MHP’li Karakaya’dan itfaiyecilere “Şehitlik” önergesi

MHP’li Karakaya’dan itfaiyecilere “Şehitlik” önergesi

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, en tehlikeli görevleri icra eden itfaiye çalışanlarının sorunlarının...

 

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, en tehlikeli görevleri icra eden itfaiye çalışanlarının sorunlarının çözümü için Meclis Araştırma önergesi verdi. İtfaiyecilerin “şehitlik” statüsü eksikliğine de vurgu yapan önerge, özlük haklarını yeniden düzenlemeyi hedefliyor.

 

MHP’li Karakaya’dan itfaiyecilere “Şehitlik” önergesi

 

MHP’li Karakaya’dan itfaiyecilere büyük destek

 

ADANA – Yıllardır itfaiye çalışanlarının dile getirdiği “Görev anında ölüme şehitlik statüsü” talebine ilk somut destek Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) geldi.

ÖNERGEYİ MEVLÜT KARAKAYA HAZIRLADI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’nın hazırladığı, MHP’li milletvekillerinin de imzalarıyla destek verdiği Meclis Araştırma Önergesi, itfaiye çalışanlarının sorunlarının çözümünü amaçlıyor. “İtfaiye çalışanlarının yüksek riskli bölgelerde, tanımadığı insanların canlarını ve mallarını kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atan kahramanlardır” tespiti yapılan önergede; itfaiyecilerin özel ve kamu malını, insanları ve diğer canlıları, başta yangın olmak üzere türlü felaketlerden kurtarmak için güç, cesaret, imkân ve yeteneklerini en üst seviyede kullanmak zorunda oldukları vurgulandı.

YANGINDA CAN VERİYOR, ŞEHİT SAYILMIYOR

Önergede şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle, yangına müdahale esnasında canını kaybeden itfaiyecilerimiz şehit sayılmamakta ve geride bıraktığı ailelerine de yeterince sahip çıkılmamaktadır. Bunun yanında itfaiyecilerin derece kademe ilerlemesi 5. derecenin üstüne çıkarılmamakta, bu nedenle maddi-manevi birçok olumsuzluk yaşanmaktadır. İtfaiyecilerin yıpranma tazminatı kanunda var olmasına rağmen, çıkarılan bir yönetmelikle ellerinden alınmıştır. Birçok meslek sınıfına yıpranma tazminatı verilirken, bu tazminatı en çok hak eden itfaiye çalışanlarımız yasal haklarını alamamaktadır.”

MESLEK SINIFI TANIMLARI BİLE YOK

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’nın hazırladığı Meclis Araştırma Önergesinde ayrıca şu tespitler yapıldı:

“302 yıllık tarihi olan itfaiye teşkilatı çalışanlarının meslek statüleri yoktur. İtfaiyecilik bir meslek olarak bile tanınmamıştır.  657 sayılı Devlet Memurları Kanununda birçok sınıf tanımlanmışken, itfaiye çalışanlarına meslek sınıfı tanımlanmamış ve itfaiyeciler ‘Genel İdari Hizmetler’ sınıfının içinde sayılmışlardır.”

Önerge; itfaiye çalışanlarının sorunlarının tespiti, alınacak önlemleri, yapılması gereken yasal düzenleme ihtiyaçlarını ele alarak, Meclis araştırması isteniyor.

adanapost.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler