Köşk'teki üçlü zirveden üç mesaj çıktı

Köşk'teki üçlü zirveden üç mesaj çıktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son günlerde yaşanan gerilimi düşürmek ve soruna çözüm bulmak amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son günlerde yaşanan gerilimi düşürmek ve soruna çözüm bulmak amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bir araya geldi.

Çankaya Köşkü'nde 3 saat süren yuvarlak masa toplantısında, "gündemdeki meselelerin anayasal düzen ve kanunlar çerçevesinde çözüleceği" yönünde görüş birliğine varıldı. Üçlü zirve sonrasında Çankaya Köşkü'nden 'kurumların yıpranmaması için herkese sorumluluk' çağrısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen hafta Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Erzurum'da gözaltına alınması ve Balyoz soruşturması çerçevesinde aralarında emekli kuvvet komutanlarının da bulunduğu gözaltılar sonrasında yükselen tansiyonu düşürmek için devreye girdi. Cumhurbaşkanı, 'devlet günü'nde Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ'u ilk kez birlikte kabul etti. 'Devlet günü' olarak adlandırılan perşembe günlerinde Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı ile haftalık olağan toplantısını yapıyor.

Dünkü görüşme, saat 11.30 sularında başladı. Makam odasının girişinde Erdoğan ve Başbuğ'a 'hoş geldiniz' diyen Cumhurbaşkanı, eliyle toplantının yapılacağı yuvarlak masayı gösterdi. Gül, yerine oturduktan sonra ortamı yumuşatmak için Başbuğ'a döndü ve "Mısır'a da gidemediniz." dedi. Başbuğ da gidemediğini söyledi. Son gelişmeler üzerine Genelkurmay Başkanı, salı günü bu ülkeye yapacağı resmi ziyareti iptal etmek zorunda kalmıştı. Toplantıya gergin bir şekilde geldiği gözlenen Genelkurmay Başkanı, görüşme sonrasında daha rahat bir görüntü çizdi. Gül, 2 buçuk saat süren görüşmenin sonunda, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'na 'Öğle yemeğini birlikte yiyelim.' teklifinde bulundu. Üç isim, makam odasının yanında bulunan odaya geçti. Yemek yarım saat sürdü. Misafirlere kremalı tavuk çorbası, pizza, pirzola, mevsim salata ve keşkülden oluşan bir menü ikram edildi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamayı Cumhurbaşkanı kaleme aldı. Abdullah Gül, açıklama konusunda her iki ismi bilgilendirdi.

Son günlerde kamuoyunda tartışılan konuların 'ayrıntılı biçimde ele alındığı' belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Bu bağlamda gündemdeki meselelerin anayasal düzen ve kanunlarımız çerçevesinde çözüme kavuşturulacağından vatandaşlarımızın emin olmaları ve bu süreçte kurumlarımızın yıpranmaması için herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiği hususları vurgulanmıştır."

Erdoğan, görüşmeden memnun ayrıldı. Zirve sonrasında TBMM'ye gelişinde toplantının nasıl geçtiği yönündeki bir soru üzerine, "Gayet iyi." karşılığını verdi.

Gül: Verimli oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı ile yaptığı görüşmenin ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi heyetini kabulünde zirveye ilişkin izlenimlerini işadamları ile paylaştı. Edinilen bilgilere göre Gül, heyet üyelerinin "Görüşmeniz nasıl geçti?" yönündeki sorusu üzerine, "Gayet verimli oldu, iyi geçti." dedi. Cumhurbaşkanı, Türkiye'de sivil-asker ilişkilerinin iyi olmadığı yönündeki değerlendirmelerin de doğru olmadığını söyledi.

Erdoğan'dan ikinci zirve

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde bazı bakanlarla ikinci bir zirve daha yaptı. Önceki gece İspanya dönüşü Keçiören'deki evinde Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le görüşen Erdoğan, dün yine aynı isimlerle Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren toplantının son bölümüne, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de katıldı.

Dosyalar masaya konuldu

Görüşmeye hem Başbakan hem de Genelkurmay Başkanı ellerinde çantalarla geldi. Başbuğ, pazartesi günü orgeneral ve oramirallerle bir araya gelmişti. Bu toplantı sonrasında yapılan açıklamada, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında ortaya çıkan ciddi durumu değerlendirmek üzere TSK'da görevli bütün orgeneral ve oramirallerin katılımı ile bir toplantı icra edilmiştir." denilmişti. Erdoğan da aynı gece kurmaylarıyla bir durum değerlendirmesinde bulunmuştu. Dünkü toplantıda Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın, görüşlerini uzun uzun ortaya koyduğu öğrenildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.