İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Kuzey Suriye Araplaştı mı?

Apartmanımızın altında Suriyelilerin işlettiği markette Suriye'de Az'azlı bir Türkmen hanımla ayaküstü konuştum. Daha önce de bir defa kısa konuşup annemin babasını söylemiştim. Az'az bölgesinin Türkmen olduğunu, Doğu Halep'te yüz yirmi beş Türkmen köyü bulunduğunu ben söyledim. Böyle biliyordum. Tahkik etmek istedim. Türkmen köyleriyle ilgili KONYA HOTAMIŞ TÜRKMENLERİ sayfamda, başka sayfalarda çok yazı paylaşmıştım.Annemin babası Uzunkuyulu Bekir dedem, oradaki akrabalarını ziyaret edermiş. Annem böyle anlatırdı. Onun için Kuzey Suriye Türkmenleri ilgi alanımda. Hepsi Hanefi mezhebindeler.

Konuştuğum hanım kültürlü bir hanım. Arapça Türkçe tercüman olarak resmi görev yapıyormuş. "Hocam", dedi. "Bu söylediğiniz bilgiler iç savaş öncesine ait. Şimdi Kuzey Suriye'de ne Türk bölgesi kaldı, ne Kürt bölgesi kaldı. Esed'in bombardımanlarından kaçan Araplar sınır şehirlerini, köylerini, kasabalarını doldurdu. Mesela benim Kasabam Az'az'da bir tane bile Arap, Kürt aile yoktu. İşçi olarak çalışanlar olurdu. On binlik kasaba iki yüz binlik oldu Türkiye sınırında her yerin nüfusu bir kaç misli arttı. Her yer Araplaştı. Bu nüfus oranının kısa zamanda değişeceğini sanmıyorum" dedi. Daha önce Kuzey Suriyeli,Türkmen Rakkalı* Türkmen bir genç ile de bu konuları konuşmuştum. O şehirlerde kasabalar'da Arap nüfusu çok arttı ama köyler hala Türk duruyor, demişti. Bu konularda hiç bir yazı görmedim. Kamışlı, Kürt şehri idi. Şimdi Arap Şehri imiş. Kıyı şeridine olmasa bile bu bölgeye iki milyon Arap yerleşmiş. Türkiye'den gönderilen araplarla değil, Esed baskısından kaçan Araplarla,

Bu bilgiler muhakkak Türkiye Devletinin istihbarat kayıtlarında vardır. Halka doğruların bildirilmesinde fayda vardır diye düşünüyorum. Şu anda lehimize görünen bu değişim ileride aleyhe dönüşür mü? Kuzey Suriye'de "Türkmeneli" tezi tarih mi oluyor. Konuyu önemli görüyorum. Türkiyenin sınır güvenliği için önemli görüyorum.

NOT:

*Bu genç bana "Suriye'de iki Rakka var. demişti" Şehir olanın Arap Rakka olduğunu, Haleb'in doğusunda olan Rakka'nın Türkmen olduğunu söyledi. Ben Hotamış'daki Rakkanın adının Sazlıpınar olarak değiştirildiğini söyledim. O da köylerinin adının da değiştirildiğini söylemişti Unuttum. "Devebuk" gibi bir şey demişti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.