1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Komşuların ekseni Türkiye'ye kaydı!
Komşuların ekseni Türkiye'ye kaydı!

Komşuların ekseni Türkiye'ye kaydı!

Son 5 ayda Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımların beşte biri kapı komşularından geldi.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından...

A+A-

Son 5 ayda Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımların beşte biri kapı komşularından geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından açıklanan kurulan-kapanan şirket istatistikleri, Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım amaçlı paranın kompozisyonunda son dönemde dikkat çekici bir gelişme yaşandığını ortaya koydu.
Son açıklanan temmuz ayına ilişkin verilerin de dahil edildiği hesaplamaya göre Türkiye'de mart ayından bu yana kurulan yabancı sermayeli şirketlere, 89 ülke toplam 145 milyon 161 bin 41 TL akıttı. 5 ayda kurulan 406.7 milyon TL değerindeki yabancı sermayeli 996 şirkete en çok para akıtan ilk beş ülke "Türkiye'nin eksen kayması" tartışmaları yaşanırken aslında sınır komşularının ekseninin Türkiye'ye kaydığını gösterdi.

İRAN VE IRAK İLK BEŞTE
Türkiye'de ilk 5 ayda kurulan şirketlere en çok para akıtan ilk beş ülke sırasıyla İngiltere, İran, Rusya Federasyonu, Almanya ve Irak oldu. Bu 5 ülkeden Türkiye'de kurulan 391 şirkete akıtılan para miktarı 105 milyon TL'ye ulaştı. 
Fakat çarpıcı olan nokta ilk beş içerisinde yer alan Türkiye'nin kapı komşuları İran ve Irak'ın Türkiye'de kurulan şirketlere yatırdığı 22 milyon TL oldu. Bu iki ülkeye Suriye, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan ve Azerbaycan (Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti nedeniyle kapı komşusu) da eklendiğinde Türkiye'de son 5 ayda kurulan şirketlere kapı komşuları tarafından konulan sermayenin 29.7 milyon TL'ye ulaştığı gözden kaçmadı.

EN ÇOK ŞİRKETE İRAN SERMAYESİ İŞTİRAK ETTİ
Bu dönemde Türkiye'de İran sermayesinin ortaklığında toplam 117 şirket kurulurken, Irak sermayesi ortaklığıyla kurulan şirket sayısı 30 oldu. Böylece İran sermayesi, ilk beş ayda Türk şirketlerine şirket sayısı bakımından en fazla iştirak eden sermaye grubu oldu. 


7 ÜLKEDEN DOĞRUDAN SERMAYENİN DÖRTTE BİRİ GELDİ
Bu da Türkiye'de kurulan yabancı sermayeli şirketlere dış ülkeler tarafından aktarılan toplam 145 milyon TL'lik sermayenin beşte birinin sadece Türkiye'nin kapı komşularından geldiğini ortaya koyuyor.
Hatta her ne kadar sınır komşusu olmasa da son dönemde ikili ekonomik ilişkilerin hızla arttığı Rusya da hesaplamaya katıldığında 7 ülkeden Türkiye'ye akan sermaye, Türkiye'de kurulan şirketlere aktarılan sermayenin dörtte birine ulaştı.

KKTC'DEN 11 TÜRK ŞİRKETİNE SERMAYE AKTI
Verilerdeki ayrıntılar başka çarpıcı noktalara da işaret etti. Buna göre KKTC sermayesi de Türkiye'ye doğrudan yatırım yapanlar arasında yer aldı. KKTC'den Türkiye'de kurulan 11 şirkete aktarılan sermaye 1.5 milyon TL'yi buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.