Kurtulmuş çok rahatladı?

Kurtulmuş çok rahatladı?

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'tan, olağanüstü kongre değerlendirmesi...Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, olağanüstü...

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'tan, olağanüstü kongre değerlendirmesi...

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, olağanüstü kongre için imza veren bazı delegelerin imzalarını çekmesiyle olağanüstü kongre yapacak hukuki zeminin ortadan kalktığını söyledi.

Erbakan-Şener görüşmesine değinen Kurtulmuş, "Görüşmeden fevkalade memnun oldum. Görüşmenin içeriği hakkında bilgi sahibi değilim, açıklama yapmam doğru olmaz. Zamanlaması konusunda çeşitli beyanlar yapıldı, ben bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum." dedi.

SP Genel İdare Kurulunda, olağanüstü kongre toplanması talebinin, 33 delegenin imzasını çekmesi ile reddedilmesinin ardından dikkatler Genel Başkan Numan Kurtulmuş'a yöneldi. Bugün Ankara'dan İstanbul'a gelen Kurtulmuş, 11 Temmuz'da yapılan kongreden sonra parti içinde yaşananları ve dün parti genel kurulunun aldığı kararı değerlendirdi. Kurtulmuş, "Genel idare kurulumuzda arkadaşlarımızın hepsi görüşlerini söylediler. Toplanmış olan imzaların bir kısmı geri çekildiği için imzalar yeter sayının altına düşmüştür. Olağanüstü kongreyi yapacak hukuki zemin ortada kalmamıştır. Olağanüstü kongre talebi düşmüş oluyor bundan sonra Saadet partisi vaktinde kongresini yapacaktır." dedi.

"Bazı delegelerin imzalarının çekmesi sizi rahatlattı mı?" şeklindeki bir soruyu cevaplayan Kurtulmuş, "Biz zaten en başından beri yolumuza devam ediyoruz. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gergin bir kongreden sonra yapılacak olan olağanüstü bir kongrenin partimize yarara sağlamayacağı kanaatindeydik. Bu kanaat il başkanları ve genel idare kurulu üyelerinin büyük çoğunluğu tarafından da tekrar bu kanaat ortaya konulmuştur. Yasanın iç tüzüğün bize vermiş olduğu yetkide genel idare kurulunun kararı çerçevesindedir." şeklinde konuştu.

"TASFİYE DEĞİL TAKVİYE KONGRESİ"

Yeni kararın Necmettin Erbakan taraftarlarının tavsiyesi anlamına gelip gelmediğinin sorulması üzerine Kurtulmuş, "Hayır, hiçbir şekilde değil, biz 11 Temmuz'da da bunu söyledik, bu bir tasfiye kongresi değil, takviye kongresidir. Onu yapmaya gayret ettik. Seçimden sonra yaptığım konuşmada da onu söyledim. Arkadaşlarımızın yeşil listede beyaz listede hiçbir mana ifade etmez. Biz hayatının bir gününü dahi bu harekete bu davaya vermiş olan herkesle yolumuza devam ederiz. Yeniden Büyük Türkiye hedefine, bizim partimizin siyasi tercihlerine gönül vermiş her arkadaşımız bizim kardeşimizdir beraberce yolumuza devam ederiz. 11 Temmuz'dan bu yana olan olaylar hepsinin üzerine bir sünger çekeriz. Onları geride bırakırız. Bundan sonra bizim ölçümüz birlik bütünlük ve ortak hedefler çerçevesinde gayretle çalışmaktır. Kim gayretle heyecanla azimle çalışıyorsa bizim başımızın tacıdır. Hiçbir şekilde ayrım gözetmeyiz. Tasfiye değil tam tersine bundan sonra herkes in daha büyük destek vereceği bir sürecin içerisine giriyoruz." ifadelerini kullandı.

"ERBAKAN İLE ŞENER'İN GÖRÜŞMESİ OLUMLU OLMUŞTUR"


Necmettin Erbakan ile Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener'in yaptığı görüşme hakkındaki görüşleri sorulan Kurtulmuş, görüşmeden fevkalade memnun olduğunu söyledi. Türkiye'de bütün siyasetçilerin fikir alış verişinde olmasını, diyalog içinde olmasını savunduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Sayın Erbakan ve Sayın Şener birbirlerini uzun süredir tanıyan, birlikte çalışmış olan aynı Hükümet'te görev almış olan iki arkadaşlar. Hayat sadece siyasetten ibaret değil. Dostluklar, ahbaplıklar belki bundan çok daha önemli olmalıdır. Keşke bütün siyasiler birbirleriyle sürekli olarak görüşebilecekleri zeminleri açık tutsalar, bu çerçeve bu görüşmenin olumlu olduğunu faydalı olduğu kanaatini taşıyorum. Görüşmenin içeriğine ilişkin herhangi bir bilgim olmadığı için herhangi bir yorum yapmam da doğru değildir." şeklinde konuştu. Kurtulmuş, "Zamanlama konusunda çeşitli görüşler beyan edildi ancak ben bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum." dedi. (CİHAN)

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.