muhammed emin

muhammed emin

konformist müslümanlar

konformist müslümanlar

konformist, uymacı, uyumlu anlamına gelen bir sıfattır. tdk sözlüğünde belirtildiği üzere fransızca conformiste 'den türkçeye giren sözcük, zannedildiği gibi 'konforu seven, rahatına düşkün' anlamına gelmez, "sorgulamadan itaat eden", 'boyun eğen", intibak eden, uyum sağlamış anlamlarına gelir.

sonuçta; konformizm yanlış da anlaşılsa doğru da anlaşılsa müslümana uygun bir sıfat değildir..!

peki ya! günümüz toplumunda ki müslümanları bu sıfat ile ilişkilendirmek ne kadar mümkündür!? yada soruyu daha yalın haliyle soracak olursak ''günümüz müslümanları konformist midir? '' ve görülen o ki; malesef  günümüzde müslümanım  diyenlerin ekser çoğunluğu konformisttirler. oysa bir kişi iman iddiasında bulunurken '' laa'' (hayır/red ediyorum) diyerek başlar ki; la ilahe diyerek,  yaratılmış hiç bir muşahhas veya mücerred / nesnel yada öznel varlığı, ilah olarak kabul etmiyorum demek durumundadır. önce tüm yaratılmışları ilah olarak görmeyi/bilmeyi  red eder, daha sonra kabul ettiği ilahın ancak yaratan allah olduğunu ikrar eder. iman iddiası tam anlamıyla bir yanlışa reddiyedir, konformizmin zıddıdır, bir baş kaldırıdır. iman iddiasında bulunmak; önüne konan üzümü, bağını sormadan yememektir. kişinin kalbine giren sahih bir iman, haksızlığın karşısında susmamayı gerektirir.

müslümanım demek; zalimin zulmüne karşı gelerek, yüzüne karşı hakkı söylemektir. bu izzetli ve onurlu özelliği ile iman, konformistliği asla kabul etmez. konformist bir kişi statükoya uyum sağlayan kişidir, yanlışa rağmen doğruyu  savunmaz. önüne konan her ne olursa, irdelemeden, sorgulamadan kabul eder. ''salla baş, al maaş'' tabiri konformistliğin bir özelliğidir. ''etliye sütlüye karışmaz'', ''suya sabuna dokunmaz'', ''namaz, niyaz, boğaz... bu kul bundan başkasına karışmaz'' sözleri konformizmin görünen yüzüdür. oysa islam ısrarla aklı kullanmayı emreder. akletmeyi öğütleyen kur'an'ın zıddına, sorgulamadan, körü-körüne kabul etmek, müslümanca bir tutum değildir. allah'ın resulü'ne ''..ey allah'ın resulü! ...bu söylediğiniz vahiy mi, yoksa şahsi kanaatiniz midir?'' diye soran ashab-ı kiramın tutumu konformistlikten fersah fersah uzaktır. karşılarında allah'ın resulü olmasına rağmen bu soruyu edeb ve adab çerçevesinde soran peygamberin arkadaşları, müslümanca bir duruşun bu ümmetteki ilk öncüleriydi. islam tarihi benzer örneklerle doludur. günümüzde ki konformizm, aslında üzerinde çokça durulması gereken ve belki saatlerce mutaala gerektiren bir konudur. bid'a ve hurafelerle doldurulmuş bir din anlayışını din diye önümüze koyanların yaklaşık 150 yıllık planları günümüzde tıkır tıkır işliyor. suret-i haktanmış gibi gözüken inanışları aklını ipotek vermiş günümüz konformist müslümanlarına kabullendirmek malesef ki, hiç de zor olmuyor.

ez-cümle;

müslümanım diyen bir kişi vahyin dışındaki önüne konulan her bir fikri, düşünceyi, kararı, haberi, sorgulamalıdır, tetkik ve tahkik etmelidir. vahyi ve o vahyi bize ileten resulün açıklamasını (sahih sünnetini), ilahi olması hasebiyle şek' ve şüphe duymadan kabul ederken, harici tüm yazılanları, anlatılanları, yaşananları, belirli bir ilmi disiplin ile, edeb sınırlarını aşmadan, sorgulayarak araştırmalıdır. tabii bunu yaparken de kur'an'a ve sünnete uygun yaşayan ulemaya müracat etmeyi kesinlikle ihmal etmemelidir. yaşamını helal midir, haram mıdır ayrımını yaparak yaşamalıdır.  

muhammed emin / 5 ramazan 1441

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
muhammed emin Arşivi