Korkut Daban, Büyükşehir Sınıfta Kaldı..

Korkut Daban, Büyükşehir Sınıfta Kaldı..

AK Parti Seyhan İlçe Başkan Yardımcısı Korkut Daban, Büyükşehir Sınıfta Kaldı..

AK Parti Seyhan İlçe Başkan Yardımcısı Korkut Daban, Büyükşehir Sınıfta Kaldı..

Adana Büyükşehir Belediyesi son yerel seçimlerin üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen henüz bir projesi ve icraatı ile gündeme gelmedi. Ve görünen o ki bu uzun bir süre daha böyle devam edeceğe benziyor.

Aslında bu tablo Adana için çok şaşırtıcı veya alışılmadık bir durum değil. Ak Partinin 18 yıllık iktidarı boyunca Adana Halkı HDP hariç mecliste yer alan tüm partilerden belediye başkanı seçmek gibi bir teveccüh gösterdi. Ancak ne hikmetse bir kez dahi olsun bu teveccühü Ak Parti adaylarına göstermedi.

İlginç olan ise her seçim döneminde Ak Parti Başkan Adayı için bir mazeret bulundu. Son üç Büyükşehir Seçim Sonuçlarına bir göz atacak olursak ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Ak Parti 2009 seçiminde daha önce Adana Milletvekili olarak görev yapmış yerli ve milli bir isim olan Mehmet Ali Bilici ismi ile seçime girdi. Maalesef bu seçimi trajik bir biçimde sadece 1500 oy fark ile kaybetti. Bir önemli hatırlatma. BİLİCİ’NİN sadece 1500 oy farkı ile kaybettiği bu seçimde hiçbir hedefi olmayan ve Ak Parti tabanına hitap eden Saadet Partisi adayı 12607 oy aldı. Yani Muhafazakar kesimin vetosu ile Ak Parti seçim kaybetti diyebiliriz.

Bir sonraki 2014 seçiminde Ak Parti daha güçlü bir aday ve iddialı projeleri olan Abdullah TORUN ile sahaya indi. Açıkçası bu güçlü aday profili hepimize, Adana makus talihini yenecek diye düşündürmeye sevk eden bir seçim olarak görünüyordu. İlginçtir bir önceki seçimde Ak Partinin Ceyhanlı adayı Mehmet Ali BİLİCİ’Yİ tercih etmeyen Adanalı seçmen bu seçimde MHP Adayı Hüseyin SÖZLÜ’YÜ 20.000 oy farkı ile Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak tercih etmişti.

Bu seçimde ise Ak Parti’nin Milliyetçi tabanı aslen Diyarbakırlı bir Türkmen olan Abdullah TORUN’U veto etmişti. Aslında Siyaset Bilimi alanında üzerinde çok ciddi bir çalışma yapılacak kadar zengin bir veri söz konusu idi. Tabi seçmenin çok ciddi bir tutarsızlık yaşadığı seçim istatistiklerine yansıyordu. Açıkçası Adana seçmeni mantığından ziyade hem de anlık duygusal refleksleri ile dünya siyaset tarihine örnek teşkil edecek seçim sonuçlarına imza atmaktaydı.

Gelelim son seçimlere. Ak Parti Cumhur İttifakı ile birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak, bir önceki seçimin galibi olan MHP ‘Lİ Hüseyin SÖZLÜ’YÜ ittifak adayı olarak tercih etmişti. Ne hazindir ki 2014 seçimlerinde Ak Parti ve MHP’NİN toplam oy oranı % 65.5 iken bu seçimde hem de ittifak olmalarına rağmen yerli ve milli bir adayla toplam oy oranı % 42 .8 de takılacaktı.

Normal şartlarda bu tablonun mantıklı ve bilimsel hiçbir açıklaması olamazdı. Bu seçimde ise Ak Parti ve MHP’NİN Milliyetçi ve Muhafazakar tabanı bu kez yerli ve milli olmasına rağmen SÖZLÜ ismini ortak bir refleksle veto etmişlerdi. Sözün bittiği nokta diyebiliriz.

Son seçimlerde söylemlerinden başka bir iddiası daha doğrusu icraatı olmayan Zeydan KARALAR kazanmıştı. Adana Seçmeni Büyükşehir Belediyesini uzun bir aradan sonra sol cenahtan bir isme teslim etmişti. Bu nedenle taraflı tarafsız her kesimden seçmenin umut beklediği bir başkan olarak görülmekteydi.

Seçmenin bu beklentisi seçimin üzerinden geçen bir yıl zarfında suya düştü diyebiliriz. Seyhan Belediyesini borç batağı ile bırakan KARALAR buna mukabil Büyükşehir Belediyesinin borçları olduğundan şikayetçi oluyordu. Açıkçası Adana Seçmeni için büyük bir pişmanlık ve hayal kırıklığı söz konusu idi.

Seçim meydanlarında Halkçılık ve Emek söylemlerini dilinden düşürmeyen KARALAR göreve gelir gelmez yüzlerce emekçinin işine son verdi. Bu aynı zamanda aileleriyle birlikte binlerce insanın mağduriyeti demekti. Seyhan Belediyesinde usulsüzlükleri kendi partili başkanına devreden KARALAR aslında hiç iyi sinyal vermemişti.

Adana bir kez daha yanlış tercih kurbanı olmuştu. Ancak sürekli olarak benzer tercih hataları toplumun bu konuda duygusal olarak sağlıklı düşünmediğinin de bir ispatı olarak karşımıza çıkıyordu. Gerek COVİD19 Salgını sürecinde gerekse yaklaşan yaz mevsimi öncesi Mübarek Ramazan ayında Adana şehir olarak ciddi mağduriyetler yaşıyor.

Bırakın yeni projeler üretip icraatları Adana halkı maalesef Büyükşehir Belediyesinden bu dönemde temel ihtiyaçları olan Su ve Haşere ile mücadele konusunda dahi bir hizmet alamıyor. Büyükşehir adeta Adana halkına zulmediyor. Bütçesi olmadığı bahanesiyle son bir yıl içinde bırakın yeni proje başlatmayı önceki dönemden devraldığı projeleri dahi askıya aldı.

Deyim yerinde ise Adana için bir çivi dahi çakmadı. Ve görünen o ki Adana için derdi olan bir başkan profili çizmiyor. Sürekli olarak kamuoyuna belediye bütçesinin kısıtlı olduğundan dert yanan KARALAR reklam için milyonluk bütçeleri nereden buluyor diye sormadan edemiyoruz.

Seçim dönemi soy ismi ile münasip, Adana Karalar bağlamasın iddiamızın gün gelip gerçek olacağını nereden bilebilirdik ki!

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.