MHP'li 4 başkanın 'Evet' isyanı...

MHP'li 4 başkanın 'Evet' isyanı...

MHP'li belediye başkanları "Ülkesini seven bu pakete destek verir" diyerek 'Evet' çağrısında bulundu.Başkanlar, üniversitelerde başörtüsü yasağını...

MHP'li belediye başkanları "Ülkesini seven bu pakete destek verir" diyerek 'Evet' çağrısında bulundu.

Başkanlar, üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran düzenlemeye yargının nasıl direndiğini unutmadıklarını da dile getirdi...

Konya'da 3, Samsun'da bir belediye başkanı referandumda Türkiye'nin menfaati için Anayasa paketine destek vereceklerini açıkladı. Siyasi mülahazaların bırakılmasını isteyen başkanlar, "Ülkesini seven bu pakete destek verir" görüşünü dile getirdi. MHP'nin de katkı verdiği başörtüsüne eğitim özgürlüğü getiren düzenlemeye statükonun nasıl direndiğine de dikkat çekildi.

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Çetinkaya Belediye Başkanı Hadi Sezer, 411 oyla kabul edilen değişikliğin Anayasa Mahkemesi tarafından CHP'nin talebine uygun olarak reddedilmesini unutmadıklarını söyledi. 'MHP 411 vekilin içinde değilmiy di?' sorusunu yönelten Sezer, 'Anayasa Mahkemesi, HSYK ve YAŞ'ta yaşananları görüyoruz. Şeffaf ve demokrat bir anayasa ülkemize fayda getirir" dedi.

GÜLEN'E CEVAP RENCİDE ETTİ


Sezer, düzenlemenin Türkiye'nin önünü açacağını statükonun gücünün kırılacağını vurguladı. Sezer, "Ülke meseleleri olduğu zaman parti meselesini bir tarafa koyma erdemliğini göstermek lazım. Ben de şahsım adına şu zamanda, evet' demenin ülkeme faydalı olacağını, Anayasa değişikliğinin faydalı olacağına inandığım için, şahsım ve çevremdeki arkadaşlarımla birlikte evet' oyu verip, ülkemin üzerindeki karanlık oyunların kalkmasında elimizden geldiğince katkı verebilirsek kendimizi mutlu addedeceğiz" ifadelerini kullandı. Sezer, Fethullah Gülen'in referandumla ilgili düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kullandığı üslubu da eleştirdi. Bahçeli'nin tavrının kendisini rencide ettiğini vurguladı.

ÜLKESİNİ SEVEN DESTEKLER


Konya'da Sarıoğlan Belde Belediyesi Başkanı Hüseyin Uyan, paketin daha demokratik ve özgür bir anayasaya geçişin temeli olabileceğini dile getirdi. Uyan, "Ben vicdanımın sesine kulak vererek, milletimizin adına yapılan bu Anayasa değişikliği paketine 'evet' diyeceğim" şeklinde konuştu. Sarayönü ilçesine bağlı Kurşunlu Belde Belediye Başkanı Sami Ülker, "Ülkesini ve vatandaşını düşünen herkesin Anayasa değişiklik paketine destek vermesi gerekiyor. Türkiye, 50 yıldır darbe anayasası ile yönetive darbe yapanların hesap vermesine olanak sağlayan çok önemli özelliğe sahip" değerlendirmesinde bulundu. Hadim ilçesine bağlı Bademli Belde Belediye Başkanı Zeki Erim ise paketin Türkiye'nin geleceği için çok önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

Erim, üIkesini seven herkesin paketi desI teklemesi gerektiğine dikkat çekti. ' Erim, "Çocuklarımızdan gençlerimize, kadınlarımızdan şehit ailelerimize kadar her alanda pozitif ayrıncalık içeren böyle bir düzenlemeye 'evet' demek, herkesin olduğu gibi benim de görevim" dedi.

MHP'den bir EVET daha?

12 Eylül'de yapılacak referanduma sayılı günler kala MHP tabanından yükselen EVET sesleri bugün de devam etti.

MHP Denizli Belediye Meclisi Üyesi Selma Erkan, 12 Eylül 2010'daki referandumda Anayasa'nın sivil bir irade tarafından değiştirileceğini belirterek, hak ve özgürlüklerin ön planda tutulduğu bu değişiklik paketine "evet" oyu vereceğini söyledi.

Eski millî kaleci ve Denizlispor yöneticisi Adnan Erkan'ın eşi olan Erkan, milletin anayasasına saygı duyulması gerektiğini belirtti. Selma Erkan, "12 Eylül 1980 Anayasası, sivil bir irade tarafından değiştirilecek. Hak ve özgürlüklerin ön planda tutulduğu bu yeni anayasa paketine şahsi düşüncem 'evet'. Referandum sürecinin hiçbir siyasi partiye mal edilmesini tasvip etmiyorum. Referandumun siyaset üstü bir süreç olduğunun farkındayım. 12 Eylül döneminde mağdur olan ülkücüler adına cevabım 'evet.' olacak. dedi.

Askeri vesayetin bazı alanlardan elini çekmesini ve demokrasinin de tam olarak yerleşmesini istediğini vurgulayan Erkan, "Yeni anayasanın, Türk milliyetçilerinin anayasasına uygun olduğu düşüncesindeyim. Pakette olumlu maddeler olduğunu düşünüyorum. Milletin anayasasına saygı duymak lazım diye bu kararı aldım. Milliyetçilik düşüncesiyle şahsen ben 'evet'i görüyorum." şeklinde konuştu. Selma Erkan, bu kararını MHP yönetiminin saygıyla karşılayacağını düşündüğünü kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.