKK paçavrası açarak bölücübaşı ve PKK lehine sloganlı halaylı kutlamalarda buluyor. Hatta Eskişehir’de dahi kutlamalar yapılıyor.

KOBANİ’deki her gelişen olaydan bir malzeme çıkaran ve bunu üzerinden Türkiye’ye tehdit mesajları gönderen PKK’nın meclisteki temsilcisi HDP’nin 10 milletvekili ellerinde baklavaları ile KOBANİ’deki uzantıları olan PYD ve YPG’li leri tebrik ziyaretinde bulunuyor.

Şanlıurfa’daki kutlamalarda konuşan HDP milletvekili İbrahim Ayhan’ın sözleri ise dikkat çekici. Ayhan da KOBANİ’de insanlığın kazandığını,kazanılan zaferin tüm insanlığın zaferi olduğunu savunduğu sözlerine  “KOBANİ’deki mücadele ruhu ile Urfa’da da büyük bir zaferi gerçekleştireceğiz. Urfa’nın kalesine özgürlüğün ve direnişin bayrağını asacağız. KOBANİ düşmedi, ‘düştü düşecek’ diyenlere de dert olsun.” Diyerek hem tehdit hem de göndermede bulunuyor.

KOBANİ’de kontrolün YPG’nin eline geçmesi ile PKK Suriye sınırında Türkiye’nin komşusu oldu. Suriye’de ESAD rejimini devirmekte başarı elde edemeyen AKP iktidarı KOBANİ’nin Suriye yönetiminin kontrolünden çıkmasında pay sahibi olmayı başardı. İlk teşekkürü Barzani’den de kaptı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Barzani: "Kendi adıma ve Kürdistan halkı adına Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkür ediyorum. Destekçi Peşmerge güçlerinin KOBANİ'deki savaşçılara yardımcı olmak için gitmesine izin verdi. Bu yardımların zaferin elde edilmesindeki rolü büyüktür"  diyerek AKP iktidarına minnet ve teşekkürlerini bildirdi.

Burada sözlerimiz yanlış anlaşılmasın YPG değil de IŞİD kontrolü ele geçirse Türkiye için yine aynı tehdit unsuru devam edecekti. Benim tenkidim KOBANİ’nin Suriye yönetiminden koparılması yönündedir. Yoksa YPG’nin de, IŞİD’in de birbirinden farkı yoktur. İkisi de nihayetinde “TERÖR” örgütüdür. 

AKP iktidarı Suriye’de dört yıl önce başlayan iç savaşın başından bu yana Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduklarını söylemesine rağmen KOBANİ’nin koparılmasında büyük rol oynamak sureti ile kendi söylemini böylece çürütmüştür.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

28.01.2015/ADANA        

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi