Kuzu: Tayyip Bey aday olduğu zaman muhalefetin çok şansı yok

Kuzu: Tayyip Bey aday olduğu zaman muhalefetin çok şansı yok

 TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TGRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, paralel...

 

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TGRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, paralel yapıyla mücadeleyle ilgili değerlendirmede bulunarak, "Burada bir cadı avı mantığına gidemezsin ama tabii ki devlet arşivlerinde kimler olduğu bellidir. Hedef neyse bilerek hızlı gitmek lazım" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TGRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik yaptığı açıklamalara değinen Kuzu, "Anayasa profesörü bizim dönemde bakkalda satılıyordu ben de gidip aldım. Bir defa neden dava açtığımı da bilmiyor" dedi. 'Twitter kapatılsın' diye bir müracaatı olmadığını anlatan Kuzu, bu lafların bir Genel Başkana yakışmadığını ifade etti. Kuzu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan yardımcılarının değişeceği sinyalini vermesine ilişkin olarak, "Zannediyorum seçim nedeniyle bir kısmına ceza veriyor, bir kısmına mükafat veriyor gibi geliyor. Seçimin faturasıysa evvela kendisinin gitmesi lazım. Burada gerçekten bir iki tane de genel başkan yardımcılarından ihmali olan varsa bir şey diyemem. Genel tabloya baktığınız zaman yenilgi var. Ankara, İstanbul, İzmir'i bir kenara koy. Ortada başarı falan yok. Gelebileceği maksimum noktaya geldi. Hatta birçok yerden İstanbul bunlardan birisidir" dedi.

Kuzu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, "Seçimi halk yapacak. Yapmış olduğu anketlerde partimizin değişik kademelerinin, Tayyip Bey ismi öne çıktı. Bize, kararımı vermedim dedi. Zannediyorum, vatandaştan gelen anketleri bekliyor. Beklediği başka şey var mıdır onu göremiyorum. Tayyip Bey aday olduğu zaman muhalefetin çok şansı yok. Öyle bir aday o tarafta göremiyorum" diye konuştu.
Cumhurbaşkanını halkın seçeceğini anımsatan Kuzu, Türkiye'nin tek çözümünün tam başkanlık olduğunu daha önceki açıklamalarında da ifade ettiğini belirtti. Kuzu, Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı meselesinin her zaman sorun olduğunu ifade etti.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE YAPTIĞI BAŞVURU

Kuzu, Twitter?da kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle kendisi hakkındaki sakıncalı içeriğin kaldırılması ya da sitenin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi?ne bireysel başvuruda bulunmasına ilişkin, "Bugün 28. günüm. Hala bir haber yok. Twitter'ın açılmasıyla ilgili süreci beklemeden apar topar toplandılar. Oy birliğiyle Twitter'ın açılmasına karar verdiler. İfade özgürlüğü nedeniyle önemliyse ben de önlerine koydum. Türkiye'de verilen mahkemenin kararı yok hükmünde kalıyor. Burada başbakan milli değil derken bunu kastetti. Twitter, vergi ödemiyor benim kararımı tanımıyor o manada. Kimseden torpil beklediğimiz yok. 3 günde kapatırken, benim onurum ne olacak? Twitter dediğiniz şey eskiden Anadolu'da Twitter mı vardı" şeklinde konuştu.

Kuzu, paralel yapıyla mücadele ve Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin değerlendirmede bulunarak, "Esasen daha önce 2005'den önceye baktığınız zaman o dönemde de örgüt lideri olarak aranıyordu. 2005'te Ceza Yasası'nı çıkardık. Dini cemaat falan. Şu an durum eskiye dönmüş oldu. Dünyanın bin bir türlü hali var. (Paralel yapıyla mücadele) Burada bir cadı avı mantığına gidemezsin ama tabii ki bunun devlet arşivlerinde kimler olduğu bellidir. Hedef neyse bilerek hızlı gitmek lazım. Neyse ortaya çıksın. İdari süreç neyse olmalı, kurunun yanında yaşı yakmak doğru değil. (Fetullah Gülen'in iadesi) Çok iade etmez gibi bir tavır sergiliyorlar" dedi.

?MECLİS BAŞKANIMIZ BÖYLE BİR YAZI GÖNDERMİŞ. BU, AÇIKÇA ANAYASAYA AYKIRI"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunan MHP'li Engin Alan için siyasi parti gruplarına yasa önerisinde bulunmasına ilişkin, "Meclis Başkanımız böyle bir yazı göndermiş. Bu, açıkça anayasaya aykırı" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TGRT Haber'de gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunan MHP'li Alan için siyasi parti gruplarına yasa önerisinde bulunmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Kuzu, "Meclis Başkanımız böyle bir yazı göndermiş. Bu, açıkça anayasaya aykırı. Çok net. 83. ve 84. maddeye aykırı. Bu iki maddeyi anayasa ayırmış. Birinde verilen cezalar vekillerle ilgili dönemin sonuna kalır. Bu hüküm doğruysa tek başına, o zaman dönem sonuna neden bırakıyor Engin Alan'la alakalı. Demek ki bu yetmiyor. Yetmez, çünkü mahkeme doğru yapıyor. 84. maddede diyor ki, verilen mahkeme kararları Genel Kurul'a okunur ve vekillik düşer. Tablo böyle olunca anayasa ikiye ayırmış eğer o zimmet, rüşvet, darbe filan gibi aleni işlere cürümler buraya girmiyorsa, basit dediğimiz ceza durumuysa onu dönemin sonuna bırakıyor. MHP'nin içinde olmadığı ama AK Parti'nin, CHP'nin, BDP'nin o zaman olduğu 3 partinin hazırladığı bu konuyla alakalı metin var. Şu an duruyor. Bununla alakalı özel bir çalışma yapıldı. 83. ve 84. maddede milletvekillerinin işlemiş olduğu cezalar dönemin sonuna kalmayı netleştiren bir formül var üç partinin 'evet' dediği. Sağlam olan bu" diye konuştu.

Çiçek'in önerdiği Kanun Teklifi'nin anayasaya aykırı olduğunu belirten Kuzu, "MHP güya bu yolla ileride teröre bulaşmışlar vekil olmak durumunda çıkacaksa 'Biz yokuz Engin Alan içeride kalsına' getiriyor" dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE YAPTIĞI TWITTER BAŞVURUSU
Twitter?da kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle kendisi hakkındaki sakıncalı içeriğin kaldırılması ya da sitenin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi?ne bireysel başvuruda bulunduğunu hatırlatan Kuzu, "Bugün 28. günü müracaatımın. Ben 10 Nisan'da yaptım müracaatımı, hala bir haber yok. Enteresandır, Twitter'ın açılmasıyla alakalı süreci beklemeden Anayasa ve yasayı bir hiçe sayarak apar topar topladılar, oy birliğiyle Twitter'ın açılmasına karar verdiler. Ben de diyorum ki ifade özgürlüğü bakımından bu önemliyse benim onurum ne olacak? Twitter, bizi adam yerine koymuyor, mahkeme kararlarını tanımıyor. Anayasa Mahkemesi'ni hiçe sayıyor ama buna rağmen bizim mahkememiz maalesef bunun farkında değil. Kendilerini bir kere adam yerine koymuyorlar. Türkiye'de verilen mahkemenin kararını tanımıyor, vergi de ödemiyor. Burada Başbakan milli değil derken bunu kastetti. Vergi ödemiyor, kararımı tanımıyor o manada" ifadelerini kullandı.

"28-30 GÜN OLDU' DİYE HER GÜN SÖYLEYECEĞİM"
Kuzu, konuşmasında şunları kaydetti:
"Biz hakkımızı arıyoruz, kimseden torpil beklediğimiz yok. 3 günde kapatırken apar topar benim onurum ne olacak? Dolayısıyla teknik gelişmenin Anayasa Mahkemesi farkında değil. İfade özgürlüğünü kullanacak binlerce araç var. Twitter onun yanında hiç demektir. Adamın onuru ya var ya yoktur. Hukuki anlamda 6 aylık bir süre var. Her gün söyleyeceğim. 28-30 gün oldu diye her gün konuşacağım. Ben hakkımı arıyorum, hakkı aramak suç mu? Bireysel başvuruyu ben getirdim, sen getirmedin. Her gün söyleyeceğim, hep söyleyeceğim."

ENİSE YAPAR-İHA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.