1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT - YAŞAM

  3. Kur'an'dan müslümana 114 emir...
Kur'an'dan müslümana 114 emir...

Kur'an'dan müslümana 114 emir...

Prof. Akyüz, ayetlerde Allah'ın direkt olarak Hz. Muhammed'e "yap" ya da "yapma" şeklinde seslendiği toplam 114 emir ve yasak tespit etti. Akyüz, bu 114 emirin...

A+A-

Prof. Akyüz, ayetlerde Allah'ın direkt olarak Hz. Muhammed'e "yap" ya da "yapma" şeklinde seslendiği toplam 114 emir ve yasak tespit etti. Akyüz, bu 114 emirin erdemli insanı ortaya çıkaran kodlar olduğunu söyledi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Hadis Anabilim Dalı Başkanı Prof. Ali Akyüz, "Kuran'ın nasıl bir Peygamber tanımladığını ortaya çıkarmak" amacıyla tam 20 yıl ayetlerde "Allah'ın Peygamber ile şahsi diyalogunu" inceledi. Çalışmasını Timaş Yayınlarından çıkan 114 Kod adlı kitapta toplayan Akyüz, ayetlerde Allah'ın direkt olarak Hz. Muhammed'e "yap" ya da "yapma" şeklinde seslendiği toplam 114 emir ve yasak tespit etti. "Erdemli bir insan ve ideal bir Müslümanı ortaya çıkarabilecek 114 kod" olduğunu belirten Akyüz Peygamber'e 65 yerde engelleyici kiple, 532 yerde müspet emir kipiyle teşvik edici üslupla hitap edildiğini aktardı.

İLK EMİR: OKU

Tekrarlar ayıkladığında, Kuran'ın Hz. Muhammed'e herhangi bir durum karşısında nasıl düşünmesi, davranması ve konuşması gerektiği noktasında yol gösterdiği emir ve nehiylerin toplamı 114. Emir sıralamasındaki ilk kod, "Oku". Nehiy kronolojisinin ilk sırasında ise "Başa kakma", ikinci sırasında "İtaat etme" geliyor. Akyüz, "Kuran Peygamber'e ilk olarak, konumunu başkasının başına kakmasını, menfaat için kullanmasını yasaklıyor. Hemen ardından, bu defa, kabul edilemez durumlara itaat etmekten men ediyor. Kuran'ın bir itaat kitabı olduğu inanışı, onu doğru okumamanın bir sonucu. Kuran, kendisinin araştırılmasının karşısında durmuyor ve önünü kesmiyor. Hatta pek çok alan aralıyor" diyor.

AÇIKÇA SÖYLE

Kuran'da bazı emir ve nehiyler sadece bir kez geçerken, bazıları defalarca tekrarlanıyor. Örneğin "Uyar" 3, "Sebat et" 16, "Boyun eğme" 7, "İtimat et" 9 kez tekrarlanırken, en çok yinelenen 309 tekrarla "Açıkça söyle" Peygamber'e ilk zamanlardaki emirlerden biri güzel konuşmayla ilgiliyken, dördüncü emirde ise "Elbiseni temiz tut" deniyor. Akyüz'e göre başka hiçbir kutsal kitabın öncelikleri arasında böyle bir emir yok.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.